Pogoda: majówka Żródło: pixabay.com, autor: geraldfriedrich2

Prognoza pogody na majówkę. Temperatura niższa niż średnia z ostatnich 20 lat

30 Kwiecień 2021 Damian WitońDamian Witoń

Złe wieści dotyczące pogody na majówkę. Synoptycy przewidują temperatury niższe niż średnia z ostatnich 20 lat. To jednak jeszcze nie wszystko.

Majówka nadchodzi wielkimi krokami. W tym roku będzie ona jednak wyjątkowa i to niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu. Po pierwsze obostrzenia wprowadzone przez rząd, aby walczyć z pandemią koronawirusa sprawią, że możliwości zaplanowania długiego weekendu staną się ograniczone. Po drugie również pogoda nie będzie nam sprzyjać. No, chyba że ktoś jest miłośnikiem pochmurnych, zimnych i deszczowych dni.

Prognoza pogody na majówkę - zimno, pochmurnie i deszczowo

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że majówka przyniesie nam pogorszenie pogody. Przez cały weekend w Polsce ma być przeważnie pochmurnie. Dodatkowo mogą wystąpić lokalne opady deszczu. W niedzielę towarzyszyć mogą im burze. Jeśli chodzi o temperaturę, będzie ona wyjątkowa w skali 20 ostatnich lat.

Eksperci przewidują bowiem, że temperatura w nadchodzący weekend majowy będzie niższa o 6 stopni Celsjusza, niż historyczna średnia z okresu ostatnich 20 lat, uwzględniając oczywiście okres majówki. Wszystko przez to, że Polska zdaniem ECMWF znajdzie się w zasięgu ujemnych anomalii temperaturowych.

Spadek temperatury zacznie się już dziś w nocy. Zimne powietrze zacznie napływać od północnego wschodu i to właśnie w tamtym regionie Polski mogą pojawić się przymrozki. Dzienna temperatura podczas majówki ma według prognoz wahać się od 8 do 16 stopni Celsjusza. Najcieplejsza będzie niedziela.

Ekspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńEkspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńCzytaj dalej

Nie warto lekceważyć również silnego wiatru, którego spodziewają się synoptycy. W porywach ma on sięgać prędkości aż 60 km/h.

Jak widać plany spędzenia majówki wygrzewając się na hamaku pod gołym niebem, mogą nie wypalić wielu Polakom. Oczywiście są też osoby, którym chłód absolutnie nie przeszkadza. Większość liczyła jednak na ciepłe dni, szczególnie że zdarzały się one już w tym okresie w poprzednich latach.

Warto tutaj wspomnieć, chociażby 2019 rok. Wtedy bowiem temperatury były rekordowo wysokie. W okresie od 1 do 3 maja termometry wskazywały lokalnie nawet ponad 30 stopni Celsjusza, a plaże zaroiły się od wypoczywających Polaków.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Następny artykuł