Goniec.pl
ii-51

goniec.pl

Prof. Robert Flisiak podsumowuje decyzje ministra zdrowia ws. obostrzeń

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zabrał głos odnośnie decyzji podjętych przez ministra zdrowia. Okazuje się, że ekspert nie wszystkie ocenia pozytywnie. Chodzi na przykład o dals

Ekspert w kwestii chorób zakaźnych jest zdania, że maseczki na zewnątrz nie są potrzebne - z kolei warto skupić się na miejscach, gdzie wirus ma dynamiczną transmisję. Adam Niedzielski podczas ostatniej konferencji prasowej przyznał, że w tym temacie decyzja zostanie podjęta za tydzień. Jak profesor ocenia decyzje podjęte przez rząd?

Profesor Flisiak przedstawia swoją wizję znoszenia obostrzeń

Profesor Robert Flisiak jest zdania, że noszenie maseczek na otwartej przestrzeni ma niewielki wpływ na dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przyznaje, że mówił to głośno już na samym początku wybuchu epidemii. Próbował także przekonać Radę Medyczną, z którą konsultuje się premier oraz minister zdrowia, do zmiany zdania w tym temacie.

Ekspert nie widzi nic złego w tym, aby nie zasłaniać nosa i ust podczas przebywania na zewnątrz, jeśli tylko możemy utrzymać odpowiedni dystans od innych osób. Niestety, jego stanowisko nie wpłynęło na Radę Medyczną, usłyszał głos sprzeciwu. Profesor Flisiak zauważa, że pojawia się coraz więcej badań potwierdzających jego słowa.

Adam Niedzielski wspominał, że konieczność zasłaniania nosa i ust na otwartych przestrzeniach może przestać obowiązywać już pod koniec maja. Wszystko zależy od ilości nowych przypadków zakażeń, statystyk zgonów, obłożenia szpitali oraz procentowego wyszczepienia społeczeństwa.

Profesor Flisiak zauważa, że jeśli chodzi o noszenie maseczki na zewnątrz, to panujące warunki nie sprzyjają przenoszeniu się wirusa. Cząsteczki nie kumulują się w podobny sposób jak np. w sklepach i innych zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych, gdzie czasami z wentylacją nie jest łatwo, a ludzi cały czas jest wręcz pełno.

Ekspert zauważa także, że spodziewał się nieco innego planu luzowania obostrzeń od tego, który ogłosił na wczorajszej konferencji Adam Niedzielski. W wątpliwość podaje otwarcie szkół dla uczniów klas I-III.

- Spodziewałem się, że zaczniemy od otwierania klas I-III powiatowo, zaczynając od powiatów zielonych, czyli tych, gdzie zakażeń jest bardzo mało. Obserwacja sytuacji przez tydzień-dwa w tych powiatach pozwoliłaby podjąć decyzję do dalszych działań. Nie wykluczam jednak, że zaproponowany schemat luzowania, mimo że odważniejszy, będzie miał szanse powodzenia, bo jesteśmy w innej sytuacji niż w styczniu - mówi profesor Robert Flisiak.

Inna sytuacja polega na tym, że wiele osób już przechorowało koronawirusa, tym samym nabywając odporności. Poza tym przyspieszono tempo szczepień. A co profesor Flisiak uważa na temat dalszego zamknięcia branży hotelarskiej i gastronomicznej?

Otóż jeśli trend spadkowy utrzyma się utrzyma się przez tydzień lub dwa, można zacząć podejmować pewne kroki. Jeśli chodzi o otwieranie restauracji, widziałby to jako regionalne otwieranie ogródków gastronomicznych na świeżym powietrzu, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jeśli zaś chodzi o hotele, sytuacja epidemiczna musiałaby się poprawić w całym kraju. Ma to związek z przemieszczaniem się, a więc transferem koronawirusa. Mogłoby się zdarzyć tak, że województwa, które do tej pory radziły sobie lub pokonały najgorszy okres zakażeń, na nowo będą musiały walczyć z zachorowaniami przez np. turystów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba

  • Ewa Krawczyk na cmentarzu. Poruszające nagranie dziennikarza WP

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >