Goniec.pl
Koronawirus w Polsce

Marek BAZAK/East News

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska ostrzega przed wzrostem zakażeń po wakacjach

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Choć z danych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia w ostatnich dniach wynika, że trudna sytuacja związana z tzw. trzecią falą pandemii koronawirusa jest już opanowana, eksperci ostrzegają przez zbytnim entuzjazmem. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska w rozmowie z dziennikarzami wp.pl ujawniła, co może czekać Polaków tuż po wakacjach.

W Polsce odnotowano już ponad 70 tys. zgonów z powodu zakażenia COVID-19. Choć trzecią falę pandemii koronawirusa mamy już za sobą, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska przestrzegła Polaków przed zbytnim rozluźnieniem w czasie wakacji. Eksperci przewidują, że jesienią powróci niebezpieczeństwo związane ze wzmożonymi infekcjami groźnym wirusem.

Koronawirus zabił w Polsce już ponad 70 tys. osób

9 maja 2021 roku w Polsce przekroczono liczbę 70 tys. zgonów z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2. Wyjątkowo śmiertelne żniwo koronawirus zbierał w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni, gdy nasz kraj zmagał się z tzw. trzecią falą pandemii.

Najnowsze dane resortu zdrowia wskazują jednak, że chwilowo najgorsze mamy już za sobą. Rząd wyszedł więc naprzeciw oczekiwaniom wielu obywateli i już pod koniec kwietnia ogłosił majowe łagodzenie obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

Od 8 maja działalność wznowiły obiekty hotelowe, a 15 maja zniesiony zostanie nakaz zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. To pozwoli Polakom poczuć się swobodniej, bowiem wiele osób miało już dość uciążliwych obostrzeń.

W związku z zapowiedzią łagodzenia restrykcji wielu Polaków zaczęło już również planować swoje tegoroczne wakacje. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie podkreśliła jednak w rozmowie z portalem abczdrowie.pl, że to, w jaki sposób spędzimy tegoroczne lato, będzie mieć istotny wpływ na dalszy rozwój zagrożenia epidemicznego w kraju.

Specjalistka podkreśliła, że choć na świeżym powietrzu transmisja wirusa jest niska, to wciąż istnieje ryzyko przeniesienia go na kolejne osoby, które rośnie w czasie przebywania w większych skupiskach ludzkich, czyli podczas spotkań towarzyskich, wesel czy zatłoczonych miejscach turystycznych.

- W takich warunkach wirus może się przenosić z człowieka na człowieka, a także ulegać dalszym zmianom. Mam nadzieję, że po naszych wakacyjnych wojażach nie przywieziemy żadnej „niespodzianki” - podkreśliła prof. Szuster-Ciesielska.

Potwierdzają to również badania Państwowego Zakładu Higieny, które pokazały, że rok temu straciliśmy kontrolę nad pandemią właśnie podczas trwania wakacji. Prof. Szuster-Ciesielska podkreśliła także, że należy przygotować się na czwartą falę pandemii, bowiem koronawirus nagle nie zniknie i wciąż będzie stanowił zagrożenie.

- Natężenie jesiennej fali z pewnością zależeć będzie od liczby zaszczepionych osób, w tym także ozdrowieńców, bo jak wiadomo, u nich ta odporność jest słabsza i wygasa wcześniej niż u tych, którzy poddali się wakcynacji - mówi.

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >