Morawiecki podjął decyzję Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Premier Morawiecki podjął pilną decyzję ws. wyborów przedterminowych

27 Kwiecień 2021 Bartłomiej CieślakBartłomiej Cieślak

We wtorek 27 kwietnia premier Morawiecki podjął decyzję o zmianie terminu wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach na 13 czerwca.

W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kilkanaście projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów. Chodzi między innymi o wybory na prezydenta Rzeszowa, na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki.

Okazuje się, że sytuacja w kraju związana z pandemią koronawirusa wymusiła na premierze przesunięcie terminów tych wyborów. Nowa data to 13 czerwca.

- Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na sytuację epidemiczną, wydał opinię wskazującą na zasadność przesunięcia daty wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach. PKW nie zgłosiła zastrzeżeń. W związku z tym premier podjął decyzję o zmianie terminu na 13 czerwca - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller na Twitterze.

Nie żyje biskup Jan GałeckiNie żyje biskup Jan GałeckiCzytaj dalej

Jeszcze rano na wtorkowej konferencji, premier Morawiecki pytany o decyzję, jaką podejmie ws. wyborów przedterminowych, nie potrafił lub nie chciał dać konkretnej odpowiedzi. Z jego słów można było jednak wywnioskować, że jest jeszcze za wcześnie na takie działania i najprawdopodobniej wybory te zostaną przesunięte na późniejszy termin.

- I po co w tym czasie, kiedy cały czas mamy jeszcze tysiące zakażeń, po co doprowadzać do zwiększenia zagrożenia? Zaczekajmy jeszcze kilka tygodni do momentu, w którym fala opadnie jeszcze bardziej i bezpieczeństwo zdrowotne naszych obywateli będzie jeszcze lepiej zabezpieczone poprzez Narodowy Program Szczepień. Wtedy, myślę, że kilka tygodni od maja, należy liczyć, w różnych miejscach w Polsce będą mogły się odbyć te uzupełniające wybory – powiedział premier podczas wtorkowej konferencji.

Tak też się stało, co na Twitterze potwierdził rzecznik rządu Piotr Muller. Zdaniem GIS sytuacja w Polsce wciąż nie pozwala na bezpieczne przeprowadzenie jakichkolwiek wyborów, dlatego zarekomendowano ich przesunięcie. PKW przychyliła się do tego wniosku.

Artykuł uzupełniany na bieżąco

wybory

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24

Następny artykuł