Prawo jazdy będzie droższe? Egzamin praktyczny droższy o kilkadziesiąt procent
Apel wystosował prezes Zarządu Związku Województw RP Olgierd Gemblewicz. Zaapelował o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, mającej na celu zapewnienie właściwej płynności finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz zapewnienie adekwatnego do potrzeb społecznych standardu organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy.
W uzasadnieniu wskazano, iż wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego ograniczono wartościami określonymi w art. 66 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r., poz. 1212, z późn. zm. oraz rozporządzenie z 2013 r., poz. 78) oraz prognozowaną wysoką inflacją Zarząd Związku Województw RP zaproponował nowe wysokości przedmiotowych stawek:
„Najistotniejszy jest fakt, że stawki opłat za sprawdzenie kwalifikacji kandydatów na kierowców i kierowców od stycznia 2013 roku do chwili obecnej pozostają niezmiennie na tym samym poziomie, pomimo stale zwiększającej się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, którego wartość na przestrzeni 2013-2021 roku wzrosła aż o 75%. Podkreślenia wymaga również to, że we wskazanym okresie ceny kursu na prawo jazdy uległy znaczącemu wzrostowi. W zależności od województwa wzrost cen za kurs wyniósł od kilkuset złotych, do wartości co najmniej dwukrotnie wyższej niż w roku 2013 - dopasowując się w ten sposób do aktualnej sytuacji rynkowej. Wobec powyższych okoliczności waloryzacja stawek opłat za egzaminy państwowe na prawo jazdy staje się niezbędna w kontekście bieżącego funkcjonowania ośrodków ruchu drogowego i wysokości kosztów z tym związanych”. - czytamy w uzasadnieniu.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Mając na uwadze, że proces egzaminowania ma istotny wpływ na bezpieczeństwo społeczne i drogowe nieustająco sygnalizujemy dwa narastające problemy, które pogarszają sytuację w obszarze organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy. Należy do nich wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego, które nie były zmieniane od 9 lat oraz wynagrodzeń egzaminatorów, których stawki ostatni raz zmieniono w 2007 roku. Tym samym stwierdzamy, że w opisanej sytuacji utrzymanie stabilności ekonomicznej oraz realizacji statutowych działań ośrodków egzaminowania możliwe jest jedynie poprzez podwyżkę opłat egzaminacyjnych i wzrost wynagrodzeń egzaminatorów”.
Zarząd Związku Województw RP 7 kwietnia 2022 r. sformułował swoje stanowisko w sprawie sytuacji finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. W związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz zatrudnionych tam egzaminatorów przedstawił konkretne propozycje zmian stawek opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego.
ZZW RP Apeluje o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, przypominając, że ceny egzaminów pozostają niezmienne od 2013 r.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Skandaliczny gest Rosjanina na kartingowych MŚ. Pokazał nazistowski salut podczas hymnu
"Totalne remonty Szelągowskiej" wyremontują mieszkanie Marcina "Borkosia" Borkowskiego
Prokurator generalna Ukrainy: W Buczy znaleziono ciała kolejnych ofiar ze związanymi rękami
Źródło: prawodrogowe.pl