Goniec.pl
Powódź w Holandii

Twitter.com Rolf Schuttenhelm

Holandia: Powódź przerwała wał, zawyły syreny alarmowe. Pilna ewakuacja kilku miejscowości

16 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Powódź przerwała wał w Holandii. Południe kraju zostało zalane przez wodę. W wyniku dramatycznej sytuacji konieczna okazała się ewakuacja kilku miejscowości oraz szpitala. Z danych wynika, że to najwyższy stan rzeki Moza od 1911 roku. W prowincji Limburgia doszło też do zawalenia się mostu. Mieszkańcy trafili do rodzin oraz pobliskich hal sportowych.

Od dwóch dni mieszkańcy Holandii zmagają się z wielką powodzią, która pustoszy południową część kraju. Szczególnie dotknięta klęską żywiołową została prowincja Limburgia. Tam doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego oraz zawalenia się mostu. W nocy z czwartku na piątek (15 na 16 lipca) ewakuowano mieszkańców Maastricht.

Powodz

Powódź w Niemczech. Nie żyje 58 osób, 1300 pozostaje zaginionych

CZYTAJ DALEJ

W wyniku powodzi tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje domy i przenieść się do bliskich lub pobliskich hal sportowych. Po tym, jak rzeka Mozą osiągnęła najwyższy poziom od 1911 roku, południe kraju zostało spustoszone. Holenderskim służbom udało się już naprawić wał przeciwpowodziowy.

Holandia walczy z powodzią

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez holenderski dziennik „De Volkskrant” przez powódź w czwartek 15 lipca konieczna była ewakuacja kilku mniejszych miejscowości, które leżą wzdłuż rzeki Moza w prowincji Limburgia. Swoje domy musieli opuścić mieszkańcy Eijsden, Margraten, Stein, Bunde, Geulle oraz Grevenbicht.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W piątek 16 lipca w godzinach porannych tysiące mieszkańców także musiało się ewakuować z Roermond i Roerdalen. O godzinie 6:00 zostali wywołani za pomocą megafonów przez policję oraz straż pożarną. Wskutek powodzi zagrożony został również szpital w Venlo. Porażające nagranie pokazał na Twitterze Rolf Schuttenhelm. Widać na nim, jak woda objęła ogromne połacie terenu.

Po tym, jak doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego w miejscowości Meerssen, służby natychmiast podjęły decyzję o ewakuacji pacjentów jednostki medycznej. Przy okazji ewakuowano również mieszkańców miasta oraz kilku innych miejscowości – Tegelen, Steyl, Belfeld i Hout-Blerick.

Według dziennika „De Telegraaf” ewakuacja objęła 7 tysięcy domów. W związku z tym, że stan wody podnosił się w szybszym tempie, niż zakładano początkowo, cała akcja musiała zostać rozpoczęta znacznie wcześniej. Niestety to nie koniec problemów mieszkańców południowej Holandii.

Przez powódź może zabraknąć żywności

Jak przekazał burmistrz Valkenburga Daana Prevoo, przez powódź miasto może mieć problemy z dostawami żywności, ponieważ znaczna część miejscowości stała się niedostępna dla ciężarówek. Według dziennika „Algemeen Dagblad” z powodu klęski żywiołowej bez prądu pozostało 700 gospodarstw domowych.

Włodarz poruszył też inny niepokojący temat. Dotarły do niego informacje, że ludzie wynajmują pokoje w hotelach, by przyjeżdżać i oglądać powódź. Burmistrz podkreślił, że takie zachowanie „nie mieści się w głowie” i zaapelował, by policja zablokowała drogi dojazdowe do miasteczka.

Na koniec wydział zdrowia publicznego w Holandii wydał komunikat dotyczący kanalizacji. Według GGD Zuid-Limburg  jest przeciążona i kontakt z nią może skutkować biegunką oraz wymiotami.

Co wiesz o Marcie Kaczyńskiej? Kilka trudnych pytań, sprawdź, czy zostaniesz zagięty

Pytanie 1 z 7

Ilu mężów miała Marta Kaczyńska?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kelnerka dostrzegła, że rodzice źle traktują syna. Natychmiast wezwała policję

  • Nie żyje piosenkarka i aktorka Krystyna Konarska

  • Podczas remontu znalazł 158 kul do kręgli

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >