Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje piosenkarka i aktorka Krystyna Konarska
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 15.07.2021 16:39

Nie żyje piosenkarka i aktorka Krystyna Konarska

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com Henryk Niestrój

Jak podało Radio Pogoda, nie żyje Krystyna Konarska, piękna i utalentowana piosenkarka, która największą popularnością cieszyła się w latach 60. Artystka znana z wielu przebojów, które nuciła cała Polska, zmarła w Niemczech w wieku 80. lat.

Krystyna Konarska urodziła się 8 marca 1941 roku w Berlinie, jednak dzieciństwo spędziła w Większycach, małej wiosce niedaleko Kędzierzyna-Koźla. Jej ojciec zmarł jeszcze przed jej narodzinami, a matka dużo pracowała, dlatego większość czasu opiekowali się nią dziadkowie, którzy jako pierwsi zauważyli jej talent wokalny.

Występowała na różnych uroczystościach, ale nigdy nie myślała o profesjonalnej karierze. Gdy miała już syna, wzięła udział w konkursie muzycznym, który wygrała. Po kolejnym zwycięstwie wyjechała do Warszawy, gdzie szybko znalazła się w centrum zainteresowania.

W 1964 roku na II Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Krystyna Konarska otrzymała główną nagrodę w kategorii piosenki aktorsko-literackiej. Zaśpiewała wtedy utwór „Spalona ziemia”. Na tym samym festiwalu zdobyła jeszcze drugą nagrodę w kategorii utworu kabaretowo-rozrywkowego za „Piosenkę z przedmieścia”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W 1966 roku Krystyna Konarska wystąpiła na festiwalu w Sopocie. Zaśpiewała utwór Jacka Korczakowskiego i Adama Wiernika „Przyjdzie po mnie ktoś”. Znana jest również z takich przebojów, jak „A jednak do pary”, „Boję się twojej miłości”, „Czy ktoś ci powiedział” czy „Już późno”. 

Po paśmie sukcesów szybko upomniał się o nią przemysł filmowy. Na wielkim ekranie Konarska zadebiutowała w 1964 roku w filmie Jerzego Stefana Stawińskiego „Pingwin”. Wcieliła się w główną bohaterkę, Baśkę Oraczewską. Jej partnerem był jeden z najpopularniejszych aktorów tamtych lat, Zbigniew Cybulski.

Rok później pojawiła się w filmie „Święta wojna” w reżyserii Juliana Dziedziny. Tym razem zagrała jednak tylko epizod i zaśpiewała jedną piosenkę.

W 1967 roku wyjechała do Francji. To był niestety początek końca jej kariery. Chociaż początkowo odnosiła ogromne sukcesy, firma fonograficzna, z która podpisała kontrakt upadła, a ona z powodu niekorzystnych zapisów nie mogła współpracować z innymi.

Konarska starała się zrobić wszystko, żeby widownia o niej nie zapomniała, ale z biegiem czasu dostawała coraz mniej propozycji. Pod koniec lat 80. zrezygnowała ze śpiewania i razem z drugim mężem wyjechała na Alaskę, gdzie pracowała z niepełnosprawnymi dziećmi.

Po rozwodzie wyjechała do Niemiec, gdzie mieszkała do śmierci. Tragiczne informacje przekazało Radio Pogoda, nie wiadomo jednak nic o dokładnej dacie i okolicznościach zgonu. Krystyna Konarska miała 80 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Radio Pogoda

Tagi: Nie żyje