Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Popularny lek wycofany z aptek w całej Polsce. "Zagrożenie dla zdrowia i życia"
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 19.01.2024 22:30

Popularny lek wycofany z aptek w całej Polsce. "Zagrożenie dla zdrowia i życia"

apteka logo szyld
Iberion

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku Corsib. Preparat stosowany jest m.in. w przy leczeniu nadciśnienia. Z leku najprawdopodobniej będzie musiała zrezygnować duża ilość pacjentów. W Polsce na nadciśnienie choruje 10 mln osób. 

Lek Corsib wycofany. Był stosowany w leczeniu nadciśnienia

Produkt leczniczy Corsib przepisywany jest m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej. Substancją czynną leku jest bisoprolol, który powoduje zwolnienie czynności serca, zwiększając tym samym jego wydajność w pompowaniu krwi. Mając na uwadze, że w Polsce na nadciśnienie choruje ok. 10 mln osób, może być to fatalna informacja dla dużej ilości osób.

Wielka awantura pod więzieniem Macieja Wąsika. Do akcji wkroczyła policja

Decyzja GIF. Wycofano znany lek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu jednej serii leku: Corsib, (Bisoprololi fumaras), 2,5 mg, tabletki, seria numer 7ME023A, termin ważności 31.03.2026 r.

Wydano także zakaz wprowadzania na polski rynek dwóch innych serii leku, który produkowany jest przez firmę Medreg s.r.o. z siedzibą w Republice Czeskiej.

– seria numer 7ME023A, termin ważności 31.03.2026 r.,

– seria numer P28033, termin ważności 31.03.2026 r.

Wycofanie leku Cosrib. Przyczyną wada jakościowa

Główny Inspektorat Farmaceutyczny uzasadnił wycofanie preparatu Corsib wadą jakościową. Została ona wykryta podczas badań w jednej z wymienionych serii leku.

- Przekroczenie dotyczyło dopuszczalnego limitu dla innego zanieczyszczenia. Jako przyczynę powstania odchylenia wskazano przegrzanie mieszanki do tabletkowania w trakcie procesu wytwarzania – napisano w komunikacie.

Surowiec był wykorzystywany w produkcji dwóch serii leku objętych zakazem wprowadzania na rynek. Jak zaznacza GIF, istniało ryzyko, że wycofane serie nie spełnią założonych dla nich wymagań jakościowych do końca terminu ważności.

- Ze względu na niepotwierdzony charakter zanieczyszczeń nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta – podsumowano w uzasadnieniu decyzji GIF.

Źródło: portal.abczdrowie.pl