Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Polacy dostają alerty, będzie niebezpiecznie. Potężne burze, wichury, a nawet trąby powietrzne
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 02.05.2025 08:03

Polacy dostają alerty, będzie niebezpiecznie. Potężne burze, wichury, a nawet trąby powietrzne

pogoda
Fot. Pixabay/Alois_Wonaschuetz/yasioo

Trwa drugi dzień majówki. Wszystkie osoby, które zaplanowały sobie urlop na te dni już prawdopodobnie wypoczywają nad morzem, w górach i innych miejscach. Jednak wczasowicze muszą wziąć pod uwagę pogodę, która będzie szczególnie zmienna. W niektórych regionach Polski pojawią się burze i grad. Są również szanse na wystąpienie trąb powietrznych.

Niebezpieczna pogoda od 2 maja

Trwa weekend majowy. W tym roku jest on dłuższy, ponieważ poza standardowymi trzema dniami (Świętem Pracy, Dniem Flagi i Świętej Konstytucji) dochodzi jeszcze 4 maj, który jest niedzielą. To skłoniło wiele osób do dłuższych wyjazdów, niż tylko na działkę.

O ile majówkowy termin sprzyja wczasowiczom, tak niekoniecznie jest już z pogodą. Od dziś, 2 maja nastąpi załamanie aury w wielu miejscach kraju. To zła informacja dla osób, które planowały rozpalić grilla czy zaplanowała aktywności na świeżym powietrzu. A takich osób z pewnością jest sporo.

Według eksperta Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Artura Surowieckiego, w piątek (2 maj) i sobotę (3 maj) nad Polską pojawi się front atmosferyczny odpowiedzialny za zjawiska burzowe. Jak informuje, pojawią się lokalne burze, które przyniosą ze sobą opady gradu i silny wiatr.

Burze lokalnie mogą przybierać formy superkomórek z opadami gradu i silnym wiatrem - mówi Artur Surowiecki, cytowany przez “Fakt”.

Wiadomo, w których regionach Polski można spodziewać się załamania pogody.

"Jesteśmy jak bliźniaki...". Po śmierci Jakubiaka jeden głos wybrzmiał szczególnie Co się dzieje? Karol Nawrocki w Białym Domu, nagłe wieści z USA

IMGW ostrzega przed trąbami powietrznymi

A więc, gdzie najbardziej popsuje się pogoda? Artur Surowiecki zaznacza, że największe zagrożenie wystąpi w piątek w centralnej części Polski, a także w sobotę na południu. To tam właśnie możliwe są gwałtowne burze z intensywnymi zjawiskami pogodowymi.

Ekspert IMGW wyjaśnia, w jaki sposób dojdzie do takiej zmiany pogody. Z piątku na sobotę dojdzie do dużej różnicy w prędkości i kierunku wiatru pomiędzy dolnymi a środkowymi warstwami troposfery. To może sprzyjać powstawaniu groźnych zjawisk, jak superkomórki burzowe. Surowiecki nie wyklucza także pojawienia się trąb powietrznych.

tornado-2090803_1280.jpg
Fot. Pixabay/yasioo

Ekspert zaznacza jednak, że ryzyko wystąpienia trąb powietrznych jest niewielkie. Warto jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w sobotę. Ponadto, w trakcie burz możliwe jest wystąpienie intensywnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i ulewne deszcze. W wyniku takiego połączenia może dochodzić do lokalnych podtopień, głównie na południu Polski.

A ile wskażą słupki rtęci w pozostałe dni majówki?

ZOBACZ: Nagła zmiana przed półfinałem "Tańca z gwiazdami". Oni nie zatańczą razem

Zacznie się 2 maja

Przed burzową majówką ostrzega profil na X “Sieć Obserwatorów Burz”. Eksperci podkreślają, że przed nami powrót dynamiki w pogodzie.

Burze będą ze sobą nieść szereg zagrożeń, głównie silne porywy wiatru mogące dochodzić do 100 km/h i punktowo przekraczać 100 km/h, opady gradu do 2-3 cm i silne opady deszczu. Zagrożenia w piątek i w sobotę będą podobne, natomiast w sobotę ich prawdopodobieństwo będzie nieznacznie większe z powodu lepszego wspomagania konwekcji - czytamy we fragmencie wpisu.

A jeśli chodzi o to, jaka będzie temperatura, to dziś, 2 maja, spodziewany jest najcieplejszy dzień majówki. Na termometrach zobaczymy od 17 stopni Celsjusza w górach do nawet 27 stopni C na zachodzie Polski. Jednak wzrośnie ryzyko wystąpienia burz, zwłaszcza w województwach warmińsko-mazurskim i lubuskim. Brak opadów prognozuje się jedynie w centralnej części kraju - na Mazowszu, w Łódzkiem i Wielkopolsce.

Natomiast w sobotę 3 maja dojdzie do ochłodzenia na północy. Słupki rtęci wskażą od 13 stopni C nad morzem do 17 stopni C na Warmii i Mazurach. Z kolei w centrum Polski temperatura powinna utrzymać się w okolicach 20-22 stopni C. Najcieplej będzie na południu - od 22 stopni C do 24 stopni C. Jednak w sobotę wystąpią też opady - najwięcej na Mazowszu i południowym zachodzie kraju. Lokalnie może spaść nawet do 10 mm opadów.

Z kolei w niedzielę 4 maja pogoda powinna się nieco uspokoić. Nadal jednak możliwe będą opady, szczególnie w górach, gdzie może spaść do 13 mm deszczu. Na południu Polski temperatura osiągnie 23 stopnie C. Na północy będzie o wiele chłodniej, bo od 13 do 15 stopni C.Z kolei w centrum słupki rtęci pokażą od 19 do 21 stopni C.

Alert RCB dla niemalże całego kraju

W związku z ryzykiem wystąpienia burz niemalże całym kraju, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło rozesłać alerty. I tak dziś rano mieszkańcy wielu regionów Polski mogą przeczytać SMS-a o następującej treści:

Uwaga! Dziś (02.05) prognozowane lokalne burze i bardzo silny wiatr. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Śledź komunikaty pogodowe.