Goniec.pl > Wiadomości > Trzęsienie ziemi w Nepalu. Nie żyje ponad 130 osób, bilans ofiar wciąż rośnie
Monika Majko
Monika Majko 04.11.2023 10:44

Trzęsienie ziemi w Nepalu. Nie żyje ponad 130 osób, bilans ofiar wciąż rośnie

trzęsienie ziemi
Office of Prime Minister/Xinhua News/East News

Potężne trzęsienie ziemi w Nepalu. Z informacji przekazanych przez lokalne władze wynika, że wskutek kataklizmu życie straciło już ponad 130 osób, a wiele jest rannych.

Trzęsienie ziemi w Nepalu

Do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Nepalu doszło tuż przed północą w nocy z piątku na sobotę. Jak podaje amerykańska służba geologiczna USGS trzęsienie rozpoczęło się w piątek późnym wieczorem czasu miejscowego. Liczni mieszkańcy zagrożonych terenów zostali zaskoczeni przez wstrząsy, gdy już spali.

Piotr Kraśko czekał na sam koniec "Faktów". Przekazał smutne informacje

Trzęsienie ziemi w Nepalu. Liczba ofiar wciąż rośnie

Epicentrum znajdowało się na głębokości 18 km, 42 km na południe od miasta Jumla, przy granicy z Chinami. Według pomiarów, wykonanych przez nepalskie służby, trzęsienie miało magnitudę 6,4. Wstrząsy były tak silne, że odczuwano je nawet w stolicy Indii, New Delhi.

Z informacji przekazanych AFP przez rzecznika MSW Nepalu, Narayan Prasad Bhattarai, wynika, że w Jajarkot zginęły 92 osoby, a 40 straciło życie w Rukum. Z kolei rzecznik nepalskiej policji Kuber Kathayat przekazał, że w obu tych rejonach naliczono ponad 100 rannych.

Trzęsienie ziemi w Nepalu. Wiele osób jest uwięzionych pod gruzami

Ostateczny bilans ofiar może jednak wzrosnąć. Pod gruzami budynków znajduje się jeszcze wiele osób, trwają akcje ratunkowe, jednak po trzęsieniu wiele miejscowości zostało praktycznie odciętych od świata przez lawiny ziemi i skał, które zablokowały drogi dojazdowe. To znacznie utrudnia ekipom ratunkowym dotarcie do poszkodowanych 

Wstrząsy ziemi w Nepalu są dość częste. W 2015 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 doprowadziło do śmierci 9 tysięcy osób.