Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > "Piętnastka" już jest? Chodzi o kwotę wolną od podatku
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 26.02.2024 09:45

"Piętnastka" już jest? Chodzi o kwotę wolną od podatku

pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już za kilka dni seniorzy będą mogli cieszyć się z podwyższonych emerytur i rent. Pierwsze wypłaty świadczenia po waloryzacji nastąpią już w ten piątek. Z kolei w kwietniu ZUS przeleje na ich konta „trzynastki”, a w sierpniu „czternastki”. Wielu zastanawia się, jak wygląda sytuacja z „piętnastkami”, o których mówił niegdyś prezydent. Formalnie ich nie ma, jednak PiS przekonywał, że taki dodatek trafia do emerytów w innej formie.

„Trzynastka” i „czternastka” w 2024 roku

Seniorzy już niedługo zobaczą na swoich kontach emerytury i renty po waloryzacji. Pierwsze wypłaty podwyższonego świadczenia nastąpią już 1 marca. W kwietniu seniorzy mogą spodziewać się „trzynastki”. Wypłacana jest ona niezależnie od wysokości otrzymywanej emerytury i renty. Z kolei już w sierpniu seniorzy dostaną wypłatę „czternastki”, która została zagwarantowana od zeszłego roku. Warto jednak pamiętać, że pełna jej kwota trafi do tych osób, których renta lub emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE: Znów padła szóstka w Lotto. Znamy wyniki ostatniego losowania

Koniec trzynastki i czternastki? Jest nowa propozycja

Kiedy wypłaty „piętnastki”?

Co z piętnastą emeryturą, która znalazła się w obietnicach prezydenta? Andrzej Duda w 2020 roku wielokrotnie mówił o podwyższeniu świadczeń emerytalnych. Zakładał wówczas wprowadzenie “piętnastki”.

Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże, że będzie potem piętnasta emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne – mówił.

Jak się okazuje, w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy faktycznie prowadzone były rozmowy na temat wprowadzenia “piętnastki”. Potwierdziła to była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. W wywiadzie dla money.pl ujawniła, że wówczas zwracała uwagę na negatywne skutki i duże koszty wprowadzenia m.in. piętnastej emerytury. Prezes ZUS odradzała jej wejście w życie.

ZOBACZ TAKŻE: Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

Piętnasta emerytura. Nawet do 400 zł zwrotu z podatku

W związku z deklaracją prezydenta i nieprzychylną opinią dla tego pomysłu ze strony prezes ZUS, Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w trudnym położeniu. Aby nie podważać słów Andrzeja Dudy, politycy przekonywali, że piętnasta emerytura jest już wypłacana. Taki stan rzeczy miałby wynikać ze zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie.

Można powiedzieć, że 15. emeryturę już zrealizowaliśmy. Odpowiadając przewrotnie, powiem, że przez zmiany, które już zostały wprowadzone, tzw. przez kwotę wolną od podatku i obniżenie podatków od lipca 2022 r. na tym rozwiązaniu skorzystało 91 proc. emerytów, co przyczynia się do tego, że rocznie w portfelach seniorów zostaje ponad 2000 zł – stwierdziła rok temu ówczesna minister rodziny Marlena Maląg.

Taka „piętnastka” obowiązywać będzie i w 2024 roku. Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać osoby, którym przyznano świadczenie do 2200 zł. Wysoka kwota wolna od podatku doprowadziła do tego, że otrzymają oni zwrot PIT z wypłaconej w zeszłym roku „trzynastki” i „czternastki”. Jak wylicza „Fakt” może być to nawet 400 zł, które seniorzy otrzymają po rozliczeniu PIT-u.

 

Źródło: money.pl, Fakt.pl