Goniec.pl
Elżbieta II

Rex Features/East News

Pałac Buckingham pokazał pierwsze zdjęcie grobu królowej Elżbiety II. Zaskakujący widok

25 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Trumna z ciałem Elżbiety II została złożona w Windsorze. Pałac Buckingham opublikował pierwsze zdjęcie jej grobu. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, płyta nagrobna została wymieniona. Miejsce pochówki królowej już niedługo zostanie otwarte dla zwiedzających. Bilety będą sporo kosztować.

Elżbieta II spoczęła w Windsorze, a płyta nagrobna została zastąpiona

W poniedziałek wieczorem, po zakończeniu uroczystości pogrzebowych, trumna z ciałem Elżbiety II została złożona w Windsorze, a dokładniej w kaplicy świętego Jerzego w podziemiach zamku. Na miejscu obecni byli jedynie członkowie najbliższej rodziny.

Trumna z ciałem Elżbiety II została złożona do krypty królewskiej.

Trumna z ciałem Elżbiety II złożona w krypcie królewskiej. Bliscy pożegnali królową za zamkniętymi drzwiami

CZYTAJ DALEJ

Wszystko odbyło się zgodnie z planem, chociaż wymiany wymagała płyta nagrobna. Dlaczego? Otóż do czasu śmierci monarchini jej mąż, książę Filip, był pochowany w krypcie królewskiej znajdującej się w tych samych, zamkowych podziemiach. To było jedynie chwilowe.

W związku z tym, zgodnie z wolą władczyni, ich ciała zostały złożone wspólnie. Oprócz byłej królewskiej pary znajdować się tam będą także trumna z ciałem Jerzego VI oraz matki Elżbiety II.

Nowy nagrobek, podobnie jak poprzedni, został wykonany z belgijskiego czarnego marmuru, na którym został wykonany skromny grawer. Informuje on imionach złożonych w środku przedstawicielach rodu Windsorów oraz dat ich narodzin i śmierci: Jerzy VI 1895-1952, Elżbieta 1900-2002, Elżbieta II 1926-2022, Filip 1921-2021.

Pomiędzy nimi wykonano metalową gwiazdę Orderu Podwiązki. To jeden z najwyższych, brytyjskich odznaczeń, który jest również tzw. orderem domowym rodziny królewskiej.

Kaplica otwarta dla chcących oddać cześć

Skromne miejsce upamiętniająca Jerzego VI znajduje się w prezbiterium (podwyższona część kościoła, która nie jest do użytku dla wszystkich) właściwej kaplicy św. Jerzego. Elżbieta II wydała decyzję o jej zbudowaniu w latach 60. ubiegłego wieku, by oddać cześć zmarłemu ojcu.

To miejsce pochówku będzie można odwiedzić osobiście i to już od najbliższego czwartku. Obsługa zamku Windsor będzie sprzedawać bilety w cenie 155 złotych dla osoby dorosłej oraz 85 złotych dla dziecka. Część dla odwiedzających nie będzie otwarta we wszystkie dni tygodnia, a w niedzielę będzie dostępna jedynie dla uczestników nabożeństw.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki na jej temat/KIRSTY O'CONNOR/AFP/East News

Ukryte znaczenie małej torebki i brak prawa jazdy. Oto ciekawostki na temat królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini zmarła w czwartek 8 września 2022. Była jedną z najdłużej panujących władczyń na świecie. Pod jej panowaniem Wielka Brytania przechodziła trudne chwile, jednak przez większą część jej przywództwa kraj się rozwijał i powrócił do utraconej po dekolonizacji świetności. Przedstawiamy mniej znane ciekawostki na temat królowej Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl;

Źródło: Interia, Goniec

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

3 grudnia kończy się specjalna akcja kontroli pojazdów

Wiadomości

Został tylko jeden dzień. 3 grudnia kończy się możliwość skorzystania z darmowego badania

Czytaj więcej >
KWP PSP Białystok

Wiadomości

Podlaskie: Zderzenie busa i dwóch aut. Jedna osoba nie żyje, siedem zostało rannych

Czytaj więcej >
awantura WP

Wiadomości

Nowy rzecznik PiS o katastrofie smoleńskiej: "To jest akt terroryzmu"

Czytaj więcej >
Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >