Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pałac Buckingham pokazał pierwsze zdjęcie grobu królowej Elżbiety II. Zaskakujący widok
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 25.09.2022 09:42

Pałac Buckingham pokazał pierwsze zdjęcie grobu królowej Elżbiety II. Zaskakujący widok

Elżbieta II
Rex Features/East News

Trumna z ciałem Elżbiety II została złożona w Windsorze. Pałac Buckingham opublikował pierwsze zdjęcie jej grobu. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, płyta nagrobna została wymieniona. Miejsce pochówki królowej już niedługo zostanie otwarte dla zwiedzających. Bilety będą sporo kosztować.

Elżbieta II spoczęła w Windsorze, a płyta nagrobna została zastąpiona

W poniedziałek wieczorem, po zakończeniu uroczystości pogrzebowych, trumna z ciałem Elżbiety II została złożona w Windsorze, a dokładniej w kaplicy świętego Jerzego w podziemiach zamku. Na miejscu obecni byli jedynie członkowie najbliższej rodziny.

Wszystko odbyło się zgodnie z planem, chociaż wymiany wymagała płyta nagrobna. Dlaczego? Otóż do czasu śmierci monarchini jej mąż, książę Filip, był pochowany w krypcie królewskiej znajdującej się w tych samych, zamkowych podziemiach. To było jedynie chwilowe.

W związku z tym, zgodnie z wolą władczyni, ich ciała zostały złożone wspólnie. Oprócz byłej królewskiej pary znajdować się tam będą także trumna z ciałem Jerzego VI oraz matki Elżbiety II.

Nowy nagrobek, podobnie jak poprzedni, został wykonany z belgijskiego czarnego marmuru, na którym został wykonany skromny grawer. Informuje on imionach złożonych w środku przedstawicielach rodu Windsorów oraz dat ich narodzin i śmierci: Jerzy VI 1895-1952, Elżbieta 1900-2002, Elżbieta II 1926-2022, Filip 1921-2021.

Pomiędzy nimi wykonano metalową gwiazdę Orderu Podwiązki. To jeden z najwyższych, brytyjskich odznaczeń, który jest również tzw. orderem domowym rodziny królewskiej.

Kaplica otwarta dla chcących oddać cześć

Skromne miejsce upamiętniająca Jerzego VI znajduje się w prezbiterium (podwyższona część kościoła, która nie jest do użytku dla wszystkich) właściwej kaplicy św. Jerzego. Elżbieta II wydała decyzję o jej zbudowaniu w latach 60. ubiegłego wieku, by oddać cześć zmarłemu ojcu.

To miejsce pochówku będzie można odwiedzić osobiście i to już od najbliższego czwartku. Obsługa zamku Windsor będzie sprzedawać bilety w cenie 155 złotych dla osoby dorosłej oraz 85 złotych dla dziecka. Część dla odwiedzających nie będzie otwarta we wszystkie dni tygodnia, a w niedzielę będzie dostępna jedynie dla uczestników nabożeństw.

Artykuły polecane przez Goniec.pl;

Źródło: Interia, Goniec