Goniec.pl
Policja ostrzega przed cyberprzestępcami

Pixabay/kaboompics

Policja ostrzega przed cyberprzestępcami. Kliknięcie w link grozi utratą pieniędzy

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Oszuści wykorzystują przedświąteczne obostrzenia i ograniczenia działania handlu, by wzbogacić się kosztem osób robiących zakupy przez internet. Wielu użytkowników skarży się na problemy napotkane podczas transakcji za pośrednictwem portalu

Portal OLX jest chętnie wybierany zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Przed świętami Wielkanocy wiele osób decyduje się na zakupy przez internet - mają na to wpływ przede wszystkim obowiązujące obostrzenia. Niestety, nie wszyscy użytkownicy mają uczciwe zamiary.

Policja ostrzega przed cyberprzestępcami

Mężczyzna, który chciał pozbyć się kilku przedmiotów, z których nie korzystał, wystawił je w serwisie. Jak wynika z relacji dla Gazety Wyborczej, wkrótce odezwał się do niego potencjalny kupujący. Co ciekawe, skontaktował się z autorem aukcji nie przez OLX, a aplikację WhatsApp.

Przyszły nabywca dopytywał, czy istnieje możliwość wysyłki towaru. Proponował, że zapłaci za towar za pośrednictwem firmy kurierskiej InPost. Poinstruował sprzedającego, że wyśle mu link, w którym ma wpisać swój numer konta, by odebrać należną gotówkę.

- Upierał się na tego rodzaju transakcję, bo według niego jest najbezpieczniejsza - opowiadał mężczyzna, dodając, że po chwili otrzymał screen potwierdzenia przelewu. - Miniaturka była nieczytelna. W ostatniej chwili powstrzymałem się przed jej powiększeniem lub pobraniem - dodał.

Po chwili otrzymał także ink zawierający ciąg dziwnych znaków. Przekonany, że doszło do próby oszustwa zaznaczył, że jedyną opcją jest przesyłka z OLX - portal dokłada bowiem starań, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Po kilku minutach wszystkie wysłane przed potencjalnego nabywcę wiadomości zniknęły.

- Jeśli w porę nie zorientowałbym się, co jest grane, nie miałbym nawet dowodu w postaci historii rozmowy - przyznał sprzedający. Postanowił ostrzec innych użytkowników serwisu przed przykrymi konsekwencjami nierozważnego zachowania.

O szczególną ostrożność apelują także funkcjonariusze policji, do których zgłasza się coraz więcej osób, które zostały oszukane w podobny sposób. Przypominają, że „podczas zakupów i sprzedaży przez internet w łatwy sposób możemy paść ofiarą oszustów”.

- Wykonując transakcje w sieci, bez względu na to, jakiego towaru dotyczą, musimy być ostrożni i kierować się zasadą ograniczonego zaufania - alarmowała sierż. szt. Ewelina Łasut z chełmskiej policji.

Czujność powinny wzbudzić zbyt niskie ceny i podejrzane linki. Najbezpieczniejszy będzie wybór opcji płatności przy pobraniu. Warto domagać się potwierdzeń transakcji. Jeśli kupujący nie otrzyma towaru albo będzie on niezgodny z zamówieniem, powinien od razu powiadomić administratorów ds. bezpieczeństwa serwisu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Właśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje Anna Koźmińska

  • Minister Maląg wydała komunikat w sprawie 500 plus

  • Rząd rozda 30 mln zł. Pieniądze przeznaczono na wsparcie inicjatyw patriotycznych

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Pieniądze

Oszustwo "na prokuratora" pozbawiało staruszkę 20 tys. zł

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Polski Ład coraz bardziej dzieli rząd. Wszystko przez planowane podatki

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Pieniądze

Niemieckie media: od 1 sierpnia zmiany przy wjeździe do Niemiec

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Niedzielski dla "Faktu": niezaszczepieni mogą stracić swoje stanowiska w pracy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Pieniądze

Na środku wsi stanął maszt 5G. Mieszkańcy myśleli, że budują coś innego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

Ścieki i woda będą jeszcze droższe. To już niemal pewne

Czytaj więcej >