Goniec.pl > Życie > Policja ostrzega przed cyberprzestępcami. Kliknięcie w link grozi utratą pieniędzy
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 16:32

Policja ostrzega przed cyberprzestępcami. Kliknięcie w link grozi utratą pieniędzy

Policja ostrzega przed cyberprzestępcami
Pixabay/kaboompics

Portal OLX jest chętnie wybierany zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Przed świętami Wielkanocy wiele osób decyduje się na zakupy przez internet - mają na to wpływ przede wszystkim obowiązujące obostrzenia. Niestety, nie wszyscy użytkownicy mają uczciwe zamiary.

Policja ostrzega przed cyberprzestępcami

Mężczyzna, który chciał pozbyć się kilku przedmiotów, z których nie korzystał, wystawił je w serwisie. Jak wynika z relacji dla Gazety Wyborczej, wkrótce odezwał się do niego potencjalny kupujący. Co ciekawe, skontaktował się z autorem aukcji nie przez OLX, a aplikację WhatsApp.

Przyszły nabywca dopytywał, czy istnieje możliwość wysyłki towaru. Proponował, że zapłaci za towar za pośrednictwem firmy kurierskiej InPost. Poinstruował sprzedającego, że wyśle mu link, w którym ma wpisać swój numer konta, by odebrać należną gotówkę.

- Upierał się na tego rodzaju transakcję, bo według niego jest najbezpieczniejsza - opowiadał mężczyzna, dodając, że po chwili otrzymał screen potwierdzenia przelewu. - Miniaturka była nieczytelna. W ostatniej chwili powstrzymałem się przed jej powiększeniem lub pobraniem - dodał.

Po chwili otrzymał także ink zawierający ciąg dziwnych znaków. Przekonany, że doszło do próby oszustwa zaznaczył, że jedyną opcją jest przesyłka z OLX - portal dokłada bowiem starań, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Po kilku minutach wszystkie wysłane przed potencjalnego nabywcę wiadomości zniknęły.

- Jeśli w porę nie zorientowałbym się, co jest grane, nie miałbym nawet dowodu w postaci historii rozmowy - przyznał sprzedający. Postanowił ostrzec innych użytkowników serwisu przed przykrymi konsekwencjami nierozważnego zachowania.

O szczególną ostrożność apelują także funkcjonariusze policji, do których zgłasza się coraz więcej osób, które zostały oszukane w podobny sposób. Przypominają, że „podczas zakupów i sprzedaży przez internet w łatwy sposób możemy paść ofiarą oszustów”.

- Wykonując transakcje w sieci, bez względu na to, jakiego towaru dotyczą, musimy być ostrożni i kierować się zasadą ograniczonego zaufania - alarmowała sierż. szt. Ewelina Łasut z chełmskiej policji.

Czujność powinny wzbudzić zbyt niskie ceny i podejrzane linki. Najbezpieczniejszy będzie wybór opcji płatności przy pobraniu. Warto domagać się potwierdzeń transakcji. Jeśli kupujący nie otrzyma towaru albo będzie on niezgodny z zamówieniem, powinien od razu powiadomić administratorów ds. bezpieczeństwa serwisu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi: