Goniec.pl
Obostrzenia w Polsce

Jakub Kaminski/East News

Od poniedziałku otwarcie niektórych sklepów i odmrożenie branż. Nieoficjalne ustalenia dziennikarzy

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy redakcji portalu wp.pl, w najbliższych dniach rząd ma planować zniesienie części obostrzeń i odmrożenie kilku branż. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte podczas środowego zebrania Rządowego Zespołu Zarząd

Medialne doniesienia dotyczą m.in. planów wznowienia działalności przez salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także ponowne otwarcie wielopowierzchniowych marketów. Zmiany w obostrzeniach miałby ogłosić w najbliższych dniach minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Nieoficjalnie: rząd planuje zniesienie części obostrzeń

Jak ustalili dziennikarze serwisuwp.pl, ponowne otwarcie branży kosmetycznej, sklepów wielkopowierzchniowych oraz powrót uczniów klas I-III szkół podstawowych do nauki w systemie hybrydowym miałby nastąpić od 26 kwietnia br.

– W porównaniu do ostatnich tygodni, w skali całego kraju mamy mniejszą ilość zajętych w szpitalach łóżek dla pacjentów z COVID-19, zmniejszyła się też liczba zajętych respiratorów. Mamy wykonanych ponad 9 milionów szczepień. To są drobne, ale ważne kroki, które wykonujemy na froncie walki z epidemią – przekazała portalowi wp.pl osoba z rządowych kręgów.

Na razie jednak nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji w tej sprawie. Te mają zapaść podczas środowego zebrania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Polacy mają zostać poinformowani o ewentualnych nowych wytycznych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Rząd ma również zastanawiać się nad ponownym zezwoleniem na uprawianie sportów do 50 osób na świeżym powietrzu. Zmiany miałyby być efektem delikatnej tendencji spadkowej dotyczącej liczby nowych zakażeń COVID-19 w Polsce, którą obecnie obserwujemy.

– W pierwszej kolejności będą przywracane usługi: fryzjerzy, branża beauty, drobne usługi. Potem handel wielkopowierzchniowy, sklepy budowlane i gdzieś w perspektywie pojawiają się hotele. Na końcu restauracje, fitnessy – przekazał niedawno szef resortu zdrowia na antenie radia Zet.

Na razie nie wiadomo jednak, czy ewentualne łagodzenia obostrzeń objęłyby zasięgiem cały kraj, czy będą wprowadzane na zasadzie regionalnych wytycznych. Ostateczna decyzja rządu będzie również uzależniona od prognoz specjalistów wobec zachowania Polaków w czasie nadchodzącej majówki.

Jak podkreślał na niedawnej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, poluzowanie reżimu sanitarnego w majówkę może skutkować zaostrzeniem obostrzeń w czasie tegorocznych wakacji. Wszystko zależy więc od odpowiedzialnego zachowania społeczeństwa.

Wiele osób nie ma jednak zamiaru rezygnować z wyjazdowych planów, a właściciele obiektów noclegowych nie wyobrażają sobie sytuacji, w której ich pensjonaty czy hotele nie mogłyby świadczyć w tym czasie usług klientom. Dla wielu z nich długi weekend majowy to jeden z najbardziej dochodowych okresów w roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >