Od 20 maja Polaków czekają duże zmiany w przepisach ruchu drogowego
Polacy muszą przygotować się na spore zmiany, które dotkną przede wszystkim osoby korzystające z urządzeń wspomagających ruch, czyli m.in. elektrycznych hulajnóg. Nowe przepisy zmienią także zasady pierwszeństwa w obrębie przejść dla pieszych.
Polacy muszą przygotować się na zmiany w prawie
Od 20 maja w życie wchodzą przepisy z nowelizacji ustawy o prawie w ruchu drogowym, regulujące m.in. użytkowanie na krajowych drogach hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. W myśl nowych regulacji, osoby poruszające się przy użyciu tzw. urządzenia wspomagającego ruch, będą musiały korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych lub ścieżki rowerowej.
Nowe przepisy wyszczególniają trzy nowe typy urządzeń: urządzenie wspomagające ruch, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej i napędzane siłą mięśni; hulajnogi elektryczne, czyli pojazdy napędzane elektrycznie, ale nieposiadające siedzenia oraz inne urządzenia transportu osobistego z napędem elektrycznym.
Użytkownicy hulajnóg będą zmuszeni korzystać z dróg lub pasów dla rowerów, gdzie będzie obowiązywał ich ruch prawoostronny. Z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący hulajnogą będzie mógł skorzystać jedynie w przypadku, gdy chodnik będzie znajdował się wzdłuż jezdni, bez wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
[EMBED-243]
Z kolei w przypadku poruszania się po chodniku urządzeniem wspomagania ruchu, kierujący zobowiązany jest to dostosowania swojej prędkości do innych jego użytkowników i zachowania szczególnej ostrożności, a także ustępowania pierwszeństwa pieszemu.
Wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości dla hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego do 20 km/h oraz zakaz korzystania z takich urządzeń dla użytkowników poniżej 10 r.ż., z wyszczególnionymi wyjątkami.
Z kolei od 1 czerwca zmieni się prawo pierwszeństwa w obrębie przejścia dla pieszych. W myśl nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych lub wchodzący na nie będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię pieszy będzie miał całkowity zakaz korzystania telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, a kierujący pojazdem zbliżającym się do przejścia dla pieszych zostanie zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz zmniejszenia prędkości i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Nowe przepisy ujednolicą również dopuszczalną prędkość poruszania się pojazdów w terenie zabudowanym. Od 1 czerwca wyniesie ona 50 km/h, bez względu na porę dnia, z wyjątkiem stref zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.