Goniec.pl
Polacy muszą uważać

Pixabay.com Olga Efimkina

Od 20 maja Polaków czekają duże zmiany w przepisach ruchu drogowego

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Policja przypomniała Polakom o nowych przepisach ruchu drogowego, które wejdą w życie już od 20 maja. Warto wcześniej zapoznać się z nowelizacjami ustawy o prawie w ruchu drogowym, by uniknąć wysokich mandatów.

Polacy muszą przygotować się na spore zmiany, które dotkną przede wszystkim osoby korzystające z urządzeń wspomagających ruch, czyli m.in. elektrycznych hulajnóg. Nowe przepisy zmienią także zasady pierwszeństwa w obrębie przejść dla pieszych.

Polacy muszą przygotować się na zmiany w prawie

Od 20 maja w życie wchodzą przepisy z nowelizacji ustawy o prawie w ruchu drogowym, regulujące m.in. użytkowanie na krajowych drogach hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. W myśl nowych regulacji, osoby poruszające się przy użyciu tzw. urządzenia wspomagającego ruch, będą musiały korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych lub ścieżki rowerowej.

Nowe przepisy wyszczególniają trzy nowe typy urządzeń: urządzenie wspomagające ruch, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej i napędzane siłą mięśni; hulajnogi elektryczne, czyli pojazdy napędzane elektrycznie, ale nieposiadające siedzenia oraz inne urządzenia transportu osobistego z napędem elektrycznym. 

Użytkownicy hulajnóg będą zmuszeni korzystać z dróg lub pasów dla rowerów, gdzie będzie obowiązywał ich ruch prawoostronny. Z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący hulajnogą będzie mógł skorzystać jedynie w przypadku, gdy chodnik będzie znajdował się wzdłuż jezdni, bez wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

[EMBED-243]

Z kolei w przypadku poruszania się po chodniku urządzeniem wspomagania ruchu,  kierujący zobowiązany jest to dostosowania swojej prędkości do innych jego użytkowników i zachowania szczególnej ostrożności, a także ustępowania pierwszeństwa pieszemu.

Wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości dla hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego do 20 km/h oraz zakaz korzystania z takich urządzeń dla użytkowników poniżej 10 r.ż., z wyszczególnionymi wyjątkami.

Z kolei od 1 czerwca zmieni się prawo pierwszeństwa w obrębie przejścia dla pieszych. W myśl nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych lub wchodzący na nie będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię pieszy będzie miał całkowity zakaz korzystania telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, a kierujący pojazdem zbliżającym się do przejścia dla pieszych zostanie zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz zmniejszenia prędkości i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Nowe przepisy ujednolicą również dopuszczalną prędkość poruszania się pojazdów w terenie zabudowanym. Od 1 czerwca wyniesie ona 50 km/h, bez względu na porę dnia, z wyjątkiem stref zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >