Goniec.pl
Paszporty covidowe od 1 lipca

Pixabay.com Eak K.

Od 1 lipca KE wprowadza paszporty covidowe

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Komisja Europejska potwierdziła, że od 1 lipca paszporty covidowe mają być dostępne dla wszystkich Europejczyków. Przyjmą one formę kodu QR, który będzie można pobrać na urządzenia mobilne lub po prostu wydrukować i pokazać podczas przekraczania państwowych granic.

O paszportach covidowych mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz Komisja Europejska oficjalnie poinformowała, że doszło do porozumienia między Radą Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim, co oznacza, że system zostanie wprowadzony już niedługo.

Paszporty covidowe od 1 lipca

Datę wprowadzenia paszportów covidowych w całej Europie ustalono na 1 lipca. Do tego czasu wszystkie państwa członkowskie muszą być gotowe, by system wystartował. W tym celu każde państwo dostanie milion euro i stałe wsparcie techniczne.

Za wydawanie zaświadczeń odpowiadać będą organy krajowe, jak np. szpitale, placówki wykonujące testy czy centra szczepień. Będzie się to odbywać na wniosek zainteresowanej osoby. Jeżeli kraje będą gotowe szybciej, to zaświadczenia te również będzie można załatwić wcześniej niż 1 lipca.

- Od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze - poinformował komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas konferencji prasowej.

[EMBED-243]

Cieszy na pewno fakt, że kodu nie trzeba będzie pokazywać tylko na urządzeniu. Te można zgubić, może wyczerpać się bateria lub cokolwiek innego, a na wszelki wypadek zawsze można kod QR wydrukować i schować do portfela, by mieć pewność, że będziemy mogli w odpowiednim momencie go pokazać.

To właśnie ten kod będzie potrzebny na granicach czy lotniskach. Służby będą weryfikować jedynie jego autentyczność i ważność, a nie zdrowie danej osoby. Nie będą więc potrzebne żadne dodatkowe testy, bowiem właśnie ten kod będzie naszym zaświadczeniem, że mamy szczepienie lub negatywny wynik testu. Może się jednak zdarzyć, że konkretne państwa będą wymagały testów lub przejścia kwarantanny.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni system był testowany przez 17 państw należących do UE i na Islandii. Obywatele nie brali jednak udziału w testach, wykorzystywano bowiem sztuczne dane stworzone na potrzeby sprawdzenia poprawnego działania całego systemu.

- Celem pilotażu jest przetestowanie efektywnego działania infrastruktury cyfrowej. Obejmuje on sprawdzanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, przesyłania i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji, działania zabezpieczeń - poinformował rzecznik KE ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >