Goniec.pl
kierowca nowy przepis

Pixabay.com Peter H

Od 1 czerwca nowy przepis. Kierowcy muszą zachować minimalny odstęp od innych pojazdów

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Każdy kierowca będzie musiał zapoznać się z nowymi przepisami drogowymi, które zostały już zatwierdzone. Zmiany wchodzą w życie od 1 czerwca. Złamanie zasad będzie groziło mandatem wysokości nawet 500 złotych. Wprowadzono ściśle określony minimalny

Nowelizacja przepisów, która wchodzi w życie 1 czerwca, ma sprawić, że kierowcy będą bezpieczniejsi na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wśród nowych zasad pojawił się obowiązek zachowania ściśle określonego odstępu od poprzedzającego pojazdu na tych trasach. Podobne procedury wprowadzono już w Niemczech i we Francji.

Według danych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji kierowcy nadal ulegają setkom wypadków na autostradach i drogach ekspresowych. Statystyki służb wskazują, że tylko w 2020 roku na tych odcinkach doszło do 687 takich zdarzeń. Śmierć poniosło 120 osób.

Nowe przepisy mają chronić kierowców

Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami kierowca musi zachować odstęp zapewniający bezpieczeństwo w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Ta odległość jednak nie została ściśle określona.

Już od 1 czerwca zasady drogowe się zmienią. Mowa o artykule 19 Prawa o ruchu drogowym, w którym pojawi się punkt 3a: „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania”.

[EMBED-243]

To natomiast oznacza, że samochód jadący z prędkością 100 km/h będzie musiał zachować odstęp 50 metrów od poprzedzającego pojazdu. W przypadku auta jadącego 140 km/h ten odstęp będzie wynosił 70 metrów. Przypominamy, że przepis ten dotyczy autostrad i dróg ekspresowych.

Ważne informacje dla kierowców

Kierowcy poruszający się autostradami i drogami ekspresowymi będą mogli ocenić odległość dzielącą ich od poprzedzającego samochodu, obserwując słupki ustawione przy jezdni. Warto pamiętać, że są one rozmieszczone co 100 metrów.

Osoby jeżdżące samochodami powinny zapoznać się z najnowszymi przepisami i potraktować je poważnie, ponieważ służby mają sprawdzać ich przestrzeganie. Natomiast za brak stosowania się do nowych zasad może drogo kosztować.

Policja ma sprawdzać między innymi nagrania z prywatnych rejestratorów kierowców, jeśli będzie to konieczne. Służby mają korzystać także z monitoringu, wideorejestratorów oraz bezzałogowych statków powietrznych, jak zaznaczył komisarz Robert Opas.

Jedak to biegły sądowy będzie musiał poddać zebrane materiały odpowiedniej analizie, ponieważ wymagają one dokładnej ekspertyzy w przypadku materiałów dowodowych w postaci nagrań. Mandaty karne za złamanie przepisów mają wynosić od 20 do 500 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >