Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowy spot PiS ujrzał światło dzienne. Sugestywne podpisy i zmanipulowane wypowiedzi
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.06.2022 11:04

Nowy spot PiS ujrzał światło dzienne. Sugestywne podpisy i zmanipulowane wypowiedzi

spot PiS
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Pawel Wodzynski/East News

Walka o głosy Polaków nabiera tempa. Politycy ruszyli w objazd po Polsce, ale jednocześnie wytaczają inne potężne oręże - spoty wyborcze. Najnowszy film zaprezentowało właśnie Prawo i Sprawiedliwość, bezpardonowo atakujące opozycję. Najbardziej oberwało się, oczywiście, Platformie Obywatelskiej, której wypowiedzi poddano mistrzowskiej manipulacji.

Póki co wybory parlamentarne zaplanowane są na jesień 2023 roku, a w kuluarach mówi się jedynie o przełożeniu wyborów do samorządów. Nie przeszkadza to jednak politykom w prowadzeniu nieustannej kampanii wyborczej, która nabiera coraz większych rumieńców.

Prezes PiS jest tak zmobilizowany do sięgnięcia po kolejną kadencję, że zamierza porzucić posadę w rządzie i skupić wysiłki na planowaniu ofensywy wyborczej. Bierna nie pozostaje także opozycja, która odwiedza kolejne zakątki Polski.

Najbardziej zacięta walka toczy się, co naturalne, pomiędzy odwiecznymi wrogami - PiS i PO. Podczas gdy Donald Tusk punktuje władze za wysokie ceny paliw, galopująca inflację i drwi z prezesa, Prawo i Sprawiedliwość nie pozostaje dłużne i prezentuje zdecydowaną odpowiedź.

Nowy spot PiS

Jeśli ktoś liczył na to, że choćby w weekend odpocznie od polityki, był w dużym błędzie. W niedzielę z samego rana na stronach PiS ukazał się najnowszy spot, w którym suchej nitki nie pozostawiono na opozycji. - Program PO? Zlikwidowanie 500 plus, polityka nienawiści, podwyższenie wieku emerytalnego, donoszenie na Polskę, uzależnienie się od Rosji - podpisano nagranie opublikowane na profilach partii w sieci.

Nagranie to zbitka wypowiedzi polityków, głównie Platformy Obywatelskiej, pochodzących zarówno z niedalekiej przeszłości, jak i kilku lat wstecz. Partia Jarosława Kaczyńskiego sugeruje, że poglądy poszczególnych reprezentantów PO odzwierciedlają postulaty całego ugrupowania.

Idealną bohaterką filmiku okazała się być np. Izabela Leszczyna, która stwierdziła ostatnio, że program "Rodzina 500+" "nie poprawił jakości życia". Inna sprawa, że w tym samym wywiadzie polityczka ani słowem nie wspomniała o jego likwidacji, jak to sugeruje napis na dole spotu.

Tusk "twarzą polityki nienawiści"

W spocie nie mogło zabraknąć Donalda Tuska, który został okrzyknięty "twarzą polityki nienawiści". Dowodem na to mają być słowa, jakie wypowiedział w dyskusji z polemizującą z nim kobietą.

- Nie znam pani sympatii politycznych ani na kogo pani głosuje, chociaż coś tam się domyślam oczywiście - powiedział lider PO, wykonując charakterystyczny gest ręką. Aby uwypuklić efekt śmieszności, ta sama wypowiedź pokazana jest jeszcze raz, tym razem w zwolnionym tempie.

Były premier pokazany zostaje także w sytuacji, gdy spotkana na ulicy emerytka oskarża go o "sprzyjanie Niemcom" oraz wtedy, gdy polityk mówi, że nie ma "przesłanki, by mówić kategorycznie "nie" inwestorom z jakiegokolwiek kraju". Zdaniem PiS to jasny sygnał na chęć uzależnienia Polski od Rosji.

"Podwyższenie wieku emerytalnego" i "donoszenie na Polskę"

Czarnym charakterem jest też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który domagał się stanowczego egzekwowania przez KE realizacji warunków do wypłacenia pieniędzy z KPO. Rząd PiS nie kwapi się do spełnienia tzw. kamieni milowych i zarzuca opozycji, że ta donosi na Polskę.

Z kolei Władysławowi Kosinakowi-Kamyszowi wypomniano zapowiedź podwyższenia wieku emerytalnego. Choć po 2015 roku polityk zapowiedział, że kluczowy okaże się głos wyborców, Zjednoczona Prawica do dziś straszy wizją zmuszania Polaków do dłuższej pracy. Wszystkie przywołane wypowiedzi podano bez zaznaczenia kontekstu, w jakim padły oraz nakreślenia horyzontu czasowego, co ma niebagatelny wpływ na ich odbiór.

Spot to najprawdopodobniej odpowiedź PiS na film zaprezentowany wczoraj przez PO. Partia Donalda Tuska wyśmiała w nim różne podejście polityków władzy do wyborców. Wypomniano przy tym ostatnie kuriozalne wydarzenia z Sochaczewa, gdy przed wizytą Jarosława Kaczyńskiego jego sympatycy ćwiczyli "spontaniczne okrzyki" na cześć gościa.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Gazeta.pl, Goniec.pl