Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Nowy, powszechny obowiązek dla działkowców. Nikogo nie ominie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 24.01.2025 20:28

Nowy, powszechny obowiązek dla działkowców. Nikogo nie ominie

działka
fot. Piotr Molecki/East News

Polacy uwielbiają Rodzinne Ogródki Działkowe, które zwłaszcza w okresach wiosennych i letnich pozwalają nieco odpocząć od miejskiego gwaru. Na terenach działek obowiązują jednak konkretne przepisy i zasady, których złamanie może grozić poważnymi konsekwencjami. Teraz Polski Związek Działkowców zmieniając swój statut, wprowadził w nim nowe zapisy, które będą obowiązkowe. Nikt się nie wywinie.

Ważne zmiany, działkowcy muszą o tym wiedzieć

Ogromną popularnością w Polsce cieszą się działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD). Jak wynika z danych Polskiego Związku Działkowców (PZD) z ostatnich lat, funkcjonuje ich w naszym kraju około 4,5-5 tysięcy, a powierzchnia, jaką łącznie zajmują to ok. 43 tysięcy hektarów. Według szacunków, z działek ROD korzysta nawet kilka mionów Polaków. Warto podkreślić i pamiętać, że terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych obowiązują konkretne zasady, których działkowcy mają obowiązek przestrzegać. Mowa tu nie tylko o głośnej sprawie tzw. abisynek, ale i o szeregu innych zapisów. Teraz Polski Związek Działkowców zmieniając swój statut, wprowadza nowy, istotny obowiązek. 

wheelbarrows-2157335_1280.jpg
fot. Pixabay/andreas160578
Kłopoty Karola Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury, "sprawa jest bardzo poważna" Wyższa trzynastka i czternastka dla blisko pół miliona emerytów. ZUS wydał pilny komunikat

Nowe obowiązki dla działkowców, to już pewne

W Polsce zainteresowanie działkami zwłaszcza w sezonie jest ogromne. Wiele osób sprawdza zatem ogłoszenia o kupnie i sprzedaży głównie w okresach jesienno-zimowych, gdy ceny mogą być nieco niższe. W zeszłym roku średnia cena za metr kwadratowy działki rekreacyjnej w Polsce przekroczyła grubo ponad 300 zł.

Warto podkreślić, że nieprzestrzeganie zasad panujących na terenach ROD może prowadzić nawet do utraty prawa do użytkowania działki. Polski Związek Działkowców wprowadza właśnie nowy obowiązek. Wyjaśniamy, na czym będzie polegał.

Wielu nowych działkowców stosuje zasadę "wolnoć Tomku w swoim domku"

Jak informuje portalsamorządowy.pl Polski Związek Działkowców na początku roku wprowadził w życie nowy statut. Nie obyło się bez istotnych zmian. Wśród nowych założeń, PZD zamierza wprowadzić obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców, które mają zapewnić "odpowiednie przygotowanie nowych członków do korzystania z działek i działalności w związku". 

Co to oznacza dla nowych działkowców? Konieczność przejścia odpowiedniego szkolenia. Od teraz, nie będzie można już tylko wykupić prawa do użytkowania działki, ale również odbyć obowiązkowe szkolenie. Takie działania mają m.in. ograniczyć negatywne zachowania niektórych działkowców. Wyjaśniamy. 

Wiele osób błędnie zakłada, że skoro "kupiło" działkę, co w rzeczywistości nie jest prawdą, to mają pełne prawo do dowolnego zagospodarowania terenu. W konsekwencji uznają, że mogą realizować zasadę "wolność Tomku w swoim domku". Tymczasem obowiązują w tym zakresie istotne ograniczenia, wynikające z samej ustawy - tłumaczy w rozmowie z Portalem Samorządowym Tomasz Terlecki, radca prawny PZD.

Jak dodaje, takie szkolenia nie będą niczym nowym. Odbywały się już wcześniej, jednak nie były formalnie wpisane w statut działkowców. Zdecydowana większość osób podchodziła do nich sceptycznie i lekceważąco. Teraz sytuacja mocno się zmieni, ponieważ obowiązkowe szkolenia zostały wpisane do statutu PZD. 

Jak podkreśla Portal Samorządowy, szkolenia mają na celu uświadomienie nowych dzierżawców działek o ich prawach, ale i obowiązkach. Częste problemy dotyczą m.in.:

  • nielegalnych altan – wiele osób buduje je, znacznie przekraczając dozwolone wymiary, co narusza prawo budowlane,
  • mieszkania na działkach - ogród działkowy nie jest miejscem pobytu stałego, a traktowanie go w taki sposób jest również niezgodne z ustawą,
  • nieodpowiednich nasadzeń - nie wszystkie drzewa i krzewy mogą być sadzone na działkach, ponieważ niektóre z nich nadmiernie się rozrastają i ograniczają dostęp do światła sąsiadom.

Ponadto wskazano również problemy związane z kanalizacją i ściekami np. samowolne budowane toalety, oraz hałas. Przepisy jasno mówią, kiedy można korzystać z głośnych narzędzi, oraz gdzie parkować auta na terenie ROD.

To szczególnie nowi działkowcy powinni mieć pełną świadomość obowiązujących zasad, ponieważ to oni dopiero rozpoczynają swoją przygodę z użytkowaniem działki, planowaniem inwestycji oraz jej zagospodarowaniem. Jest to kluczowy etap, który - w przypadku braku odpowiedniej wiedzy - często prowadzi do różnego rodzaju naruszeń przepisów - tłumaczy Tomasz Terlecki w rozmowie z Portalem Samorządowym.

ZOBACZ: Samotni 760 złotych, ci w małżeństwie 1520 złotych. Można zyskać bez względu na dochód