Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Samotni 760 złotych, ci w małżeństwie 1520 złotych. Można zyskać bez względu na dochód
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 24.01.2025 12:38

Samotni 760 złotych, ci w małżeństwie 1520 złotych. Można zyskać bez względu na dochód

internet i pieniądze
Fot. Pixabay, pasja1000

Przed każdym polskim podatnikiem otwiera się właśnie szansa na zaoszczędzenie kolejnych pieniędzy. Chodzi o ulgi w rozliczeniach PIT. Niezbędne jest spełnienie dwóch warunków. Warto wiedzieć, ponieważ dotyczy to niemalże każdego członka naszego społeczeństwa.

Ulgi w rozliczeniach PIT. Dotyczy to praktycznie każdego Polaka

Zobowiązaniem każdego obywatela Polski, który jest pełnoletni i nie ma chociażby statusu studenta jest płacenie podatków. Te przeznaczane są przez rząd na różne cele. Nie ze wszystkimi ludzie się zgadzają, wszak podatki to temat-rzeka, a do porozumienia w ich kwestii trudno nieraz dojść. Póki jednak są, trzeba się z nimi liczyć.

Niektórzy obywatele naszego kraju mogą jednak liczyć na ulgi przy rozliczeniach PIT. Jedną z najszerszych jest ta internetowa. Wiele osób jednak z niej nie korzysta, a przecież w dzisiejszych czasach niemalże każdy Polak przebywa w internecie. To wynika także z postępu cywilizacyjnego, gdyż wszelkie sfery naszego życia przenoszą się do sieci. Warto być na bieżąco, jak zaoszczędzić za dostęp do internetu, za który również musimy płacić.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem.

businessman-2682712_1280.jpg
Fot. Pixabay/geralt
W sejmie właśnie zdecydowano. Mocny cios dla Karola Nawrockiego i PiS

Polscy podatnicy zaoszczędzą pieniądze. A jest ich wielu

W dzisiejszych czasach mało jest osób, które wyobrażają sobie funkcjonowanie bez dostępu do internetu. Odkąd stał się on ogólnodostępny dla wszystkich, kolejne dziedziny naszego życia zaczęły się przenosić do przestrzeni wirtualnej. Raport CBOS z 2024 roku pokazuje, jak stopniowo rośnie procent osób korzystających z internetu przynajmniej raz w tygodniu (lata 2002-2024). Od 3 lat odsetek ten stoi na poziomie 77%.

Zrzut ekranu 2025-01-24 115437.png
Fot. CBOS

Kolejne dane dotyczące wieku internautów pokazują, że obecne pokolenie praktycznie wychowało się na internecie. Praktycznie każdy w wieku 18-44 lat korzysta dziś z sieci. Wyniki podawane są w procentach.

Zrzut ekranu 2025-01-24 115747.png
Fot. CBOS

Dostęp do internetu jest również coraz powszechniejszy na obszarach poza miastami. Obecnie podłączone do sieci są także wsie (68%), co pokazuje, że również tam postęp technologiczny dociera.

Zrzut ekranu 2025-01-24 115951.png
Fot. CBOS

A więc, te statystyki pokazują, że wśród nas, Polaków jest wielu podatników, którzy muszą także opłacać dostep do internetu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia naprawdę szerokiej ulgi. Zaoszczędzić można nawet do 1520 zł. Trzeba jednak spełnić dwa warunki.

ZOBACZ: Stało się. Właściciel TVN ogłosił masowe zwolnienia

Ulga internetowa - najszersza z ulg przy rozliczeniach PIT

Każdy polski podatnik ma prawo do odliczenia w pit pokaźnej sumy pieniędzy za internet. Ulga internetowa jest bardzo szeroka, niestety jednak wiele osób z niej nie korzysta. Osoby nieposiadające życiowego partnera mogą otrzymać ulgę na poziomie 760 złotych, a przy wspólnym rozliczeniu w małżeństwie - nawet 1520 złotych. Trzeba jednak spełnić dwa warunki.

Ulga na internet przynależy osobom, które zarówno opłacają dostęp do sieci oraz są w stanie wykazać rachunki dokumentujące taką transakcję. Ważne jest, by na stosownym rachunku bądź fakturze została wyszczególniona kwota opłat za medium.

Jeżeli dostęp do sieci jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej, czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci internet - czytamy na stronie podatki.gov.pl.

Jest jeszcze jedna istotna informacja. Przy rozliczaniu PIT z ulgi internetowej można skorzystać tylko dwa razy i wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach. Zatem, singiel może maksymalnie uzyskać 1520 złotych, a małżonkowie - 3040 złotych

Warto jednak pamiętać, że upust przysługuje osobom, które rozliczają dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym. Zatem, aby skorzystać z odliczenia w PIT, wydatek z tytułu użytkowania internetu nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Nie może być także odliczany od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wydatek z tytułu korzystania z internetu nie powinien był również zostać zwrócony w żadnej formie, jeśli odliczenia dokonujesz od dochodu, opodatkowanego na zasadach odgórnych. 

Żeby skorzystać z odliczenia, zapłata za użytkowanie sieci internet nie może być odliczana od dochodu lub nie może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. Tak samo nie powinna być zwrócona w żadnej formie, w przypadku odliczania od przychodu, opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.