Goniec.pl
Noworodek znaleziony na wysypisku śmieci

Pixabay.com/ben_kerckx/cc0

Noworodek znaleziony na wysypisku. Przeprowadzono sekcję, trwają poszukiwania matki

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

W piątek, 12 marca w zakładzie utylizacyjnym Eko Dolina w Łężycach (gm. Wejherowo) znaleziono ciało noworodka. Cały czas trwają poszukiwania matki dziecka, a sekcja zwłok chłopczyka ma sprawdzić, czy urodził się żywy. Będzie to miało kluczowy wpływ n

Do makabrycznego znaleziska doszło w piątek, 12 marca w zakładzie utylizacji odpadów Eko Dolina w Łężycach w gminie Wejherowo. Do tego zakładu trafiają śmieci m.in. z Gdyni. W sortowni odnaleziono ciało noworodka płci męskiej. Według ustaleń był martwy od doby do ok. 3 dni.

Ciało noworodka na wysypisku śmieci

Ze wstępnych ustaleń biegłych wynikało, że chłopiec urodził się w przedwcześnie, w ósmym miesiącu ciąży. Na ciele noworodka były widoczne obrażenia. Czy przyczyniły się one do jego śmierci? Będzie można to stwierdzić dopiero po sekcji zwłok.

Sekcja ma także pomóc w ustaleniu, czy dziecko urodziło się żywe: - W tej chwili nie wiadomo, czy dziecko urodziło się żywe, czy martwe. Na ciele widoczne są obrażenia, ale ich charakter zostanie ustalony podczas sekcji zwłok - przekazała prokurator Grażyna Wawryniuk, jak informuje trojmiasto.pl.

Śledczy cały czas próbują ustalić skąd mogła pochodzić partia odpadów, w których znaleziono noworodka. Prokuratura apelowała również o to, by zgłaszali się świadkowie, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu tej sprawy.

Dziecko urodziło się martwe, czy żywe? Gdzie jest matka?

Obecnie najważniejszym pytaniem jest to, czy dziecko urodziło się żywe, czy martwe, a także, w jakim stanie podczas porodu znajdowała się matka chłopczyka. Będzie miało to ogromne znaczenie przy ewentualnej odpowiedzialności karnej za ten czyn.

Ciągle trwają poszukiwania matki zmarłego dziecka. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, ze kobieta mogła nie zdawać sobie sprawy z tego, co się dzieje: - Tymczasem sam fakt dokonania zabicia dziecka nie oznacza, że matka (oczywiście jeżeli to ona go dokonała) poniesie ściśle rozumianą odpowiedzialność karną - tłumaczy mec. Jacek Potulski, adwokat, karnista i wykładowca akademicki, cytowany przez trojmiasto.pl

Ekspert twierdzi, że biegli psychiatrzy będą musieli ocenić, czy w chwili zdarzenia matka dziecka była poczytalna: - Występuje bowiem szereg różnych okoliczności, także związanych z porodem, ale nie tylko, które taką poczytalność mogą wyłączać. Oznacza to, że w takiej sytuacji matka nie poniosłaby odpowiedzialności za przestępstwo zabójstwa - wyjaśnia mec. Potulski.

Psychiatrzy po badaniach będą w stanie ocenić, czy matka ma zaburzenia, które mogą być np. efektem przebiegu porodu: - Mogło nawet wystąpić wyłączenie poczytalności matki, która nie musiała zdawać sobie sprawy, że zabija dziecko. Jednak należy zaznaczyć, że - według statystyk - takie zdarzenia to mniej niż 1 proc. czynów związanych z zabójstwem noworodka - zaznacza mec. Jacek Potulski.

W grę wchodzi również depresję poporodową, co może, ale nie musi, wyłączyć poczytalność sprawczyni zabójstwa. Mecenas wyjaśnia również, co stanie się z matką, gdy okaże się, że dziecko urodziło się martwe. Kobieta może wówczas odpowiadać np. na zarzut zbezczeszczenia zwłok. Również w tym przypadku istotna będzie ocena poczytalności matki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

undefined

Podobne artykuły

Wiadomości

W całej Polsce odbędą się protesty w obronie TVN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do kościoła w czapce. Teraz ścigają go za obrazę uczuć religijnych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wrocław: kierowca wjechał w ekipę sprzątającą po poprzednim wypadku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Anna Kornecka zdymisjonowana. Krytykowała Polski Ład

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rodzina Basi zdradziła jej ostatnie słowa przed tragiczną śmiercią

Czytaj więcej >

Wiadomości

Leżał pod szpitalem i krzyczał z bólu. Wcześniej nie chciano go przyjąć

Czytaj więcej >