Goniec.pl > Wiadomości > Nowe zasady w polskich kościołach. Lista zakazów jest coraz dłuższa, Polacy nie będą zachwyceni
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.05.2023 11:19

Nowe zasady w polskich kościołach. Lista zakazów jest coraz dłuższa, Polacy nie będą zachwyceni

Kościół
Piotr Molecki/East News

Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej wydała pilny komunikat, w którym zwróciła się do duszpasterzy i organistów z prośbą o zwrócenie uwagi na charakter i rodzaj muzyki, którą wierni mogą usłyszeć w świątyniach i podczas mszy świętej.

Specjalna komisja wzięła pod lupę utwory, które grano podczas ceremonii

Nietrudno zauważyć, że muzyka w kościele jest niemal nieodłącznym elementem mszy świętej. Podczas większości ceremonii w świątyni można usłyszeć wiele utworów o charakterze sakralnym. W ostatnim czasie Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej debatowała na jej temat i... wyciągnięto dość szokujące wnioski.

Instytucja postanowiła, że od teraz duszpasterze oraz organiści będą musieli zwracać szczególną uwagę na charakter i formę utworów muzycznych wykonywanych podczas liturgii. Co zatem w najbliższym czasie zmieni się w kwestii muzyki w kościołach?

Najpierw zwolnienie Katarzyny Dowbor, a teraz takie wieści. Nowe porządki w Polsacie, nie wszyscy są zachwyceni

Najnowsze zmiany nie spodobają się wielu wiernym

Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej przypomniała, że Kościół w licznych dokumentach zawarł wytyczne, zalecenia i zasady, których należy przestrzegać przy doborze "repertuaru" muzycznego, towarzyszącego obrzędom liturgicznym.

- Komisja przypomina, że należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych. Niejednokrotnie narzeczeni, rodzina lub bliscy, przygotowując ślub bądź pogrzeb, zapraszają do wykonywania muzyki w liturgii osoby reklamujące się w mediach społecznościowych, ale niemające rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych. Przypominamy również, że pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim - czytamy w oficjalnym oświadczeniu przygotowanym przez komisję.

Komisja przypomina o zasadach, których należy od teraz bezwzględnie przestrzegać

To z kolei oznacza, że od teraz nie będzie można zapraszać muzyków bez konsultacji z księdzem lub organistą i trzeba będzie upewnić się, że artysta, z którego usług chcemy skorzystać, jest zaznajomiony z przepisami i zasadami, które obowiązują podczas obrzędów liturgicznych i ceremonii. To także może oznaczać problemy, np. dla nowożeńców, którzy będą musieli zrezygnować ze świeckich utworów podczas zaślubin.

W piśmie pojawiły się również podziękowania. - Wszystkim duszpasterzom i muzykom kościelnym, którzy w sposób odpowiedzialny traktują sprawę piękna liturgii i dbają o poszanowanie przyjętych przez Kościół katolicki norm liturgicznych, składamy serdeczne podziękowania i powierzamy opiece św. Cecylii - patronce muzyki kościelnej - podsumowali członkowie podsumowują członkowie Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej

Tagi: Kościół