Goniec.pl
[II-51]

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie żyje Olgierd Buczek

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Odszedł Olgierd Buczek, wybitny polski piosenkarz, którego niezwykły talent odkrył kompozytor Władysław Szpilman. Artysta odszedł 28 marca 2021 roku w wieku 89 lat. Smutne informacje o jego śmierci wstrząsnęły wielbicielami muzyka.

11 maja 2021 Olgierd Buczek świętowałby swoje 90. urodziny. Niestety, smutne wiadomości o śmierci legendarnego warszawskiego piosenkarza obiegły krajowe media. Artysta przez wiele lat współpracował w Polskim Radiem, a także występował na scenach pierwszych Festiwali w Opolu.

Nie żyje Olgierd Buczek

Piosenkarz przyszedł na świat 11 maja 1931 roku w Warszawie. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Gdańsku na wydziale wokalnym, a następnie został zaproszony do współpracy z Operetką Warszawską przez jej dyrektora Tadeusza Bursztynowicza. To spowodowało, że przeniósł się na stałe do stolicy kraju.

Jego niezwykły talent przyciągnął uwagę Władysława Szpilmana, legendarnego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia. To dzięki niemu w 1956 roku Olgierd Buczek podjął współpracę z Polskim Radiem przy nagraniach archiwalnych.

– Okazało się, że Władysław Szpilman zapamiętał mnie z kawiarni Nowy Świat i chciał, żebym śpiewał w radiu. To właśnie dzięki niemu zaistniałem na dobre i zacząłem występować – wspominał piosenkarz w wywiadzie dla Gazeta.pl.

– Szpilman decydował w radiu o wszystkim. Kto w ogóle może śpiewać i co może śpiewać. Dał mi piosenkę "Warszawski dorożkarz" – mówił Buczek.

Wokalista największą popularnością cieszył się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Na swoim koncie ma wiele przebojów, a wśród nich m.in. „Oczy czarne”, „Warszawski dorożkarz” czy „Czy Pani mieszka sama”.

Olgierd Buczek zaśpiewał również w utworze „Co nas obchodzi”, pochodzącym z komedii Stanisława Barei pt. „Mąż swojej żony” z 1960 roku. Piosenkarz występował również na pierwszych Krajowych Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1963 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie wykonał utwór „Wieczorna fajka”. W czasie swojej kariery Olgierd Buczek podbijał nie tylko rodzimą scenę muzyczną, ale także koncertował poza granicami kraju, m.in. w NRD, ZSRR i Czechosłowacji.

Olgierd Buczek odszedł w niedzielę 28 marca 2021 roku, mając 89 lat. Na razie nie podano publicznie informacji o uroczystościach ostatniego pożegnania artysty.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat ws. przemieszczania się w Wielkanoc

  • Przedsiębiorcy szykują akcję na dużą skalę. Zacznie się 10 kwietnia

  • Nie żyje Władysław Jeżewski

Źródło: Super Express/Wikipedia/Facebook

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Anna Wendzikowska zasiała wiatr i zbiera burzę. TVN skomentował jej doniesienia o mobbingu w stacji

Czytaj więcej >
DANNY LAWSON/AFP/East News

Gwiazdy

Czy król Karol III pozwie swojego syna? Pałac obawia się autobiografii księcia Harrego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Małgorzata Rozenek w szczerej rozmowie. "Miałam poczucie, że wszystko się wali"

Czytaj więcej >
Instagram/joannaracewicz

Gwiazdy

Joanna Racewicz w odważnej sesji zdjęciowej pokazała się topless. Miała ważny cel

Czytaj więcej >
Pixabay/Henryk Niestrój

Gwiazdy

Nie żyje Edward Dobrzański. Uznany aktor i wieloletni wykładowca akademicki miał 93 lata

Czytaj więcej >
Pixabay.com Alehandra13

Gwiazdy

Dziś w TV. Co ciekawego polskie stacje mają do zaoferowania w poniedziałek, 3 października? Co obejrzeć?

Czytaj więcej >