Goniec.pl
Niemowlę zmarło na sepsę

Pixabay.com Henryk Niestrój

Niemowlę zmarło na sepsę. Było leczone przez teleporady

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Niemowlę chore na sepsę zmarło krótko po przyjęciu do szpitala w Zabrzu. Rodzice dziewczynki konsultowali się z lekarzami za pomocą teleporad. Żaden z medyków nie zauważył żadnych niepokojących objawów. Sprawą zajmuje się prokuratura.

O tragicznym zdarzeniu, które rozegrało się w województwie śląskim poinformował portal Polsat News. Czteromiesięczna dziewczynka od kilku dni gorączkowała, a jej stan pogarszał się z minuty na minutę. W krytycznym momencie rodzice zdecydowali się na wezwanie karetki pogotowia ratunkowego.

Niemowlę zmarło na sepsę

Dziecko zostało odtransportowane do zabrzańskiego Szpitala Specjalistycznego, gdzie lekarze zdiagnozowali objawy sepsy piorunującej. To ciężka, gwałtownie postępująca choroba, która może zakończyć się śmiertelnym wstrząsem.

Zakażenie jest wywoływane przez meningokoki - wewnątrzkomórkowe bakterie, których jedynym rezerwuarem jest człowiek. Od 60 do nawet 90 przypadków zarażeń dotyczy dzieci i młodzieży. Najczęstszymi objawami są: gorączka, podwyższone tętno, częstotliwość oddechu oraz poziom leukocytów w organizmie.

- W tym przypadku doszło do wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej, tak zwanej sepsy piorunującej, która rozwija się w ciągu kilku godzin - przekazała Agata Pułtuska, rzecznik prasowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w rozmowie z Polsat News.

Początkowe symptomy, które wykazywało dziecko, nie wskazywały na tak groźną dolegliwość. Rodzice dziewczynki kilkukrotnie konsultowali się z lekarzami za pomocą teleporad. Medycy nie dostrzegli w zachowaniu niemowlęcia poważniejszych anomalii.

- Gorączki czy zaburzeń jelitowych nie kojarzymy z sepsą, tu tak się stało. Pełne objawy sepsy pojawiły się w ciągu kilku godzin. Są to przypadki rzadkie, ale pojawiają się i mają ciężki przebieg u osób z obniżoną odpornością - podsumowała rzeczniczka zabrzańskiego szpitala.

Sprawą tragicznej śmierci czteromiesięcznej dziewczynki zajmuje się obecnie prokuratura. Śledczy mają za zadanie ustalenie, czy w tej sprawie doszło do jakichkolwiek zaniedbań, czy uchybień. Na ten moment przepisy nie zabraniają przeprowadzania teleporad w przypadku niemowląt.

Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało jak dotąd nowelizacji rozporządzenia, zakazującej teleporad dla dzieci do lat sześciu. W poniedziałek 1 marca Adam Niedzielski zapewniał jednak, że nowe przepisy zostaną uchwalone w ciągu najbliższych dni.

- Mamy przygotowaną już trzecią wersję projektu. Prowadzimy ożywioną dyskusję ze środowiskiem lekarskim, szczególnie ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. Mam nadzieję, że w poniedziałek lub wtorek ten projekt rozporządzenia zostanie podpisany - poinformował minister zdrowia.

Źródło: Polsat News/Fakt

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Rząd rozważa wprowadzenie uciążliwych obostrzeń. "To jeden z wariantów"

  • Dziecko szło samotnie wzdłuż ruchliwej drogi. Rodzice ukarali je za nieporządek?

  • 15-latka z Warszawy zaatakowała matkę nożem kuchennym. Krzyczała, że ją zabije

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >