Goniec.pl
niedźwiedź

Obraz Eszter Miller z Pixabay

Zjeżdżającego po stoku narciarza gonił niedźwiedź. TPN wyjaśnia, co robić w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia na szlaku

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Mrożące krew w żyłach sceny miały miejsce w rumuńskim ośrodku narciarskim Predeal. Zjeżdżającego po stoku narciarza gonił… niedźwiedź brunatny. "Prędko, prędko. I nie oglądaj za siebie" – krzyczeli do mężczyzny turyści, któ

Zarejestrowany na wyciągu krzesełkowym w Predeal (okręg Baszów, środkowa Rumunia) film ukazuje niecodzienną scenę. Za mężczyzną, który zjeżdża slalomem po stoku narciarskim biegnie dorosły niedźwiedź brunatny. Zwierzę śladami narciarza szusuje po stoku, skręcając to w lewo, to w prawo, naśladując tym samym ruchy mężczyzny. Film umieściła na swoim kanale na YouTubie m.in. stacja Digi24HD.[EMBED-2]

Mężczyzna uciekł

Jak czytamy w portalu Romania Insiders, mężczyźnie udało się uciec przed goniącym go miśkiem. Narciarz musiał jednak pozbyć się ekwipunku. Jak wskazują rumuńscy dziennikarze, amator zimowych sportów, aby ułatwić sobie ucieczkę przed rozpędzonym zwierzęciem zrzucił z siebie plecak. Niedźwiedź skupił swoją uwagę na porzuconym przedmiocie, a narciarz mógł wydostać się z pułapki.

Do zdarzenia doszło w środkowej Rumunii.

Jak informują lokalne portale, jeszcze tego samego dnia na miejsce przybyły służby porządkowe. Okoliczni mieszkańcy oraz turyści zauważyli w ostatnim czasie nadaktywność „miśka-narciarza” na lokalnych stokach.

W samą tylko sobotę 23 stycznia do policji napłynęły trzy zgłoszenia o niedźwiedziu pojawiającym się w okolicach stoków. Gdy służby przyjechały na miejsce, zwierzęcia nie udało się schwytać. Najprawdopodobniej wystraszony dźwiękami samochodów czmychnął do lasu.

Władze okręgu Baszów, gdzie doszło do amatorskich wyczynów sportowych niedźwiedzia, rozważają schwytanie zwierzęcia i przeniesienie go w bardziej odległe od stoków miejsce.

Zapytaliśmy się Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy zdarzyło się, aby niedźwiedzie lub inne dzikie zwierzęta przechadzały się przez polskie stoki narciarskie.

- Widujemy tropy zwierząt przecinających trasy narciarskie, szczególnie w rejonie Kuźnic. Ponieważ do tych przejść dochodzi głównie nocą lub w bezpiecznej odległości od człowieka, nie są nam znane sytuacje, które można by nazwać problemowymi. To raczej narciarze częściej płoszą dzikie zwierzęta niż na odwrót - wyjaśnił nam Filip Zięba, zastępca dyrektora TPN, specjalista od tatrzańskiej fauny.

TPN wyjaśniło nam także, co zrobić w wypadku spotkania dzikiego zwierzęcia na szlaku.

Najogólniej: nie płoszyć, nie karmić, spokojnie się oddalić. Jeśli chodzi o spotkanie z dużym drapieżnikiem, jakim jest niedźwiedź, to wymieniamy takie podstawowe zasady:

  • Pamiętaj, że tylko chwilowo przebywasz w terenie, gdzie niedźwiedzie żyją stale, dlatego zachowuj ciszę i nie poruszaj się poza wyznaczonymi szlakami.

  • W przypadku spotkania niedźwiedzia zachowuj spokój i wolno odchodź.

  • W żadnym wypadku nie zbliżaj się do niedźwiedzia.

  • Wiedz, że pierwszy skojarzony z obecnością człowieka pokarm może być wydanym na to zwierzę wyrokiem śmierci.

  • Nie pozostawiaj na szlaku żadnych śmieci, nawet papierków po cukierkach.

  • Przed opuszczeniem samochodu na parkingu usuwaj z niego wszystkie pokarmy, a jeszcze lepiej, żeby nie było ich tam od kilku dni i nie pozostał żaden zapach - poinformował Zięba.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >