Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Nie żyje Stanisława Grotowska. Współtworzyła Polskie Radio
Irmina Jach
Irmina Jach 11.02.2024 18:31

Nie żyje Stanisława Grotowska. Współtworzyła Polskie Radio

znicz
Goniec.pl

Teatr Polskiego Radia przekazał tragiczną informację o śmierci jednej z zasłużonych pracownic Polskiego Radia, która od ponad 50 lat tworzyła uwielbiane przez Polaków słuchowisko "Matysiakowie". Miała 93 lata.

Nie żyje Stanisława Grotowska z Polskiego Radia

Z przykrością informujemy, że w dniu 9 lutego 2024 r. w wieku 93 lat zmarła Stanisława Grotowska. […] Początkowo pracowała na stanowisku realizatora w dziale realizacji Polskiego Radia, a potem, przez ponad 20 lat, zatrudniona była jako realizator akustyczny w Teatrze Polskiego Radia — pisze Teatr Polskiego Radia.

Kultowy program wraca do TVP. Widzowie czekali 30 lat

Kim była Stanisława Grotowska?

Stanisława Grotowska przyszła na świat 6 stycznia 1931 roku w Krakowie. W pierwszej połowie lat 50. XX wieku przeniosła się do Warszawy, gdzie w 1955 roku związała się zawodowo z Polskim Radiem. Pierwotnie pracowała jako realizator w dziale realizacji Polskiego Radia, a później — jako realizator akustyczny w Teatrze Polskiego Radia. Zasłynęła dzięki "Matysiakom".

W pewnym sensie stworzyła ten dom oraz tę rodzinę. Jak mało kto potrafiła trafiać z obsadą, to jest wielka umiejętność reżysera. Żeby to robić dobrze, a ona to robiła najlepiej, to trzeba ten świat aktorski znać na wylot, na wskroś — wspomina dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa. Nie żyje 75-latka. Leżała na osiedlowej ulicy

Stanisława Grotowska pracowała w Polskim Radiu do samego końca

Stanisława Grotowska przeszła na emeryturę w 1990 roku. Mimo to nie przestała reżyserować słuchowiska "Matysiakowie", które pozostawało jej szczególnie bliskie przez całe życie. Realizowała także inne audycje, szczególnie te przeznaczone dla dzieci.

W stałym kontakcie z autorami radionoweli pozostawała natomiast aż do ostatnich dni, regularnie słuchając kolejnych odcinków powieści, o której mawiała, że "wyjątkowo ją pokochała" — pisze Teatr Polskiego Radia.