Goniec.pl
Tomasz Zagórski nie żyje

Pixabay.com/ScorpionD (zdjęcie ilustracyjne)

Nie żyje Tomasz Zagórski

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Potwierdzono informacje o śmierci Tomasza Zagórskiego. Artysta był cenionym śpiewakiem i pedagogiem. Wykładał na Akademii Muzycznej w Poznaniu, wychowując pokolenia przyszłych muzyków. Jego operowy głos mogli usłyszeć nie tylko polscy widzowie, ale również publiczność w dużych miastach w całej Europie. Miał tylko 58 lat.

Z wielkim smutkiem środowiska muzyczne żegnają Tomasza Zagórskiego. Śmierć śpiewaka operowego to szczególnie duży cios dla poznańskiej sceny, na której występował artysta. Wiele osób ubolewa nad nagłym zakończeniem jego kariery, która wykroczyła poza granice Polski. Wokalista doczekał się wielu prestiżowych odznaczeń.

O śmierci Tomasza Zagórskiego poinformowała między innymi poznańska uczelnia wyższa. Śpiewak przez wiele lat współpracował z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, dając się poznać jako wspaniały pedagog. Otrzymał też tytuł profesora doktora habilitowanego.

Nie żyje Tomasz Zagórski

Tomasz Zagórski przyszedł na świat w Poznaniu. Swoją karierę związał z muzyką, zostając śpiewakiem operowym. Kształcił się pod okiem profesora Stanisława Romańskiego. Talent tenora szybko wzbudził zainteresowanie nie tylko wśród polskich pedagogów, ale także za granicą.

Śpiewak został laureatem wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Tenorów w Conservatorio Verdi w Mediolanie. Nagrodę wręczyli mu Giuseppe di Stefano oraz Gino Bechi. Otrzymał też stypendium u słynnej Birgit Nilsson w Wolfenbüttel.

[EMBED-243]

W latach 1985-1995 Zagórski występował już na deskach wszystkich polskich teatrów operowych. Związany był między innymi z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w którym był solistą. Po 1995 roku współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy.

Artysta swój debiut zaliczył, występując w obsadzie opery „Straszny dwór”. Później poznańska publiczność mogła podziwiać jego talent, słuchając takich dzieł jak „Śmierć w Wenecji”, „Falstaff”, „Czarodziejski flet”, „Opowieści Hoffmanna”, „Wesoła wdówka”, „Czarna Maska” czy „Cyganeria”.

Międzynarodowy sukces Tomasza Zagórskiego

Na talencie Tomasza Zagórskiego poznała się także publiczność zagraniczna. Śpiewak operowy występował między innymi w Moskwie, Lizbonie, Sztokholmie czy Parmie. Część kariery rozwijał w Niemczech oraz Szwajcarii.

W 2009 roku śpiewak rozpoczął także karierę pedagogiczną, godząc występy w zagranicznych teatrach operowych z działalnością w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadził zajęcia z niemieckiej liryki wokalnej na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

Od 2010 roku Tomasz Zagórski prowadził własną klasę śpiewu solowego na poznańskiej uczelni. W podziękowaniu za jego działalność wyróżniono go takimi odznaczeniami jak Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.

Jeden z najbardziej znanych tenorów polskich zmarł w wieku zaledwie 58 lat. Tytułem profesora cieszył się od lutego 2020 roku.

[EMBED-737]

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >