Goniec.pl
Iberion materiały własne

Iberion

Druzgocąca wiadomość obiegła media. Nie żyje najstarsza Polka, tytuł uzyskała zaledwie tydzień temu

26 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Przykre wiadomości napłynęły w piątek 26 sierpnia z Krakowa. W wieku 111 lat zmarła mieszkająca tam Wanda Szajowska, wybitna wirtuozka pianina, a od zaledwie kilku dni także najstarsza Polka. O tej nieodżałowanej stracie poinformował Polską Agencję Prasową przyjaciel seniorki, Maciej Krzyżanowski.

To już kolejna ogromnie smutna informacja w ostatnim czasie dotycząca wiekowych rekordzistów w Polsce. Dokładnie tydzień temu odeszła od nas pani Tekla Juniewicz, która przeżywszy 116 lat była najstarszą kobietą w Polsce i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie.

świeczki2

Nie żyje Joe E. Tata. Widzowie pokochali go za rolę w kultowym serialu "Bervely Hills, 902010"

CZYTAJ DALEJ

Honorowy tytuł, w dniu swojej śmierci, przekazała właśnie 111-letniej Wandzie Szajowskiej, na co dzień mieszkającej w Krakowie. Niestety, pani Wanda nie zdołała nacieszyć się zaszczytnym mianem i po siedmiu dniach również odeszła z tego świata, pozostawiając po sobie niemały dorobek artystyczny i zapisując się w pamięci wielu znających ją osób.

Nie żyje najstarsza Polka

Informację o śmierci Wandy Szajowskiej przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyjaciel 111-latki, Maciej Krzyżanowski. Jak podał, najstarsza Polka odeszła w spokoju w swoim mieszkaniu na krakowskim Salwatorze.

- Była słabsza od paru dni. Ale ucieszyła się kilka dni temu, gdy powiedziałem jej, że została najstarszą Polką. Od pewnego czasu mówiła, że wybiera się na drugą stronę, że za długo żyje, że musi dołączyć do kochanych rodziców - powiedział.

Odejście seniorki było niespodziewane, bowiem nie skarżyła się ona na większe problemy ze zdrowiem. Obok jej łóżka stały jedynie calcium i tubka z maścią oxycort, poza tym pani Wanda wciąż kontynuowała grę na ukochanym pianinie, mimo iż w wieku 100 lat doznała złamania nadgarstka i przeszła operację.

To właśnie melodii wygrywanych codziennie przez Szajowską będzie szczególnie brakowało jej sąsiadom, którzy nie kryją, że przyjemne dla ucha takty bardzo często umilały im czas. Według wielu, polska rekordzistka była najstarszą pianistką na świecie.

Odeszła prawdziwa dama fortepianu

Wanda Szajowska była jedną z nielicznych już osób w Polsce, które przeżyły obie wojny światowe. Na świat przyszła 12 lutego 1911 roku we Lwowie, tam też ukończyła konserwatorium państwowe w zakresie fortepianu i śpiewu.

Po roku 1945 osiedliła się w Krakowie i tak pozostało aż do dnia jej śmierci. Razem ze sobą przywiozła, co oczywiste, fortepian, oprócz tego uczyła się m.in. historii sztuki oraz nauczała gry na uwielbianym instrumencie w Eksperymentalnym Studium Muzycznym założonym przez Krystynę Longchamps-Druszkiewiczową.

ewa blaszczyk

Ewa Błaszczyk w żałobie, straciła ukochaną mamę. Aktorka nie może się pozbierać

CZYTAJ DALEJ

Swoje ostatnie urodziny obchodziła z wyjątkową pompą. Pod oknami jej mieszkania zgromadził się tłum dziennikarzy, samorządowców z Małopolski i przyjaciół, dla których jubilatka zagrała uroczysty koncert.

W tym wyjątkowym dniu jednym z jej gości był m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który w imieniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przekazał Medal Komisji Edukacji Narodowej w uznaniu za lata opieki nad młodymi artystami i wskazywanie drogi początkującym muzykom. Z kolei prezydent Jacek Majchrowski, ofiarował pani Wandzie okazały bukiet kwiatów.

Obecnie najstarszą żyjącą Polką jest Elżbieta Rogala, która w październiku skończy 111 lat. Drugą najstarszą Polką jest natomiast mieszkająca w Wielkopolsce Józefa Ciesielska, która w marcu skończyła 110 lat.

Piotr Woźniak-Starak zmarł 3 lata temu. Ta historia wstrząsnęła całą Polską
(fot. TRICOLORS/East News)

Piotr Woźniak Starak zmarł 3 lata temu. Tak wygląda jego grób, jeden szczegół wyciska morze łez

Piotr Woźniak-Starak nie żyje - ta informacja wstrząsnęła Polską 3 lata temu. Wszystko zaczęło się od dramatycznych poszukiwań na jeziorze Kisajno. 18 sierpnia 2019 roku media obiegła wiadomość, że na Mazurach najprawdopodobniej z łódki wypadł Piotr Woźniak-Starak. Okazało się, że producent filmowy pływał motorówką w nocy z 27-latką, której po wypadku udało się dotrzeć na brzeg. Poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka trwały 5 dni, po których z jeziora wyłowiono ciało 39-latka. Z sekcji zwłok wynikało, że mężczyzna zmarł w wyniku uszkodzenia mózgu, do którego doszło po uderzeniu łopat śruby motorówki. 29 sierpnia 2019 roku odbyła się msza żałobna za Piotra Woźniaka-Staraka w Konstancinie-Jeziornej, a jego ciało przewieziono do rodzinnej posiadłości w Fuledzie, gdzie został pochowany. Późniejsza kontrola sanepidu wykazała nieprawidłowości w związku z pochówkiem mężczyzny na terenie prywatnym i przeniesiono go do grobowca na warszawskich Starych Powązkach. Zobaczcie, jak wygląda grób Piotra Woźniaka-Staraka.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP, Epoznan.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >