Goniec.pl
franciszek-wszolek-nie-zyje

unsplash.com/CHIRAG K (zdjęcie ilustracyjne)

Nie żyje Franciszek Wszołek, legenda Zagłębia Sosnowiec

23 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W wieku 98 lat zmarł Franciszek Wszołek. Bez legendarnego działacza i byłego prezesa Zagłębia Sosnowiec nie byłoby klubu piłkarskiego ze Śląska. Za jego kadencji drużyna przeżywała okres największej świetności, sięgając między innymi po Puchar Polski. Założył także zespół GKS Tychy. Będąc w zaawansowanym wieku, nadal pozostawał aktywny zawodowo.

Udzielając wywiadu w 2014 roku na łamach „Polska Times”, Franciszek Wszołek z dumą powiedział, „Nie mam zamiaru iść na emeryturę. Nie mam na to czasu”. Miał wówczas już 91 lat. W niedzielę 23 sierpnia w mediach pojawiła się wiadomość o śmierci legendy Zagłębia Sosnowiec.

wypadek zakopane

Zakopane: 19-letni kierowca wjechał w przechodnia. Jest nagranie

CZYTAJ DALEJ

Franciszek Wszołek pozostanie jedną z najważniejszych – jeśli nie najważniejszą – postaci w historii śląskiego klubu piłkarskiego. Gdy zarządzał Zagłębiem Sosnowiec, drużyna zdobywała wicemistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. W 1964 roku sensacyjnie zwyciężyli w tzw. Pucharze amerykańskiej Interligi. W środę 25 sierpnia w Gorlicach odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Bez Franciszka Wszołka nie byłoby Zagłębia Sosnowiec

Choć Franciszek Wszołek przyszedł na świat w Gorlicach, na stałe związał się ze Śląskiem. Urodzony w 1923 w rodzinnym mieście przebywał do czasu, aż wojna uniemożliwiła mu naukę w liceum. Po II wojnie światowej ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą z dyplomem magistra inżyniera nafty, geologii górnictwa węgla i miernictwa.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Działacz klubowy najpierw pracował w Zabrzu. W 1955 roku przeniósł się do Katowic, tam został dyrektorem kopalni Wujek. Franciszek Wszołek piął się po szczeblach kariery. Był odpowiedzialny między innymi za polską naftę i gazownictwo. W latach 60. Edward Gierek przekonał go, by został prezesem klubu z Sosnowca.

Choć początkowo Franciszek Wszołek nie był zachwycony propozycją pierwszego sekretarza KW PZPR, wreszcie musiał ustąpić. Wspominając swoje początki w klubie, przyznał, że Edward Gierek bardzo się na niego uparł i nie pozostawił mu wyboru. W jego gabinecie powstała nazwa „Zagłębie Sosnowiec”.

Lata 1962-1966 okazały się dla śląskiej drużyny złotym okresem. Piłkarze Zagłębia Sosnowiec sięgnęli dwa razy po wicemistrzostwo kraju. W 1964 zwyciężyli w Pucharze amerykańskiej Interligi. Początkowo jednak prezes uchodził jednak przede wszystkim za ważnego partyjnego dygnitarza.

Franciszek Wszołek – duma Zagłębia Sosnowiec i Edwarda Gierka

Szybko okazało się, że Franciszek Wszołek ma wielki talent do zarządzania, co dostrzegł Edward Gierek. Prezes zastał klub z Sosnowca w opłakanym stanie. Jak wspominał, w jego barwach grało wówczas zaledwie 14 piłkarzy, którzy po treningach musieli myć się w „betonowym korycie”.

Wystarczyły mu cztery lata na przeprowadzenie rewolucji. Oczywiście było to możliwe dzięki ogromnemu kapitałowi – Franciszek Wszołek zarządzał 11 kopalniami, które wydobywały 25 milionów ton węgla rocznie. Prezes zbudował dzięki nim całą infrastrukturę.

Rezygnując ze stanowiska, Franciszek Wszołek zostawił klub, w którym trenowało blisko pół tysiąca osób. Zagłębie Sosnowiec posiadało wówczas 18 sekcji. Wtedy rozpoczęła się także budowa lodowiska. Edward Gierek, który był zapalonym fanem śląskiej drużyny, miała wiele powodów do zadowolenia.

W swojej karierze Franciszek Wszołek założył również klub GKS Tychy. Związany był również z Rozwojem Katowice. Prywatnie lubił oglądać mecze Realu Madryt i FC Barcelony, ale gdy tylko miał okazję, podkreślał, że jedynym klubem, który ma w sercu, jest Zagłębie Sosnowiec.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Warszawska Prokuratura otrzymała zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego

  • Anna Cieślak i Edward Miszczak wzięli ślub. Internauci skrytykowali ubiór panny młodej

  • W "Wiadomościach" pojawił się sondaż o macierzyństwie. Połączyli go ze słowami Donalda Tuska

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza; Polska Times

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >