Goniec.pl
dawid wisnia

http://www.101airborne.pl

Nie żyje Dawid Wiśnia

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Smutne informacje dotarły do kraju zza oceanu, nie żyje były więzień Auschwitz i kombatant wojenny, Dawid Wiśnia. Bohater zmarł 15 czerwca 2021 roku w Stanach Zjednoczonych, miał 94 lata.

Dawid Wiśnia przyszedł na świat w 1926 roku w Sochaczewie, a w czasie wybuchu II wojny światowej mieszkał z rodziną w Warszawie. Bliskich Dawida Wiśni rozstrzelano podczas jednej z pierwszych łapanek w getcie.

lewandowski list

9-latek napisał list do Roberta Lewandowskiego. Żona napastnika reaguje

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Dawid Wiśnia

Młody chłopiec zdołał uciec do rodzinnego Sochaczewa, jedna w wieku 16 lat trafił w ręce nazistów, którzy wysłali go do Auschwitz. Został tam przydzielony do usuwania ciał więźniów, którzy popełniali samobójstwo.

Dawid Wiśnia był uzdolniony muzycznie, a śpiewu uczył się jeszcze przed wojną pod okiem słynnego dyrygenta i kompozytora A.Z. Dawidowicza. Jeden z jego występów w obozie, który odbył się na rozkaz niemieckiego żołnierza, zapewnił mu uprzywilejowaną pozycję wśród więźniów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Po dwóch tygodniach ciągnięcia ciał lider mojego komanda krzyknął: „kto może śpiewać?”. [...] Usiadłem i wystąpiłem, i to uczyniło mnie uprzywilejowanym więźniem - wyznał po latach.

Po wyzwoleniu obozu w Oświęcimiu Dawid Wiśnia trafił do Dachau, skąd zbiegł i dołączył do amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej jako spadochroniarz. Brał czynny udział w walkach z Niemcami, a po wojnie osiadł w USA.

W czasie pobytu w Oświęcimiu Dawid Wiśnia przeżył również wielką miłość, która połączyła młodego chłopca ze starszą od niego o 8 lat żydówką z Bratysławy, Helen Spitzer. Choć ich drogi zostały rozdzielone, oboje przetrwali wojnę i ponownie spotkali się po 72 latach w Nowym Jorku. Kobieta zmarła kilka miesięcy po ich rozmowie.

Ostatnie kilka lat swojego życia Dawid Wiśnia spędził w Pensylwanii, gdzie przez 28 lat był kantorem w lokalnej synagodze. Koncertował i prowadził nabożeństwa w wielu krajach, a w 202 roku przyjechał do Polski, by wziąć udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

Dawid Wiśnia zmarł 15 czerwca 2021 roku w Stanach Zjednoczonych. Były więzień obozu w Oświęcimiu odszedł w wieku 94 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >