Goniec.pl
Andrzej Kawala nie żyje

Tomasz Gawałkiewicz

Politycy i dziennikarze żegnają zasłużonego działacza. Nie żyje Andrzej Kawala

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Wyjątkowo smutne wiadomości obiegły krajowe media. W czwartek 6 maja 2021 roku po długiej chorobie odszedł Andrzej Kawala, szef Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, czyli najstarszego polskiego festiwalu filmowego, a a\także przewodniczący Klubu Kultury Filmowej.

W tym roku Andrzej Kawala miał zorganizować jubileuszową, 50. edycję Lubuskiego Lata Filmowego. Niestety, szef przeglądu zmarł w wieku 68 lat, a informacje o jego śmierci wstrząsnęły nie tylko rodziną i bliskimi, ale również wieloma osobami związanymi ze środowiskiem filmowym w Polsce.

Andrzej Kawala nie żyje

Wiadomości o śmierci Andrzeja Kawala wstrząsnęły wieloma osobami. Organizator słynnego lubuskiego przeglądu filmowego w ostatnich latach oddawał się nieustannej walce o kontynuację festiwalu w Łagowie. W tym roku miał zorganizować jego 50. edycję.

Andrzej Kawala był zdania, że kino ambitne i niekomercyjne ma swoją wartość i jest wyjątkowo cenne artystycznie. Od wielu lat przekonywał on urzędy i ministerstwa do finansowania Lubuskiego Lata Filmowego, tłumacząc urzędnikom, że kino nie jest jedynie rozrywką.

- Nie zgodzę się, że nasz festiwal nie jest prestiżowy. Przecież filmy, które są u nas nagradzane, co roku zdobywają również nagrody na innych festiwalach, "stempel" Łagowa coś jednak znaczy, jest nobilitujący. [...] Spotkanie z gwiazdami zostawmy Międzyzdrojom - tłumaczył Kawala w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

[EMBED-243]

Choć przegląd filmów w Łagowie nie był najbardziej znanym festiwalem filmowym w kraju, to miał swoich wiernych fanów. W trakcie imprezy pokazywano najciekawsze filmy z Europy Środkowej i Wschodniej, a miłośnicy kina doceniali staranny wybór repertuaru.

Pomimo mniejszej popularności festiwalu, imprezę odwiedzało wielu znanych aktorów i reżyserów, a także rzesze miłośników kina. Śmierć Andrzeja Kawali była dla nich ogromnym ciosem, a wielu bliskich postanowiło pożegnać legendę lubuskiego kina w sieci.

- 50. Lubuskie Lato Filmowe będzie smutne. Mój przyjaciel z Unii Wolności, przez wiele lat łączyło nas kino. Był niezmiennie taki sam, spokojny, z takim zagadkowym uśmiechem, trochę jak ze starego kina, kina Newa - napisała na Twitterze znajoma zmarłego mężczyzny, Elżbieta Anna Polak. 

- Dziś zmarł mój Przyjaciel, mentor i współfilmożerca. Andrzej Kawala, dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, najstarszego polskiego festiwalu filmowego. Za półtora miesiąca miał poprowadzić jego Jubileuszową 50 edycję - napisał z kolei Michał Woźniak.

Andrzej Kawala był z wykształcenia stolarzem i przez wiele lat prowadził własną firmę, a kino było jego wielka pasja. Fascynat przewodził Klubowi Kultury Filmowej, a jednym z jego ulubionych filmów był „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >