Goniec.pl
pieniądze

Pixabay/pasja1000

Zmiany w L4

27 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Złe wiadomości dla wszystkich, którzy długo przebywają na L4. Już wkrótce w życie wejdą przepisy, zgodnie z którymi zasiłki zostaną uszczelnione i trudniej będzie o długotrwałe otrzymywanie świadczenia.

Wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że coraz częściej zaczęliśmy korzystać z tzw. L4. W związku z tym znacznie wzrosły wydatki ZUS-u, związane z wypłatą zasiłków chorobowych. W tej sytuacji urzędnicy postanowili dokładniej przyjrzeć się wszystkim biorącym zwolnienia lekarskie, a w sukurs im poszli rządzący planujący nowe przepisy uszczelniające zasiłki, które mają wejść w życie od stycznia 2022 roku.

oszustwo-dostaja-wiadomosci

Oszuści masowo wysyłają SMS-y o odcięciu energii. Nie należy klikać w żaden link

CZYTAJ DALEJ

Zmiany w przepisach

Jak ustalił "Fakt", tylko w pierwszej połowie 2021 roku ZUS przeprowadził 165 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wstrzymał wypłatę aż 7 mln złotych na zasiłki. Wszyscy wyłudzacze i kombinatorzy, ale i zwyczajnie długo chorujący muszą mieć się na baczności, bo niedługo zupełnie niemożliwe będzie wielomiesięczne przebywanie na zwolnieniu od lekarza.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek można pobierać nie dłużej niż przez 182 dni w roku, ale jeśli otrzymamy zwolnienie na inną chorobę, licznik się zeruje. Według nowych przepisów liczba dni na zwolnieniu, niezależnieWedług nowych przepisów liczba dni na zwolnieniu, niezależnie od choroby, ma się sumować. Przy jej przekroczeniu, nie dostaniemy pieniędzy i będziemy musieli poczekać 60 dni, by ponownie móc ubiegać się o zasiłek. Ale od tej zasady są pewne wyjątki. Limity te nie będą dotyczyły kobiet ciężarnych oraz chorujących na gruźlicę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dobre i złe wiadomości dla osób na L4

Na nowych przepisach zyskają wszyscy, którzy w wyniku choroby trafią do szpitala. Od stycznia zasiłek za czas leczenia szpitalnego będzie wynosił nie 70 a 80 proc. pensji. Na pozytywne zmiany mogą liczyć także kobiety w ciąży.

W przypadku wygaśnięcia umowy o pracę z powodu śmierci pracodawcy lub rozwiązania stosunku pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy będzie im przysługiwała comiesięczna wypłata, aż do dnia porodu w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Są też wiadomości negatywne. Rząd chce skrócić okres pobierania zasiłku chorobowego ze 182 do 91 dni dla tych, którzy w obawie przed stratą pracy uciekają na L4. Oznacza to, że jeśli ktoś straci pracę, będzie mógł pobierać świadczenie tylko przez 3 miesiące po rozwiązaniu umowy.

Kolejne rozwiązanie, o którym już pisaliśmy, zakłada, że ZUS nawet po 5 latach od przyznania świadczenia będzie mógł potrącić pieniądze z emerytury za niezależnie pobrany zasiłek. Kwotę tę będziemy musieli oddać z odsetkami.

Opozycja domaga się obniżenia składek

Zdaniem opozycji, zmiana zakresu ubezpieczenia powinna pociągnąć za sobą inne konsekwencje, takie jak obniżenie składki zdrowotnej. Dziś wynosi ona 2,45 proc. pensji przeciętnego obywatela, ale posłowie PO już zapowiadają konsultacje z ekspertami na temat tego, o ile można będzie ją zmniejszyć.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

pieniądze

Pieniądze

Rząd dopłaci do prądu. Dofinansowania dla najuboższych sięgną 1500 zł

Czytaj więcej >

Pieniądze

Daniel Obajtek o cenach paliwa: "Ok. 6 złotych, ale mamy wyższe zarobki"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Kierowcy muszą zapłacić nawet 42 proc. więcej u mechanika

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wygrał z Pocztą Polską i nie musi płacić abonamentu RTV. Chodziło o zaginiony dokument

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

Czytaj więcej >
W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Pieniądze

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

Czytaj więcej >