Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nawet do 1400 złotych prosto do portfela. Premier właśnie ogłosił dopłaty
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.12.2021 13:56

Nawet do 1400 złotych prosto do portfela. Premier właśnie ogłosił dopłaty

Mateusz Morawiecki
Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki ogłosił wielkie zmiany dla milionów Polaków. Rząd zdecydował o obniżce VAT-u na gaz i energię oraz akcyzy na paliwa. W tarczy antyinflacyjnej znajdzie się też rozszerzony dodatek osłonowy od 500 do 1400 złotych.

Premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w konferencji, podczas której zapowiedział rewolucyjne zmiany w opłatach za gaz, energię elektryczną i ciepło.

Premier ogłasza obniżkę VAT-u na gaz i energię

Premier zaznaczył na wstępie, że inflacja przyszła razem z wysokimi cenami gazu z Rosji i razem z wysokimi cenami energii z UE. Podkreślił też, że jest ona niezależna od polskiego rządu.

- Robimy, co się tylko da, aby złagodzić ból inflacji [...] Mamy kryzys gospodarczy po pandemii, kryzys energetyczny, sprawy związane z bezpieczeństwem, ale chcemy rozłożyć nad polskimi rodzinami parasol antyinflacyjny - mówił Mateusz Morawiecki.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Premier zapewnił, że wprowadzona Polskim Ładem kwota bez podatku do 30 tys. złotych podniesie wpływy netto Polaków. Więcej pieniędzy ma być również w budżetach emerytów oraz rodzin wielodzietnych.

Czynsze, gaz, paliwa to zdaniem Morawieckiego największe bolączki Polaków, dlatego rząd działa maksymalnie jak tylko może w zgodzie z prawem UE.

- Już dzisiaj wysyłamy kolejne pismo do KE z wnioskiem o zmniejszenie podatku VAT na paliwa - zapowiedział.

Jak zapowiedział, rząd zamierza nie czekać na odpowiedź i wprowadza niezależnie od tego potrzebne rozwiązania. I tak, VAT na gaz zostanie obniżony z 23% do 8% na pierwsze trzy miesiące 2022 roku. "To duży koszt dla budżetu, ale korzyść dla obywateli" mówił premier.

Zniesiona zostanie także akcyza na energię elektryczną i obniżony VAT na energię elektryczną (z 23% do 5%) także na ten okres.

Nawet 1400 złotych w portfelach

- Maksymalnie obniżamy akcyzę na paliwa i zwalniamy ją z podatku od sprzedaży detalicznej na okres od 20 grudnia do 31 maja - powiedział szef rządu i dodał, że obniżony zostanie też VAT na ciepło systemowe po to, by czynsze były niższe.

Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że UOKiK będzie pilnował, aby marże nie były przerzucane na obywateli i żeby firmy energetyczne z nich nie korzystały.

W tarczy antyinflacyjnej znajdzie się też rozszerzony dodatek osłonowy od 500 do 1400 złotych.

Premier zapowiedział też, że Polska będzie walczyła z manipulacjami gazowymi ze strony Rosji oraz anormalnym rynkiem ETS-u. Zapowiedział, że jutro wyrusza na spotkanie w Brukseli, na którym będzie forsował swoje rozwiązania.

Mateusz Morawiecki przyznał, że tarcza antyinflacyjna to mniejsze wpływy do budżetu, ale więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

Zmiany dla rolników

Podczas konferencji głos zabrał także minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zapowiedział zmiany dla wszystkich rolników, wśród których są walka z ASF, dopłaty dla małych i średnich gospodarstw, wzrost zasiłku chorobowego czy możliwość przejścia na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa.

Rolnicza emerytura będzie całkowicie wolna od podatku. Prezydent podpisał też ustawę o przestrzeni targowej. Samorządy będą musiały bezpłatnie udostępniać ją rolnikom bezpośrednio sprzedającym swoje produkty.

Zapowiedziano także budowanie zbiorników retencyjnych bez zbędnych formalności i przyspieszenie budowy holdingu spożywczego.

Morawiecki pod ostrzałem pytań

Premier odpowiadał także na pytania dziennikarzy, które poruszały drażliwe dla rządu tematy. Mateusz Morawiecki mówił o sporze o praworządność, w którym Polska jest dyskryminowana. Oświadczył, że z jego strony jest dobra wola, której brakuje po stronie KE.

W temacie możliwości kontrolowania przez przedsiębiorców "paszportów" covidowych podkreślił, że w Sejmie jest już projekt poselski umożliwiający takie działania, który spotyka się z jego aprobatą. - Już dzisiaj w ramach rozporządzenia możliwości są - mówił Morawiecki.

Zapytany o działania ministra Ziobro, który wysłał do KE list, stwierdził, że sytuacja jest zawiła i skomplikowana. Jego zdaniem, Polska jest obiektem bezprecedensowego ataku ze strony unijnych instytucji, mimo tego doskonale radzimy sobie gospodarczo.

-Wszystkie transakcje odbyły się po cenach rynkowych i są na to odpowiednie dokumenty - tak odniósł się natomiast do afery z zakupem i sprzedażą działek przez jego żonę.

Co do tego, kiedy pojawi się projekt ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zapewnił, że jego przedstawienie uzależnione będzie od woli do kompromisu ze strony KE. Podkreślał, że polskie władze same podjęły decyzję o dokonaniu zmian, a nie ugięły się pod naciskiem Unii.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Goniec.pl

Tagi: Premier