Goniec.pl
Ryby z Bałtyku

Pixabay.com rohrspatz CC0

Naukowcy zbadali śledzie i dorsze z Bałtyku. W rybach znaleziono mikroplastik

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Badania międzynarodowego zespołu naukowców potwierdziły, że Morze Bałtyckie jest silnie zanieczyszczone przez tworzywa sztuczne. Specjaliści przebadali złowione w akwenie śledzie i dorsze. Organizmy wielu ryb zawierały mikroplastik.

Wyniki badań ryb z Morza Bałtyckiego są niepokojące. Mikroplastik, który odkryto w mięsie zwierząt, przenika później do organizmów ludzkich i może powodować osadzanie się w nich toksycznych substancji.

Naukowcy zbadali zanieczyszczenie Bałtyku tworzywami sztucznymi

Badacze z Polski oraz Niemiec, Szwecji, Litwy i Estonii zbadali skalę zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. Wynik ich pracy jest niepokojący, udowodnili bowiem, że wody Bałtyku są silnie zatrute przez tworzywa sztuczne.

To, że w Bałtyku znajduje się wiele śmieci, wie każdy, kto chociaż raz spacerował po nadmorskiej plaży. Morze wyrzuca na brzeg niezliczona ilość odpadów, a wśród nich nie brakuje plastikowych worków i butelek oraz innych tworzyw sztucznych.

Niestety, jeszcze większym problemem jest mikroplastik, czyli mikroskopijne fragmenty tworzyw sztucznych, które znajdują się w wodzie. Substancje te przenikają do organizmów m.in. ryb, które później są spożywane przez ludzi.

Polscy naukowcy przebadali 200 ryb żyjących w naszym morzu. Spośród nich co dwudziesty śledź i co dziesiąty dorsz zawiera mikroplastik, a w ich przewodach pokarmowych znaleziono np. włókna i folie.

- Do najważniejszych problemów, z jakimi boryka się Bałtyk, należą odpady morskie: wszelkiego rodzaju plastik, zagubione, stare sieci rybackie czy np. niedopałki papierosów. [...] Ten akwen jest też mocno zanieczyszczony - spływają do niego zanieczyszczenia z przemysłu i rolnictwa, a pod wodą znajdują się wraki z paliwem i broń chemiczna z czasów I i II wojny światowej, które także zagrażają Bałtykowi - mówiła Olga Sarna, prezes zarządu Fundacji MARE, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

Przy brzegach innych państw nadbałtyckich wynika badań były jeszcze bardziej niepokojące. W Szwecji mikroplastik wykryto w organizmach aż 1/4 przebadanych śledzi. Po spożyciu zanieczyszczonej nim ryby substancje te przenikają do naszej tkanki mięśniowej.

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

seniorka

Wiadomości

Podlasie: Seniorka zgubiła się w lesie w Milejczycach. "Kobieta była zziębnięta, a kontakt z nią był utrudniony"

Czytaj więcej >
Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >