Goniec.pl
pilne czerwone

Goniec.pl

[NA ŻYWO] Rosjanie zaatakowali Kijów. Słychać pierwsze wybuchy

24 Lutego 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Wojna w Ukrainie. W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska zaatakowały największe miasta. Są doniesienia o ogromnych zniszczeniach i ofiarach śmiertelnych. Wczesnym rankiem rozpoczęły się wybuchy w Kijowie.

14:53 Obrońcy Kijowa przygotowują się do odparcia rosyjskiego agresora. Pojawiły się fotografie.

14:46 Na godz. 18.30 zapowiadana jest msza święta w katedrze wrocławskiej, w intencji pokoju na Ukrainie. Po nabożeństwie odbędzie się droga krzyżowa i modlitwa przy Najświętszym Sakramencie.

14:43 Agencja Reuters przekazała, że podczas wczorajszych protestów antywojennych w Rosji zatrzymanych zostało ponad 1400 osób.

14:40 Na godzinę 20. zapowiadane jest orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

14:36 Andrzej Duda: Najbliższe dni i tygodnie będą decydujące. Gra nie toczy się wyłącznie o wolność i suwerenność Ukrainy. Nie możemy być biernymi widzami. Od naszej postawy zależy, jak ta historia się zakończy.

14:34 Biskup Odessy Stanisław Szyrokoradiuk dla Radia Watykańskiego: Politycy tylko debatują i wymachują rękami. Mówią i mówią i co z tego? Trzeba coś zrobić, żeby zatrzymać tę potężną armię. Dzisiaj ostrzelano już nawet Kijów, a w naszej diecezji i winnych miejscach wiele budynków mieszkalnych. Jest dużo zniszczeń, a przecież wiedza o tym idzie na cały świat. Potrzeba działania.

14:26 Oficjalna strona Ministerstwa Obrony Rosji nie działa. Informację przekazała grupa hakerska Anonymous.

14:24 Dziennikarka Agnieszka Gozdyra apeluje o pomoc w wydostaniu z Kijowa kobiety z kilkunastoma kotami, która prowadzi hodowlę.

14:23 Rzecznik prasowy prezydenta Rosji potwierdził, że delegacja z Rosji jest gotowa, by podjąć rozmowy z prezydentem Ukrainy w Mińsku

14:15 Andrzej Duda na spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki: Zgadzam się z apelem prezydenta Ukrainy, który powiedział: jeśli dziś nam nie pomożecie, jutro do waszych drzwi zapuka wojny. Kraje naszego regionu, powinny rozumieć te słowa jak nikt inny (…) Doskonale wiemy jaki język rozumieją rosyjskie elity, rozumieją język siły.

14:04 RMF FM przekazało powołując się na nieoficjalne źródło z Brukseli, że europejskie majątki Władimira Putina i Siergieja Ławrowa mogą zostać zamrożone.

14:03 Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił, że Rosja jest gotowa, by wysłać swoją delegację na rozmowy z przedstawicielami Ukrainy w Mińsku.

14:00 Klub piłkarski Manchester United zrywa kontrakt z rosyjskimi liniami lotniczymi Aeroflot, które były do tej pory oficjalnym przewoźnikiem drużyny.

13:55 Mateusz Morawiecki: Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że zakaz obowiązywać ma od północy.

13:53 Mer Kijowa Witalij Kliczko apeluje do mieszkańców miasta o gromadzenie wody, żywności i artykułów pierwszej potrzeby. Powiadomił, że Kijów jest obecnie w fazie obrony.

13:52 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest już w Polsce. Powitał ją prezydent Andrzej Duda.

13:47 Były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko w CNN: Putin nigdy nie zajmie Ukrainy, nieważne ile żołnierzy na nas rzuci. Ukraina jest wielkim narodem z wielką przyszłością.

13:42 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba: Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z Prokuraturą Generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona.

13:37 Wołodymir Żełeński: Szwecja udzieliła Ukrainie pomocy militarnej, technicznej i humanitarnej. Jestem wdzięczny rządowi Szwecji za skuteczne wsparcie. Razem budujemy anty-putinową koalicję.

13:28 Rosyjskie pojazdy militarne i czołgi znajdują się na obrzeżach Kijowa. Pojawiły się nagrania.

13:27 Papież Franciszek udał się do ambasady Rosji, aby osobiście wyrazić zaniepokojenie z powodu ataku na Ukrainę.

13:21 Donald Tusk: Cieszę się, że za plecami władz Polski znów pojawiły się flagi Unii Europejskiej. Lepiej późno niż wcale (...) Zaproponowałem prosty plan: zawieszenie sporów politycznych w tym krytycznym momencie. Jesteśmy za to wszyscy osobiście odpowiedzialni.

13:18 Donald Tusk: Dzisiejszy dramat Ukrainy, który trafnie zdiagnozował prezydent Wołodymir Żełeński, to samotność. Musimy wzmacniać i zakorzeniać Polskę we wspólnocie Zachodu.

13:17 Donald Tusk: Jesteśmy świadkami i nie chcemy być ofiarami zdarzeń, które zmieniają ład międzynarodowy. To nie jest konflikt, kryzys. To wojna.

13:15 Mieszkańcy Kijowa przygotowują się do odparcia rosyjskiego agresora.

13:05 Mer Kijowa Vitali Klitschko chwyta za broń i dołącza do czynnej obrony miasta przed rosyjskim agresorem.

13:04 Burmistrz Gminy Goleniów zdecydował się na zakończenie współpracy z rosyjskim miastem Gurjewskiem w Obwodzie Kaliningradzkim. Powodem jest atak Rosji na Ukrainę.

13:01 Kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasa będzie rozegrana pod hasłem #SolidarniZUkrainą.

12:59 Wołodymir Żełeński ironizuje na temat zarzutów premiera Włoch dotyczących tego, że nie porozumiał się z nim telefonicznie o umówionej godzinie: Następnym razem spróbuję przesunąć harmonogram wojny, aby porozmawiać z Mario Draghim o określonej godzinie.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Today at 10:30 am at the entrances to Chernihiv, Hostomel and Melitopol there were heavy fighting. People died. Next time I&#39;ll try to move the war schedule to talk to <a href="https://twitter.com/hashtag/MarioDraghi?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#MarioDraghi</a> at a specific time. Meanwhile, Ukraine continues to fight for its people.</p>&mdash; Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) <a href="https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1497173609957236738?ref_src=twsrc%5Etfw">February 25, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

12:54 Ochtyrka ostrzelana przez rosyjskie wojsko. Pociski trafiły w przedszkole. Pojawili się ranni, mówi się też o ofiarach.

12:43 Ambasador USA Mark Brzezinski podczas wizyty w Przemyślu udzielił wywiadu TVN24. Podkreślił po raz kolejny, że mimo trudnej sytuacji, Polska jest w pełni bezpieczna, a USA będą bronić każdej piędzi ziemi NATO

12:41 Wołodymir Żełeński apeluje do Władimira Putina: Usiądźmy do stołu negocjacyjnego, aby powstrzymać śmierć ludzi

12:33 Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping odbył rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem

12:30 Prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek o zjawisku sztucznego zawyżania cen na stacjach benzynowych w Polsce: Rozwiązujemy natychmiastowo umowy z 9 stacjami sztucznie zawyżającymi ceny. W drodze są wypowiedzenia dla właściciela 8 stacji kupujących nasze paliwa i 1 stacji korzystającej z naszego logo. Będziemy weryfikować wszystkie sygnały dot. manipulacji cenami i bezwzględnie je zwalczać.

12:29 Mieszkańcy Kijowa otrzymać mieli 18 tys. karabinów do obrony przed rosyjskim agresorem.

12:27 Stanisław Żaryn, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w KPRM powiedział w Radiu Plus, że agresja Rosji na Ukrainę jest "jest zaczątkiem do agresji ogólnoświatowej", czego obawiać mają się państwa zachodu.

12:24 Szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow ogłosił, że Rosja nie ma zamiaru okupowania Ukrainy, ani atakowania cywilnej ludności. Podkreślił, że rząd jest gotowy do rozmów tak szybko, jak tylko wojska ukraińskie złożą broń.

12:21 Ambsador USA w Polsce Mark Brzezinski odwiedził województwo podkarpackie, by monitorować sytuację w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Po raz kolejny podkreślił, że nasz kraj jest bezpieczny.

11:58 Kolejki do rejestracji wojskowej w Równym na Ukrainie.

11:54 Polska reprezentacja w rugby na wózkach przegrywa walkowerem w związku z odmową rozegrania meczu z Rosją podczas europejskich mistrzostw w Paryżu.

11:52 Prokurator Karim Khan powiadomił, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze przygląda się sytuacji na Ukrainie i rozważa wszczęcie śledztwa dotyczącego ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych.

11:50 W Melitopolu pocisk uderzył w dom mieszkalny. Rany odniosła 12-letnia dziewczynka oraz jej ojciec.

11:43 Francja ma zamiar wyposażyć Ukrainę w sprzęt wojskowy oraz przekaże 300 mln euro

11:38 Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki: Wszyscy czujemy się zagrożeni, ale nie wolno nam tracić nadziei, a tym bardziej poddawać się panice

11:31 Na godzinę 13. zapowiedziano wystąpienie Donalda Tuska

11:27 Rzecznik prasowy Angeli Merkel poinformował, że była kanclerz Niemiec monitoruje sytuację na Ukrainie z ogromnym współczuciem.

11:26 Andrzej Duda rozpoczął kolejną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas spotkania omawiane ma być stanowisko Polski podczas dzisiejszych szczytów NATO i Bukaresztańskiej Dziewiątki.

11:21 Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiadomił w Radiu Zet, że podczas dzisiejszego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, prezydent Andrzej Duda będzie nalegać na zwięszeknie obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.

11:18 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy zadecydowało o rozdysponowaniu broni pomiędzy parlamentarzystów.

11:15 Szpital dziecięcy w Dnieprze na wschodzie Ukrainy, zadecydował o przeniesieniu noworodków z oddziału intensywnej terapii do schronu na niższym poziomie placówki.

11:14 Konwój z rosyjskim sprzętem wojskowym zmierza z Krymu w kierunku Melitopola.

11:07 Minister Adam Niedzielski ogłosił, że obywatele Ukrainy, którzy przekroczą granicę z Polską, będą mieli możliwość zaszczepienia na Covid-19.

11:06 W rejonie Żytomierza doszło do nalotu na skład artylerii. Pojawiły się nagrania.

11:00 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia infolinię dla Polaków i posiadaczy Karty Polaka na Ukrainie.

10:58 Borys Budka: Rosyjska agresja na Ukrainę pokazuje, do czego są zdolne autorytarne reżimy. Tamą dla ich bezkarności jest zdecydowana reakcja demokratycznego świata. Potężne sankcje, zablokowanie Rosji: od banków, przez sport po linie lotnicze. I ekonomiczne wykrwawienie dyktatury.

10:42 Prezes PZPN Cezary Kulesza: Na najbliższym posiedzeniu Zarządu PZPN zgłoszę wniosek, aby Ukraińcy nie byli wliczani do limitu cudzoziemców spoza krajów UE. Dla wszystkich szczebli rozgrywek piłkarskich. Dzięki temu zwiększymy ich szanse na znalezienie klubów w Polsce w tym trudnym czasie.

10:40 Rosja zadecydowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla Wielkiej Brytanii.

10:28 Dramatyczne sceny na dworcu w Kijowie. Mieszkańcy próbują uciekać; obawy pogłębia dźwięk syren alarmowych.

10:15 Talibowie wzywają obie strony konfliktu rosyjsko-ukraińskiego do podjęcia dyplomatycznych i pokojowych rozwiązań.

10:13 Pojawiło się przerażające nagranie przedstawiające rosyjski czołg, który celowo taranuje cywilny samochód.

10:10 Pojawiło się nagranie z Wyspy Węży, na którym widać okręt, który zaatakował ukraińskich strażników granicznych oraz mundurowych, którzy zginęli na wyspie.

10:05 Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełeńska opublikowała poruszający wpis: Jestem dumna, że ​​mieszkam z Wami w tym samym kraju! Mówi się, że wielu ludzi to tłum, ale to nie o nas. Bo wielu Ukraińców to nie jest tłum. To armia!

10:02 Władze Mołdawii powiadomiły, że do tymczasowych ośrodków dla uchodźców w ich kraju trafiły już 42 tys. obywateli Ukrainy.

10:01 Dowództwo Generalne Armii Ukraińskiej poinformowało o śmierci inżyniera Sailora Vitaly Skakuna. Żołnierz poświęcił swoje życie, by wysadzić most w celu powstrzymania natarcia rosyjskich najeźdźców.

09:55 Wołodymyr Zełeński: Nie wszystkie możliwości sankcji zostały jeszcze wyczerpane. Presja na Rosję musi wzrosnąć. Powiedziałem o tym Ursuli von der Leyen.09:49 Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował w Radiu Zet, że obecnie wysyłanie wojsk NATO, w tym również i polskich sił, na Ukrainę, nie jest rozpatrywane.

09:45 Straż graniczna poinformowała, że w przeciągu ostatnich 24 godzin do Polski wjechało z Ukrainy 29 tys. osób.

09:42 W ciągu ostatniej doby doszło do 33 ataków wojsk rosyjskich na cele cywilne położone na Ukrainie.

09:41 Wołodymyr Zełeński: Jestem wdzięczny partnerom z Finlandii za przekazanie 50 tys. dolarów wsparcia. To skuteczny wkład w koalicję antywojenną.

09:36 Prezydent Wołodymyr Zełeński powiadomił, że strażnicy graniczni, którzy bronili Wyspy Węży przed rosyjską agresją otrzymają pośmiertne odznaczenia.

09:35 Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało o obecności rosyjskich żołnierzy w dzielnicy Kijowa Obolon. Pojawił się też apel do mieszkańców o przygotowywanie koktajli Mołotowa do odparcia agresora.

09:33 Mieszkańcy Chmielnickiego otrzymali sprzęt medyczny zgromadzony przez mieszkańców Ciechanowa. Poinformował o tym prezydent miasta Krzysztof Kosiński.

09:29 Wielu mieszkańców Kijowa schroniło się na stacjach metra obawiając się rosyjskiej agresji.

09:28 Mateusz Morawiecki: EUCO jednogłośnie potępiło rosyjską agresję na Ukrainę. Przyjęliśmy szeroki pakiet sankcji gospodarczych i politycznych wobec Rosji. Dziś Unia Europejska, USA i inni sojusznicy mówią jednym głosem: zatrzymać agresję zbrojną, zatrzymać rozlew krwi, zatrzymać imperializm Putina

09:27 Na antenie Trójki Polskiego Radia wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker powiadomił, że zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy ma jasno sprezycowany cel podróży po przekroczeniu granicy. Zaledwie ułamek z nich kierowany jest do punktów recepcyjnych.

09:23 Hotel Ukraina przy kijowskim Majdanie został opuszczony przez personel.

09:21 Dziennikarz Mateusz Chłystun powiadomił, że dzielnica rządowa w Kijowie jest już zablokowana przez siły obrony miasta.

09:17 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: Abonenci ukraińskich numerów tel., po zalogowaniu się do polskich sieci, otrzymują komunikat w języku polskim i angielskim: "Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski".

09:15 Pełnomocnik polskiego rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że doszło do próby ataku na polskie serwery rządowe oraz stronę Izby Rozliczeniowej.

09:11 Donald Tusk: W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Rządy Unii Europejskiej, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy) okryły się hańbą.

09:08 Trwa desant wojsk rosyjskich na jednej z dzielnic Kijowa, Mińskim Masywie.

08:59 Nieopodal stacji metra Obolon w Kijowie trwa wymiana ognia. Stacja została zamknięta.

08:51 Wołodymyr Zełeński: Podczas rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem zrelacjonowałem przebieg obrony Ukrainy. Opowiedziałem o podstępnych atakach agresora na Kijów. Dziś Ukraina potrzebuje wsparcia partnerów bardziej niż kiedykolwiek.

08:47 Dziennikarz Marcin Wyrwał przebywający w Kijowie powiadomił, że cały personel hotelu, w którym mieszka, opuścił placówkę. Majdan ma być opustoszały.

08:34 Prezes PZPN Cezary Kulesza odniósł się do kontrowersji wokół oświadczenia PZPN w sprawie meczu polskiej reprezentacji z Rosją. Stwierdził, że w angielskiej wersji doszło do niepotrzebnego złagodzenia niektórych sformułowań.

08:31 Według szacunków sekretarza obrony Wielkiej Brytanii do tej pory zginęło 450 rosyjskich żołnierzy.

08:30 Wiceminister obrony Ukrainy powiadomił, że przebrani w ukraińskie mundury rosyjscy żołnierze przejęli ukraińskie pojazdy wojskowe. Obecnie, kierują się w nich w stronę Kijowa.

08:19 Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly na temat roli NATO w obecnym kryzysie na Ukrainie i zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie.

08:14 Nieopodal Kijowa zniszczono rosyjskie pojazdy wojskowe. Pojawiło się nagranie.

08:08 Arnold Schwarzenegger przekazał wyrazy wsparcia ludowi Ukrainy. Opublikowano nagranie skierowane do braci Kliczko.

07:55 Klub piłkarski SK Slavia Praha pojawił się na boisku w żółtych koszulkach z napisem "We stand with Ukraine" - "Jesteśmy z Ukrainą".

07:53 Dziś miał się odbyć mecz w rugby na wózkach reprezentacji Polski i Rosji w ramach mistrzostw Europy. Polscy zawodnicy odmówili udziału w spotkaniu.

07:48 Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że Rada Bezpieczeństwa ONZ przygotowała nowy projekt rezolucji wzywający Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy.

07:45 Syreny ostrzegające przed atakiem z powietrza ponownie wybrzmiały w Kijowie.

07:44 Amerykański aktor Sean Penn przyjechał do Kijowa i spotkał się z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk. Ma zamiar nakręcić film, którzy przybliży całemu światu inwazję Rosji.

07:38 Podczas meczu Olympiakos i Atalanty ukraiński piłkarz Rusłan Malinowski pokazał się w koszulce z napisem "NO WAR UKRAINE" - "Nie dla wojny na Ukrainie"

07:37 Wołodymyr Zełeński: Bronimy naszej wolności i naszej ziemi. Potrzebujemy skutecznej międzynarodowej pomocy. Rozmawiałem dziś z Andrzejem Dudą. Apelowałem do Bukaresztańskiej Dziewiątki o obronę, sankcje, naciski na agresora. Razem musimy doprowadzić Rosję do stołu negocjacyjnego.

07:33 Pomimo sankcji NASA kontynuować będzie współpracę z rosyjskim Roscosmosem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

07:29 Barack Obama wydał oświadczenie w związku z atakami Rosji na Ukrainę: Ludzie rozsądku na całym świecie muszą głośno i wyraźnie potępić rosyjskie działania i zaoferować poparcie dla ludu Ukrainy.

07:23 Na godzinę 15 zapowiedziano nadzwyczajny wirtualny szczyt, podczas którego poruszony zostanie temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Weźmie w nim udział prezydent USA, Joe Biden.

07:18 Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że uchodźcy, którzy przybyli z Ukrainy są obecnie transportowani do miejsc pobytu stałego, przygotowanego przez wojewodów.

7:09 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji powiadomiło, że Kijów oficjalnie wystąpił do tureckiego rządu o ograniczenie przepływu rosyjskich okrętów wojennych przez cieśniny Bosfor i Dardanele.

7:00 - Nie zapominajcie o ludziach samotnych. Pomagajcie im dotrzeć do schronu i przekazujcie im jedzenie. Los Ukrainy będzie zależeć tylko od nas - zaapelował Wołodymyr Zełenski

6:56 - Z powodu uderzeń rosyjskich cierpią żołnierze i cywile. To atak na was, moi drodzy obywatele. Nasze siły działają, bronimy naszego nieba, bronimy naszej ziemi. Trwają walki nad mieszkalnymi dzielnicami Kijowa. To pierwszy taki atak na nasze miasta od 1941 r. - powiedział w przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

6:53 - W piątek we wczesnych godzinach porannych siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem wrogi samolot, który następnie rozbił się o budynek mieszkalny. Chwilę później budynek zapalił się - poinformował doradca MSW Anton Geraszenko, którego cytuje Reuters6:51 - Dziś będzie najtrudniejszy dzień. Plan wroga zakłada przebicie się z czołgami z Iwanisk i Czernihowa do Kijowa - oznajmił doradca ukraińskiego MSW Anton Geraszenko

6:40 - Sankcje nałożone na Rosję przez Zachód są niewystarczające - przyznał w porannej odezwie do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

6:34 - Burmistrz Lwowa wzywa mieszkańców, aby udali się do schronów. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy6:28 - Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim6:26 - Most na rzece Teteriv został zniszczony w celu powstrzymania rosyjskich sił - poinformował Sztab Generalny Ukrainy

6:20 - Prezydent Andrzej Duda rozmawia przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - przekazał na Twitterze prezydencki minister Jakub Kumoch6:15 - Stolica Ukrainy pod ciężkim ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej. Ostatni raz nasza stolica doświadczyła czegoś takiego w 1941 r., kiedy została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy. Ukraina pokonała tamto zło i pokona i to. Powstrzymać Putina. Odizolować Rosję. Zerwanie wszelkich więzi. Wykopać Rosję z każdego miejsca na świecie - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dymtro Kuleba6:10 We Lwowie słychać syreny alarmowe

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">❗Lwów. Słychać syreny alarmowe o poranku. <a href="https://twitter.com/RadioZET_NEWS?ref_src=twsrc%5Etfw">@RadioZET_NEWS</a> <a href="https://t.co/nxUAbiZAz4">pic.twitter.com/nxUAbiZAz4</a></p>&mdash; Rafał Miżejewski (@rafalmizejewski) <a href="https://twitter.com/rafalmizejewski/status/1497072349534900252?ref_src=twsrc%5Etfw">February 25, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

6:01 Tuż przed godziną 6:00 we Lwowie zawyły syreny przeciwlotnicze


05:52 Tymczasem w Kijowie można było usłyszeć kolejne wybuchy

05:50 NEXTA: Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy poinformowało o rosyjskiej operacji desantowej w rejonie popilniańskim. Liczba żołnierzy nie jest znana.

05:40 Mieszkańcy Kijowa i Charkowa spędzili ostatnią noc w podziemiach metra, gdzie chronili się przed atakami ze strony rosyjskich wojsk

05:30 Według Sztabu Generalnego Armii Ukrainy rosyjskie czołgi zmierzają w kierunku Kijowa, ale obecnie biorą udział w walkach w pobliżu Iwankowa w obwodzie kijowskim. Ukraińskie wojsko miało wysadzić okoliczny most, by powstrzymać wroga


05:04 Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba: "Przerażające uderzenie rosyjskiej rakiety w Kijów. Ostatnim razem nasza stolica doświadczyła czegoś takiego w 1941 roku, kiedy została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy. Ukraina pokonała to zło, pokona i to. Zatrzymaj Putina. Odizoluj Rosję. Zerwij wszystkie więzi. Wyrzuć Rosję ze wszystkiego"

05:03 CNN podaje - powołując się na administrację Joe Bidena - że siły rosyjskie znajdują się obecnie około 30 km od Kijowa

5:00 Armia rosyjska przeprowadziła w piątek rano atak rakietowy na posterunek straży granicznej w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy. Wśród strażników są zabici i ranni - poinformowała ukraińska straż graniczna

04:57 Australia zamierza przekazać Ukrainie sprzęt wojskowy i wyposażenie medyczne. - Broni jednak nie dostarczymy - poinformował w piątek szef australijskiego rządu Scott  Morrison

- Możecie  być pewni, że współpracujemy bardzo blisko z naszymi partnerami i  sojusznikami, aby wesprzeć was w tym trudnym czasie - podkreślił

04:45 NEXTA - powołując się na mera kijowa Witalija Kliczko - donosi, że co najmniej trzy osoby zostały ranne po tym jak na blok mieszkalny w Kijowie spadł - wedle różnych doniesień - zestrzelony rosyjski samolot lub pocisk. Jedna z ofiar ma być w stanie ciężkim


04:30 Dziennikarz Jack Detsch poinformował za pośrednictwem Twittera, że według ukraińskiego Ministerstwa Obrony, w pierwszym dniu inwazji zginęło około 800 rosyjskich żołnierzy

04:33 Joe Biden chce zorganizować wirtualne spotkanie z przywódcami państw członkowskich NATO

04:19 Uszkodzony budynek w Kijowie. Obecnie nie ma informacji o ofiarach


04:16 NEXTA donosi, że w Odessie i Winnicy słychać alarmy przeciwlotnicze. Miało dojść także do ataku na Zaporoże. Informacje nie są oficjalnie potwierdzone

04:11 BNO News: Zestrzelenie rosyjskiego samolotu nad Kijowem zostało zarejestrowane przez anonimowych mężczyzn

04:03 - Pożar w bloku mieszkalnym po ataku z powietrza - informuje portal NEXTA. Informacje o wybuchach w ukraińskiej stolicy podało też CNN oraz Reuters.

03:53 "Ataki na Kijów są kontynuowane" - relacjonuje NEXTA.


03:50 Wrak jednego z obiektów zestrzelonych nad Kijowem miał spaść na osiedle mieszkaniowe (NEXTA)

03:46 - Brawo dla Ukraińskich Sił Powietrznych! Wybuchy były uderzeniem naszych sił powietrznych na samoloty wroga lub drony - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Gerashchenko.

03:44 BNO News: "Nieznany obiekt przechwycony nad stolicą Ukrainy"

03:37 Rosja nie podaje oficjalnych statystyk poniesionych strat. Ukraińska armia szacuje, że armia Putina straciła 30 czołgów, do 130 bojowych wozów opancerzonych, 7 samolotów i 6 śmigłowców.

03:21 W Kijowie właśnie usłyszeć można było głośne wybuchy

03:03 Dmytro Zhyvytskyi, szef ukraińskiej Obwodowej Administracji Państwowej Sumy, poinformował, że Rosjanie otoczyli miasto Konotop w północno-wschodniej części Ukrainy

- Dzisiaj miasto Konotop jest zdobyte w ringu, miasto Ochtyrka dwukrotnie heroicznie odparło atak wroga. [...] Duża część rosyjskiego sprzętu jedzie w kierunku Kijowa, w kierunku zachodnim - czytamy.

02:58 Mateusz Morawiecki: Dziś rozmawialiśmy o Nord Stream 1 i Nord Stream 2. [...] Apelowałem o to, aby w kolejnych sankcjach uwzględnić Nord Stream 1

02:57 Mateusz Morawiecki o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT: "Wielu liderów podziela ten pogląd. Ja przedstawiałem też nowe pomysły w tej kwestii. [...] Ale do uchwalenia sankcji potrzebna jest jednomyślność. Dzisiaj jeszcze tej jednomyślności nie było. Ale jest blisko do tej jednomyślności, jeśli sytuacja będzie się pogarszać"

02:52 Mateusz Morawiecki: Rozmawialiśmy o sytuacji humanitarnej i wsparciu dla uchodźców. Jesteśmy gotowi do wspierania Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. Znajdujemy się w historycznym momencie. To, jak Unia zareaguje na ten kryzys, wyznaczy architekturę bezpieczeństwa Europy na lata, a może nawet na dekady

02:51 Mateusz Morawiecki: Rosja musi odczuć koszty barbarzyńskiego ataku na suwerenność naszego sąsiada. Już dziś rozmawialiśmy o kolejnych pakietach, jeśli sytuacja będzie się pogarszała, a jest to mocno prawdopodobne, choć Ukraińcy się bronią. Do listy sankcji dopisaliśmy Białoruś, bo dziś jest ona wspólnikiem Putina

02:50 - Wszyscy przywódcy się zgodzili, że pakiet musi być mocny. I on rzeczywiście jest zasadniczy - poinformował Morawiecki

02:48 W Brukseli rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. - Wprowadzony pakiet doprowadzi do zasadniczego ograniczenia dostępu do technologii i pieniędzy - mówił premier

02:46 Ursula von der Leyen: Wprowadzamy sankcję w postaci zakazu sprzedaży wszystkich części lotniczych rosyjskim liniom lotniczym. [...] To bardzo ważna kwestia. 75 proc. elementów rosyjskiej floty lotniczej zostało wyprodukowanych w krajach UE lub USA i Kanadzie

02:45 Ursula von der Leyen: "Sankcje finansowe odcinają dostęp Rosji do najważniejszych rynków kapitałowych. [...] Naszym celem są elity rosyjskie. Zmniejszamy i likwidujemy ich depozyty. Nie będą w stanie ukrywać swoich pieniędzy w bezpiecznych schronieniach Europy"

02:42 Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w piątek, aby przegłosować rezolucję w sprawie zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę (NBC News)

02:41 - Musimy pociągnąć do odpowiedzialności Kreml. Oto pakiet masywnych i konkretnych sankcji, które składa się pięciu obszarów: sektor finansowy, energetyczny, transportowy, system kontroli eksportu i polityka wizowa - przekazała von der Leyen.


02:39 Ursula von der Leyen: "Prezydent Putin zdecydował się sprowadzić do Europy wojnę. Jest to w pełni rozwinięta inwazja na Ukrainę. I to kwestionuje nasz porządek świata"

02:38 - Zdecydowaliśmy się, by dodać pakiet masowych sankcji, które będą bolesne dla władz Rosji - przekazał szef Rady Europejskiej.

02:25 Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: "Jest mało prawdopodobne, że Rosja osiągnęła zaplanowane cele wojskowe już pierwszego dnia. Siły ukraińskie stawiają zaciekły opór na wszystkich osiach natarcia Rosji"

02:19 Zakończyło się posiedzenie Rady Europejskiej. Wkrótce konferencja Charlesa Michela, Ursuli von der Leyen i Emmanuela Macrona.

02:16 Joe Biden: "Najbliższe dni, tygodnie i miesiące będą trudne dla mieszkańców Ukrainy. Putin wyrządził im ogromny ból. Ale Ukraińcy znają 30 lat niepodległości. I pokazali, że nie będą tolerować nikogo, kto próbuje cofnąć ich kraj"


02:12 Wojska rosyjskie mają przesuwać się w stronę Kijowa. Jak informuje CNN, sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że "wszystkie dowody sugerują, że Rosja zamierza okrążyć Kijów i zagrozić mu". 

02:02 Anne Applebaum: "Celem Putina może być nie tylko Polska, nie tylko kraje Bałtyckie, ale nawet Niemcy" (TVN24)

01:53 Premier Kanady: "Nakładamy nowe, surowe sankcje na osoby odpowiedzialne za brutalny, nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę. Sankcje będą wymierzone w banki, elity finansowe oraz w członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, w tym ministrów obrony, finansów i sprawiedliwości"

01:49 Doradca prezydenta Ukrainy: "Rosjanie będą próbować szantażować Zachód i świat przejętą w czwartek elektrownią atomową w Czarnobylu"

01:46 Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał w rozmowie z ABC News, że jest "przekonany", że Władimir Putin będzie próbował obalić ukraiński rząd

01:42 - Administracja USA sądzi, że prezydent Władimir Putin ma większe ambicje od zajęcia Ukrainy - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, zapytana o ostateczne cele Putina po rozpoczęciu inwazji na sąsiedni kraj.

01:39 Trwają walki w ukraińskim mieście Sumy

01:38 Stany Zjednoczone mają wysłać około siedmiu tysięcy żołnierzy do Niemiec w celu wsparcia sojuszników w ramach NATO - przekazała wieczorem agencja Reutera, powołując się na urzędnika Departamentu Obrony USA

01:33 Nie działa propagandowa strona internetowa Russia Today. Problemy występują także na stronie internetowej rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Za atakami ma stać grupa Anonymous

01:19 Mieszkańcy Kijowa koczują na stacjach metra. Wciąż mówi się, że w ciągu godziny może dojść do kolejnego ataku ze strony Rosjan


01:02 Wołodymyr Zełenski: "Kto jest gotów walczyć razem z nami? Nikogo nie widzę. Kto jest gotowy dać Ukrainie gwarancję członkostwa w NATO? Wszyscy się boją"

00:42 Stany Zjednoczone uważają, że pracownicy elektrowni jądrowej w Czarnobylu są "przetrzymywani jako zakładnicy" przez siły rosyjskie

00:38 Ukraiński posterunek na Snake Island na Morzu Czarnym powiedział rosyjskiemu okrętowi wojennemu, aby "odpierd*lił się" po tym, jak kazano mu się poddać. 13 członków służby zostało zabitych

00:36 Jen Psaki: "Stany Zjednoczone są gotowe na przyjęcie ukraińskich uchodźców uciekających przed inwazją. Pracujemy również z krajami europejskimi nad tym, jakie są możliwości"

00:25 Opublikowano nową mapę ostrzałów i działań zbrojnych w Ukrainie

00:26 Rada Najwyższa Ukrainy: "Wzywamy wszystkich obywateli do podjęcia działań: gasić światła w domach, zasłonić okna, wyłączyć oświetlenie uliczne w domach. Niech budynki mieszkalne będą niewidoczne dla wroga w ciemności"

00:21 Wołodymyr Zełenski: "Zapytałem dziś dwudziestu siedmiu przywódców europejskich, czy Ukraina będzie w NATO. Zapytałem ich wprost. Wszyscy się boją, nie odpowiadają. My niczego się nie boimy. Nie boimy się, bo bronimy naszego państwa. Nie boimy się Rosji. Nie boimy się rozmawiać z Rosją. Nie boimy się mówić o wszystkim, także o gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego państwa. Nie boimy się mówić o statusie neutralnym - nie jesteśmy teraz w NATO. Ale jakie mamy gwarancje w tym przypadku? A najważniejsze jest to, które konkretne kraje nam je dadzą"

00:16 Wołodymyr Zełenski: "Mamy informację, że wrogie grupy dywersyjne wkroczyły do ​​Kijowa. Dlatego bardzo proszę mieszkańców Kijowa: uważajcie, przestrzegajcie zasad godziny policyjnej"

00:07 - Jesteśmy największym dostawcą pomocy humanitarnej na Ukrainę. Jesteśmy gotowi iść dalej w kierunku zwiększenia pomocy. [...] Prezydent nie ma jednak w planach wysyłania amerykańskich żołnierzy na Ukrainę - przekazała Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu.

00:02 Wołodymyr Zełenski: "Wróg określił mnie, jako cel numer jeden. Moja rodzina jest celem numer dwa. Zostajemy jednak w Kijowie"

23:52 Przynajmniej 137 Ukraińców poniosło śmierć, a ponad 300 zostało rannych w rosyjskich atakach - poinformował prezydent Ukrainy.

23:47 - Ostrzegaliśmy Putina, że konsekwencje dla Rosjan będą tragiczne. [...] Chcemy odciąć Rosję od wysokich technologii - poinformował Daleep Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA podczas konferencji w Białym Domu. Sankcje zostaną nałożone również na Białoruś, która wspiera działania Rosji.

23:43 W centrum Moskwy trwają protesty antywojenne. Policja zatrzymała do tej pory co najmniej 1762 osoby

23:34 Rosjanie rozmieścili broń pancerną, żołnierzy i artylerię na poligonie w Brześciu, niedaleko polsko-białoruskiej granicy

23:31 Państwowa Służba Graniczna Ukrainy informuje, że w związku z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojskowego, opuszczenie Ukrainy jest częściowo ograniczone. Granic kraju nie mogą opuścić obywatele Ukrainy płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat

23:21 W pobliżu Tomarowka (około 30 km od granicy na północ od Ukrainy) zaobserwowano rosyjski śmigłowiec szturmowy. Rosja rozmieściła w mieście nowe helikoptery.

23:14 Prezydent Ukrainy Zełenski nakazuje powszechną mobilizację

22:43 Pentagon potwierdza informacje ukraińskich wojskowych, z których wynika, że Rosjanie otaczają stolicę i dążą do blokady i najazdu na Kijów. Do szturmu na stolicę Ukrainy może dojść jeszcze tej nocy

Tagi:

wojnawojna na ukrainieUkrainaRosjaWładimir Putin

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Zaskakująca prognoza pogody na grudzień. Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów"

Czytaj więcej >
Wojciech Maksymowicz

Wiadomości

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >