Goniec.pl
Intensywne opady śniegu

pixabay.com/pl/users/free-photos-242387

Na południu i wschodzie Polski może spaść nawet 30 cm śniegu. IMGW wydało ostrzeżenia

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia do kilku województw z rejonu południowo-wschodniej Polski. W nadchodzących godzinach można spodziewać się tam intensywnych opadów śniegu.

Mimo kalendarzowej wiosny w całym kraju pogoda w ostatnich dniach mocno nas testuje. Niska temperatura, duże zachmurzenie, a także częste opady nawiedzają obszar całego kraju. Przejaśnień jest niewiele i w najbliższych dniach nie możemy się ich spodziewać.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dla nas dobrych wiadomości. W najbliższych godzinach pogoda nie tylko się nie poprawi, ale jeszcze bardziej przypominać będzie zimę. Na wielu obszarach kraju spodziewać się można intensywnych opadów śniegu.

IMGW wydało komunikaty ostrzegawcze dla województw południowo-wschodniej Polski. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują na razie do środy, 14 kwietnie do godziny 22:00, ale synoptycy mogą zmienić ich terminy. Wszystko zależy od zmiany warunków atmosferycznych.

Intensywne opady śniegu

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województwa podkarpackiego. To właśnie tam może spaść najwięcej białego puchu. Alert dotyczy przede wszystkim powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosna, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Opady śniegu, które prognozowane są przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na tych terenach przewidują przyrost pokrywy od 15 do 30 cm. Mają one przyjąć natężenie umiarkowane, okresami silne, co przyczyni się zwiększenia ich intensywności.

Spadnie nawet 30 cm śniegu

W wielu miejscach wystosowano również ostrzeżenia pierwszego stopnia. IMGW ostrzega, że również w tych rejonach może dojść do intensywnych opadów i spaść całkiem sporo śniegu. Alerty zostały wydane dla dwóch województw: śląskiego oraz małopolskiego.

Powiatami zagrożonymi intensywnymi opadami śniegu, podczas których pokrywa może osiągnąć nawet 20-30 cm są: w województwie śląskim - powiaty cieszyński, Bielsko-Biała i bielski; w województwie małopolskim - powiaty suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz i gorlicki. Ostrzeżenia w tych województwach trwać będą do środy, 14 kwietnia do godz. 12:00 (woj. śląskie) oraz 14:00 (woj. małopolskie).

To jednak nie wszystkie ostrzeżenia wydane przez IMGW w związku z opadami. W mniejszym natężeniu śnieg pojawi się również w województwie podkarpackim, w powiatach: kolbuszowskim, rzeszowskim, Rzeszów, leżajskim, przeworskim, lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, Przemyśl, brzozowskim, strzyżowskim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim; oraz w województwie lubelskim, wszędzie z wyłączeniem powiatów na południu województwa.

W tych województwach można spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej na poziomie 10-15 cm. Alerty IMGW mają obowiązywać w tych przypadkach do środy, 14 kwietnia do godziny 22:00, ale mogą zostać przedłużone.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Kamil Matuszak

Studiował filologię polską, bo chciał opanować język i literaturę, by stać się rzetelnym dziennikarzem. Po wszystkim trafił do… agencji marketingowych, w których odpowiedzialny był za media społecznościowe. Po kilku latach rozpoczął pisanie i wydawanie portalu z wiadomościami. Zakochany w filmach i serialach, w wolnych chwilach rozbudowuje kolekcję winyli, poszukując ulubionych albumów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >