Goniec.pl
majówka pilne ostrzeżenie

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minister wydał ostrzeżenie na majówkę. Będzie więcej kontroli

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Choć majówka będzie przebiegała zgodnie z nowymi obostrzeniami sanitarnymi, które zostały poluzowane przez rząd, nie na wszystko będzie można sobie pozwolić. Minister zdrowia potwierdził podczas konferencji prasowej, że w tym okresie na

Polacy wyczekują już majówki, która zbliża się wielkimi krokami. Dlatego też dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana przez ministra zdrowia wzbudziła duże zainteresowanie. Adam Niedzielski zapowiedział pierwszy etap luzowania obostrzeń sanitarnych, jednak jego wypowiedzi wskazują na to, że nie będzie to okres wypoczywania w dowolnej formie.

Po dzisiejszym wystąpieniu szefa resortu zdrowia wiemy już, że od 26 maja będą mogły funkcjonować salony fryzjerskie, kosmetyczne i urody, które. Warto pamiętać, że nie dotyczy to jednak całego kraju, ale 11 województw, w których sytuacja pandemiczna uległa poprawie.

Zmiany obostrzeń na majówkę

Majówka w województwach podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim, lubuski, świętokrzyskim, mazowiecki, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz małopolskim będzie przebiegała zgodnie z nowymi obostrzeniami, które zmienią się 26 kwietnia.

Warto jednak pamiętać, że oprócz otwartych salonów urody, kosmetycznych i fryzjerskich zmienia się niewiele. Zakaz przyjmowania turystów w hotelach, pensjonatach i innych obiektach noclegowych, który ma trwać do 3 maja, został utrzymany.

[EMBED-243]

Na długi weekend majowy nie zapowiedziano też otwarcia lokali gastronomicznych ani basenów. Polacy powinni o tym pamiętać podczas planowania urlopów na przełom kwietnia i maja.

Podróże w majówkę – będą wzmożone kontrole

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia został zapytany o zasady podróżowania w czasie majówki. Adam Niedzielski odpowiedział między innymi na pytanie dotyczące zmian przekraczania granicy Polski.

Szef resortu oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że obowiązujące obecnie zasady przekraczania granicy pozostaną utrzymane na okres długiego weekendu majowego. To oznacza, że osoby przyjeżdżające do Polski z krajów należących do Strefy Schengen będą obejmowane kwarantanną.

Wyjątki w tej zasadzie są przewidywane w przypadku przyjeżdżających, którzy będą mieli dokument potwierdzający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie będzie musiało zostać zrobione maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Kwarantanna nie będzie też dotyczyła ozdrowieńców i osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Do wyjątków zalicza się również między innymi pracowników transgranicznych oraz kierowców zawodowych. Wczasowicze, którzy będą przyjeżdżali do Polski spoza Strefy Schengen zostaną objęci kwarantanną bez wyjątku.

Minister zdrowia powiedział jeszcze jedną bardzo ważną rzecz w sprawie majówki. Adam Niedzielski przyznał, że na ten okres planowane są wzmożone kontrole, które będą przeprowadzane w hotelach, pensjonatach i innych obiektach noclegowych. Zintensyfikowane prace służb będą także dotyczyły osób przekraczających granicę.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

  • Krystyna Loska ujawniła wysokość swojej emerytury

  • Salon fryzjerski miał przyciemnione szyby. Prowadzono nielegalną działalność

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >