Goniec.pl
Putin

kremlin.ru/GoogleMaps

Media: "Najgroźniejsze miejsce na Ziemi znajduje się Polsce". Mowa o przesmyku suwalskim

21 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

- Stanowiłby jeden z pierwszych punktów, w które uderzyłyby wojska Putina, jeśli rosyjska inwazja na Ukrainę rozlałaby się na inne kraje Europy - podaje Politico. Mowa tu o przesmyku suwalskim, nazywanym obecnie "najniebezpieczniejszym miejscem na Ziemi".

Przesmyk suwalski to obszar położony wokół Augustowa, Suwałk i Sejn. Stanowi bezpośrednią granicę Polski z Litwą, która liczy około 100 km. Ten odcinek łączy terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO, ale także oddziela Białoruś od wchodzącego w skład Rosji obwodu kaliningradzkiego.

Kremlin.ru

Wyciekły poufne maile o majątku Putina. Niebywałe bogactwo, luksusowe wille i jachty to nie wszystko

CZYTAJ DALEJ

Przesmyk suwalski. Media: "Najniebezpieczniejsze miejsce na świecie znajduje się w Polsce"

O tym, że przesmyk suwalski jest jednym z potencjalnych punktów zapalnych w Europie, mówi się od dawna. - To także bezpośrednia droga lądowa do Kaliningradu, więc jeśli wojskom Putina udałoby się podbić Ukrainę, możliwe, że kolejny atak nastąpiłby właśnie tutaj - podaje amerykański portal Politico.

Dziennikarze zastanawiają się także nad reakcją NATO na ewentualny rosyjski atak. Według portalu byłoby to poważne naruszenie, jednak zarówno USA, jak i kraje Unii Europejskiej "mogłyby nie chcieć interweniować ws. tak małego kawałka ziemi". To z kolei może zachęcać Władimira Putina do inwazji.

– Obawiamy się, że w przypadku konfliktu z Zachodem Rosja mogłaby wtargnąć do przesmyku jednocześnie ze wschodu i z zachodu, odcinając kraje bałtyckie UE od ich sojuszników na południu. Jest tu ogromna podatność na zagrożenia, ponieważ inwazja odcięłaby Litwę, Łotwę i Estonię od reszty NATO
– stwierdził były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

Mieszkańcy zaniepokojeni. Pytają o schrony

Nerwy i niepokoje pojawiają się także po polskiej stronie. - W gminach leżących przy przesmyku suwalskim potrzebna jest pilna budowa schronów na wypadek wojny z Rosją – uważają szefowie regionalnego Stowarzyszenia Aktywne Mazury.

Jak podaje Wirtualna Polska, z ustaleń stowarzyszenia wynika, że 14 mazurskich gmin, a także miasta, takie jak Ełk, Giżycko i Ryn takich schronów nie posiadają. - Potrzebne są natychmiastowe działania rządu w Warszawie, które zmienią ten stan rzeczy - mówi portalowi Daniel Domoradzki, prezes stowarzyszenia.

Władze Ełku radziły szukać schronienia we własnej piwnicy i podziemnych parkingach, z kolei prezydent Suwałk odmówił upublicznienia listy schronień. Argumentował to koniecznością zachowania spokoju i nie wzbudzania niepokojów wśród mieszkańców.

Sprawa schronów na Mazurach zainteresowała także trójkę posłów - Annę Wojciechowską, Iwonę Kozłowską i Michała Wypija, którzy napisali interpelację do Ministerstwa Obrony Narodowej. Sekretarz stanu MON Wojciech Skurkiewicz odpowiedział, że przygotowanie schronów należy do kompetencji samorządów i Obrony Cywilnej Kraju. Jej szefem jest komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Płk Andrzej Kruczyński: "Rosja nie jest w stanie zaatakować"

Mieszkańców regionu uspokaja jednak płk rez. Andrzej Kruczyński z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, były oficer GROM, uczestnik misji w Bośni, Kosowie oraz Iraku. Jego zdaniem po stratach poniesionych w Ukrainie, Rosja nie jest w stanie zaatakować żadnego innego kraju. - Wytracili oficerów, ludzi, najnowszy sprzęt, miną lata, wręcz dekady, zanim się z tego podniosą - mówi płk Kruczyński.

Płk Andrzej Kruczyński apelował również aby Należy patrzeć na sprawę chłodno i ze zdrowym rozsądkiem, ufać służbom, które monitorują zagrożenie, nie ulegać wojennej publicystyce. Owszem, wydarzenia w Ukrainie powinny skłonić nas do przyjrzenia się potencjalnym schronom, które mamy i zastanowienia nad ich odtworzeniem. Budowa schronów to zadanie na lata - podsumowuje wojskowy ekspert.

Tragedia w Karkonoszach

Tragedia w Karkonoszach. Na osobówkę spadło drzewo. Nie żyją 3 osoby, kierowca walczy o życie

Do wielkiej tragedii doszło po czeskiej stronie Karkonoszy w niedzielę. Ogromne drzewo upadło i zmiażdżyło przejeżdzające auto osobowe. W makabrycznym wypadku zginęły trzy osoby. Kierującego pojazdem cudem udało się uratować. Czescy strażacy opublikowali drastyczne zdjęcia z miejsca zdarzenia. Fot. Hasiči obce Horní Maršov

Zobacz galerię >


Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Gdzie jest burza. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, burze z gradem nad Polską

  • Tadeusz Rydzyk miał wspólnika, dziś nikt o nim nie pamięta. Razem stworzyli Radio Maryja

  • Jarosław Kaczyński ma urodziny. Czego życzą mu politycy? [TYLKO U NAS]

Źródło. wp.pl, goniec.pl


Tagi:

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >
Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Wiadomości

Pilne ostrzeżenie GIS. Spożycie partii popularnej sałatki może się źle skończyć

Czytaj więcej >
Dolnośląskie: Marznąca mżawki sparaliżowała ruch. Na drogach powalone drzewa i szklanka

Wiadomości

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

Czytaj więcej >
Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >