Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mazowsze. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i burzami. Porywy do 95 km/h
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 16.02.2022 13:43

Mazowsze. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i burzami. Porywy do 95 km/h

mazowsze-

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem z porywami do 95 km/h oraz burzami na terenie województwa mazowieckiego. Najgorzej będzie w powiatach zachodnich i północno-zachodnich.

W Warszawie, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Miejscami możliwe burze. W powiatach zachodnich i północno-zachodnich będą najsilniejsze porywy wiatru do 95 km/h.

Według ostrzeżeń wydanych przez IMGW załamanie pogody prognozowane jest na noc ze środy na czwartek. Ostrzeżenie zostało wydane od czwartku 3 rano, do czwartku wieczorem. Jak informują synoptycy IMGW, z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną stopień ostrzeżenia może zostać podniesiony.

IMGW - silny wiatr

Polska pod wpływem niżu Dudley

Jak informuje IMGW, od późnego wieczora w środę Polska stopniowo dostawać się będzie pod wpływ niżu Dudley, co skutkować będzie wzrostem różnicy ciśnienia nad naszym krajem, a tym samym zwiększaniem się prędkości wiatru. Ponadto z niżem tym związany będzie układ frontów atmosferycznych przemieszczający się z zachodu na wschód. Układ ten przyniesie początkowo intensywne opady deszczu, głównie na północy kraju, a później również burze.

Intensywne opady deszczu przyczynią się do wzrostu poziomu wody w rzekach w północnej i centralnej Polsce. Przy już wypełniającej się retencji rzecznej obserwować będziemy ponowne przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach oraz wzrosty związane z przemieszczaniem się wód opadowych. W czwartek niż odsunie się na wschód, nad Zatoką Ryską, a silny i porywisty wiatr odczuwalny już będzie w całej Polsce. Najsilniejsze porywy wiatru towarzyszyć będą przelotnym opadom deszczu oraz lokalnym burzom. Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem do 55 km/h. Natomiast w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, na Wybrzeżu nawet to 110 km/h. Silniej popada w Polsce południowo-wschodniej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl