Goniec.pl
Szykuje się rewolucja w emeryturach, Skarbówka odda seniorom pieniądze

goniec.pl

Luka w przepisach dotyczących bonu turystycznego. Dodatkowe 500 złotych na dziecko wciąż możliwe

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dobra wiadomość dla rodziców dzieci urodzonych pod koniec 2021 roku. Nadal jest szansa na to, by skorzystać z bonu turystycznego na dziecko, czyli 500 złotych na wakacje w kraju. Wszystko przez lukę w przepisach, którą można obejść w umiejętny sposób. Kluczowy w tym przypadku jest jeden termin.

Wakacje w Polsce w tym roku z pewnością nie będą tanie. Inflacja i chęć zrekompensowania przez hotelarzy strat z okresu pandemii spowodowały, że drogie jest niemal wszystko, od wyżywienia, po noclegi.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Do tego wszystkiego doszła także wojna w Ukrainie, która wywindowała po części ceny paliw. Straciły na tym, jak zwykle, polskie rodziny, skorzystał zaś państwowy koncern Orlen, który w pierwszym kwartale 2022 roku osiągnął rekordowe zyski.

Choć niewielką ulgę może w tym przypadku przynieść oferowany przez rząd bon turystyczny, którego termin, zgodnie z podpisaną przez prezydenta pod koniec grudnia nowelizacją, został przedłużony do 30 września.

Bon turystyczny. Jak obejść lukę w przepisach?

Z informacji przekazywanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przejął od samorządów opiekę nad wypłatami 500 plus, wynika, iż ustawa wprowadzająca bon turystyczny określa, że przysługuje on na każde dziecko do 18. roku życia, na które wypłacane jest comiesięcznie 500 złotych.

Istotna jest w tym przypadku data 31 grudnia 2021 roku. Jeżeli bowiem rodzice złożyli wniosek o 500 plus na dziecko, które przyszło na świat w listopadzie lub grudniu ubiegłego roku i świadczenie przyznano, mają oni także prawo do skorzystania z bonu turystycznego.

- Jeśli 500 plus zostało przyznane dopiero w tym roku, na takie dziecko bon może nie zostać już wygenerowany. To nie znaczy, że szanse na niego przepadły. Jest sposób na to, by go otrzymać. Kluczowy jest jeden termin - zauważa dziennik "Fakt".

Wystarczy, że rodzic lub opiekun złożył wniosek o świadczenie w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka, a wtedy prawo do świadczenia przysługuje od dnia narodzin, a to jest już podstawą do otrzymania bonu turystycznego.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nadciągają istotne zmiany w 500 plus. Od czerwca będą obowiązywały nowe terminy wypłat

CZYTAJ DALEJ

Taki bon może nie być widoczny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), ale rozwiązaniem problemu jest złożenie wniosku do Polskiej Organizacji Turystycznej. Jego wzór widnieje na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel.

Bon turystyczny wspomaga polskie rodziny

Bon turystyczny to 16-cyfrowy numer, wysyłany na podany przez wnioskodawcę numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Jego realizacji można dokonać jedynie na terytorium Polski, opłacając np. pobyt w hotelu lub udział w imprezie turystycznej, którą realizuje organizacja pożytku publicznego lub przedsiębiorca turystyczny.

- Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Oprócz tego, 500 złotych z bonu można wykorzystać, aby zapłacić za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz dla dziecka.

Lista wszystkich podmiotów, które akceptują bony turystyczne dostępna jest w internecie. Zanim jednak wyruszymy w podróż, należy koniecznie aktywować bon. W przeciwnym razie w miejscu wypoczynku może spotkać nas niemiła niespodzianka.

Różnica cen w Polsce i Niemczech jest uderzająca, na podstawowe produkty wydasz fortunę

Polacy na początku roku zajrzeli do sklepu w Niemczech, opadły im szczęki. Różnica nawet przy chlebie i ziemniakach

Polak i Niemiec, idąc do sklepu, zostawiają obecnie przy kasie fortunę, ale okazuje się, że mimo wszystko zachodni sąsiedzi mogą sobie pozwolić na więcej. O ile w Polsce chleb jest tańszy, to Niemiec za swoją najniższą krajową aż 1003 bochenki, w czasie gdy Polak za swoje wynagrodzenie minimalne kupi ich... zaledwie 514. Oto porównanie ze sklepów z Polski i Niemiec.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl, gazeta.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Wiadomości

Krystyna Pawłowicz pożaliła się na Twitterze. Była posłanka wyrzekła się członkostwa w prestiżowej grupie

Czytaj więcej >
Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >