Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ceny paliw w Polsce pobiły rekord. Eksperci: "To nie koniec zmian"
Irmina Jach
Irmina Jach 21.05.2022 16:53

Ceny paliw w Polsce pobiły rekord. Eksperci: "To nie koniec zmian"

Stacja paliw
Freepik/senivpetro

Ceny paliw w Polsce pobiły rekord. Analitycy są przekonani, że to jeszcze nie koniec negatywnych zmian. - Będziemy w kolejnych tygodniach świadkami bicia aktualnego rekordu - donoszą. Nieco korzystniej wygląda sytuacja autogazu i oleju napędowego.

Biuro Maklerskie Reflex poinformowało, że w miniony czwartek 19 maja na stacjach paliw w Polsce benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio 7,32 zł za litr, bezołowiowa 98 7,75 zł za litr, olej napędowy 7,27 zł za litr a autogaz 3,64 zł za litr. Oznacza to, że "w ciągu tygodnia ceny benzyny wzrosły odpowiednio o 42 i 50 gr za litr, olej napędowy taniał średnio o 10 gr za litr, a autogaz o 1 gr za litr".

Ceny paliw w Polsce pobiły rekord. Tak drogo jeszcze nie było, będzie jeszcze drożej

Eksperci alarmują, że "ceny benzyny w tym tygodniu pobiły ostatni rekord z początku marca i to wyraźnie o blisko 4 procent". - Jesteśmy na początku okresu zwiększonego popytu na benzyny i dlatego z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że będziemy w kolejnych tygodniach świadkami bicia aktualnego rekordu - prognozują.

Analitycy podkreślają jednak, że "w najbliższych dniach tak drastyczne podwyżki, jak w tym tygodniu nam nie grożą, ale na części stacji kilkugroszowy wzrost cen możemy jeszcze notować". Dalszych podwyżek spodziewają się również specjaliści z e-petrol.

- Obserwując, co dzieje się na rynku międzynarodowym i w cennikach krajowych rafinerii, musimy ostrzec, że to nie koniec zmian cen na stacjach tankowania - drożeć będą benzyny - donoszą. Korzystniej wygląda sytuacja na rynku oleju napędowego.

Z komentarza BM Reflex wnioskować można, że na ten moment "diesel nie powinien drożeć. W przypadku diesla jest miejsce na kontynuację obniżek do średniego poziomu 7,20 zł za litr". Autogaz z kolei może utrzymać swoją cenę lub nieznacznie potanieć.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVN24

Tagi: Ceny paliw