Goniec.pl
Paweł Kukiz

Piotr Molecki/East News

Kukiz potwierdził, będzie ponaglał prezydenta ws. sędziów pokoju

20 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Paweł Kukiz nie zwalnia tempa i naciska na Prawo i Sprawiedliwość w sprawie kolejnych reform, od których uzależnia dalszą współpracę z ugrupowaniem. Polityk zamierza porozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą o ostatecznym wprowadzeniu instytucji sędziów pokoju.

Paweł Kukiz od sześciu lat jak mantrę powtarza swoje sześć postulatów, a wśród nich wprowadzenie tzw. sędziów pokoju. Jego zdaniem, reforma naprawiłaby polski system sądownictwa. Polityk zamierza przekonać do wprowadzenia zmian m.in. prezydenta Andrzeja Dudę.

Z ostatniej chwili

Premier Morawiecki właśnie przekazał. Przy granicy z Białorusią znaleziono trzy ciała

CZYTAJ DALEJ

Kukiz chce rozmów z prezydentem

- Będę rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o tym, kiedy zostanie skierowany do Sejmu projekt ustawy o sędziach pokoju. [...] Z tego, co wiem, ta ustawa jest już gotowa i chcę porozmawiać o tym, czy już będziemy ją kierować do Sejmu - zapowiedział Paweł Kukiz.

Lider Kukiz '15 nie zamierza długo zwlekać i ponagla Zjednoczoną Prawicę do realizacji wspólnej umowy politycznej zawartej na przełomie maja i czerwca. Zgodnie z nią, ugrupowanie Kukiza poprze sztandarowe projekty PiS w Sejmie w zamian za przyjęcie jego własnych projektów, m.in. ustawy antysitwowej i antykorupcyjnej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideoPrzypomnijmy, że w piątek obóz rządzący spełnił jedno z żądań Kukiza i Sejm uchwalił tzw. ustawę antykorupcyjną. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami.

Teraz Paweł Kukiz idzie za ciosem i planuje rozmowy na najwyższym szczeblu. Jeśli PiS dotrzyma słowa, a prezydent przychyli się do pomysłów Kukiza, sędziowie pokoju staliby się faktem. Jest na to szansa, bo już jakiś czas temu Andrzej Duda pozytywnie wypowiadał się na temat projektu, który jego zdaniem odciążyłby dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach.

Zgodnie z założeniami, sędziowie pokoju mogliby wydawać wyroki w ważkich sprawach karnych i niektórych sprawach o wykroczenia. Powoływanoby ich jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych. Co więcej, bez wymogu odbycia aplikacji mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego po zakończeniu kadencji.

Paweł Kukiz zmieni ordynację wyborczą?

Jak poinformował lider Kukiz'15, chciałby on także rozpocząć prace nad zmianą ordynacji wyborczej. To kolejny punkt zawarty w umowie z PiS. W dniach 29-30 września polityk planuje spotkać się z posłami, którzy zadeklarowali uczestnictwo w pracach zespołu ds. zmian ordynacji wyborczej.

- Zespół miałby wypracować taką ustawę, która wyprowadzi państwo z ordynacji partyjnej, która obliguje obywatela do tworzenia jakiegoś stada, jeżeli ten chce wystartować do Sejmu - mówił w rozmowie z PAP Paweł Kukiz.

Wśród członków zespołu znaleźliby się posłowie PSL, Polski 2050, PiS i koła Polskie Sprawy. Poza tym muzyk przekonuje prezesa PiS do szybkiego uchwalenia ustawy antysitwowej, która ograniczyłaby możliwość zasiadania przez czynnych polityków w radach nadzorczych spółek komunalnych i państwowych.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM, PAP

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >