Goniec.pl Społeczeństwo Ksiądz zabrał głos ws. dzieci w kościele. Te słowa niosą się po sieci
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Josh Applegate

Ksiądz zabrał głos ws. dzieci w kościele. Te słowa niosą się po sieci

23 lutego 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Dziecko na mszy świętej w kościele nie zawsze zachowuje się tak, jak dorośli wierni. Ksiądz zabrał głos w tej sprawie. Kapłan wyjaśnił, co zrobić, gdy dziecko zacznie płakać. Takie stanowisko może być dla wielu zaskoczeniem. Niektórzy podzielili się przykrymi doświadczeniami ze swoich parafii.

Dzieci przeszkadzają w kościele? Ksiądz zabrał głos

Dzieci w Kościele to nieustannie temat gorącej dyskusji. Mali wierni wywołują emocje głównie ze względu na ścieranie się dwóch tez na temat tego, czy powinny one przystępować do spowiedzi. Pojawia się jednak również bardziej przyziemny problem. Mowa o dzieciach, które uczestniczą w mszach świętych, ale czasem na nich rozrabiają lub płaczą .

Niegrzeczne dziecko wywołuje oburzenie u części wiernych, którzy zarzucają, iż nie są w stanie skupić się na modlitwie. Nie jest również rzadkością niezadowolenie księży prowadzących mszę. Jaki naprawdę stosunek mają do tego kapłani?

Koniec abonamentu RTV. Każdy Polak zapłaci 432 zł rocznie?

Czy to grzech, że dziecko przeszkadza w kościele?

Ksiądz Piotr Jarosiewicz otrzymał od swojej obserwatorki konkretne pytanie. Popularny na TikToku kapłan niezwłocznie na nie odpowiedział, a jego słowa mogły zaskoczyć. - Czy to jest grzech, jeśli małe dziecko na mszy świętej płacze i przeszkadza? - zapytała internautka. Ks. Piotr Jarosiewicz nie wahał się ani przez chwilę.

ZOBACZ : Wszyscy się mylili. Eksperci alarmują, co przyniesie pogoda

- Nie to nie jest grzech ani pani, ani dziecka . To jest po prostu dziecko, które jest małe. Jeśli płacze to normalne, że coś się stało, więc jeśli już jest możliwość i dziecko można zapytać “słuchaj co się stało”, to zapytajmy się, żebyśmy mogli rozwiązać na tyle, na ile umiemy i potrafimy - powiedział na nagraniu ksiądz. To nie był jednak koniec.

Wierni podzieli się swoimi doświadczeniami, gorzkie słowa wobec księży

- Jeżeli jest jeszcze malutkie, czyli nie ma jak zapytać, albo nie odpowie, to wtedy zachęcam, aby to dzieciątko wziąć, przejść się, czy wyjść na przykład za kościół . Wtedy troszkę ono odpocznie, może się uspokoi. Są głośniki włączone, więc wtedy też słychać, co dzieje się na mszy świętej. Wtedy i dziecko zobaczy troszkę dzieje i pani może troszkę uspokoi dzieciątko… i wtedy ludzie będą na tyle, na ile mogą i będą w stanie skupić się dalej, czy ksiądz. Ja do tego zachęcam - wyjaśnił ksiądz.

ZOBACZ : Gdzie trafiają pieniądze z tacy? Wiadomo, na co wydają je księża

Szybko okazało się jednak, że nie wszyscy w Kościele podchodzą do sprawy równie zdroworozsądkowo, co ks. Piotr Jarosiewicz. Pod nagraniem zaroiło się od komentarzy osób, które znalazły się na mszy świętej z płaczącym dzieckiem i postawa innych była zgoła odmienna od księdza z TikToka.

- W mojej parafii proboszcz wyprasza z kościoła rodziców z “takim” dzieckiem - oświadczyła jedna z komentujących. - U nas w parafii ksiądz kazał wyjść matce z dzieckiem z kościoła, bo przeszkadza - zawtórowała kolejna osoba.

- U nas jak dziecko płacze, to ksiądz przerywa mszę, patrzy na tę biedną matkę i czeka w milczeniu - ujawnił kolejny internauta pod nagraniem na TikToku. - W mojej parafii ksiądz, jeśli jest przed mszą, a dziecko płacze lub biega, podchodzi do rodzica i prosi, aby przesiedli się na tył - pada w kolejnym z wielu komentarzy.

Źródło: tiktok

Owsiak wyjawił, co spotkało go na poczcie. Klient powiedział, co sądzi o WOŚP
Nieuczciwi znalazcy portfela nie chcieli go oddać. Do akcji wkroczyła policja
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport