Goniec.pl > Polska > Mongolia: Protesty przeciwko inflacji i korupcji. Szturm na budynki rządowe
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 05.12.2022 22:15

Mongolia: Protesty przeciwko inflacji i korupcji. Szturm na budynki rządowe

EN 01547527 0909
BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR/AFP/East News

Mieszkańcy Mongolii protestują przeciwko wzrastającym kosztom życia oraz skandalom politycznym, m.in. wzywając do samorozwiązania parlamentu. W tle kradzież węgla i egzekucje czterech osób w Chinach

Mongołowie od trzech dni masowo protestują

Demonstracje niezadowolenia rozpoczęły się w związku z doniesieniami o kradzieży węgla o wartości 12,9 mld dolarów, który miał być eksportowany z Mongolii do Chin, jej głównego partnera handlowego. Protestujący za utratę surowca winią skorumpowanych polityków. Władze Chin miały dokonać egzekucji czterech osób zamieszanych w proceder.

Jak podaje Wirtualna Polska, tysiące osób, przede wszystkim młodych, zebrały się w poniedziałek (5.12) na stołecznym Placu Suche Batora. Demonstranci domagali się skazania skorumpowanych polityków oraz wzywali parlament do samorozwiązania. Wśród protestujących znaleźli się nawet pasterze z najdalszych zakątków kraju. W pewnym momencie demonstracja wymknęła się spod kontroli. Protestujący rozpoczęli szturm na budynki rządowe. Rannych zostało sześć osób.

Mongolia w kryzysie korupcyjnym

W listopadzie przedstawiciele mongolskiego urzędu antykorupcyjnego ogłosili, że ponad 30 urzędników, w tym prezes państwowej spółki węglowej Erdenes Tavan Tolgoi JSC, jest przedmiotem dochodzenia w sprawie malwersacji. Zarzuty dotyczą też najważniejszych polityków w państwie. Jak podaje WP, mieli oni korzystać ze złóż państwowych kopalni węgla i usług firm transportowych, aby prywatnie sprzedawać surowiec i czerpać z tego ogromne zyski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: NEXTA, WP

Tagi: protesty