Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kraków. Dyrektorka VIII LO nie zgodziła się zmienić oceny uczennicy. Kobietę ściga kuratorium
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.02.2023 09:46

Kraków. Dyrektorka VIII LO nie zgodziła się zmienić oceny uczennicy. Kobietę ściga kuratorium

szkoła
Piotr Molecki/East News

Szkolny skandal w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Dyrektorka placówki nie zgodziła się na zmianę terminu egzaminu poprawkowego dla uczennicy, która z powodu niedostatecznej oceny z chemii nie uzyskała promocji do następnej klasy. Dziewczynka wraz z matką poskarżyła się na nauczycielkę w kuratorium, przez co ta ma teraz poważne kłopoty. Najbardziej szokujące w całej sprawie jest jednak to, w jaki sposób nastolatka motywowała swoją prośbę.

Kraków. Uczennica poskarżyła się do kuratorium, bo chciała pojechać na wakacje

Życie nauczyciela nie jest usłane różami, czego dobitnie dowodzi przykład sprawy z VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Choć zazwyczaj mówi się, że to bezlitośni belfrzy gnębią swoich uczniów ciągłymi kartkówkami, trudnymi klasówkami i pytaniami "z łapanki", tym razem role się odwróciły i to do tego stopnia, że nad panią pedagog zawisło widmo kuratora.

Wszystko zaczęło się od wystawienia przez nauczycielkę chemii niedostatecznej oceny z przedmiotu jednej z uczennic. Zgodnie z prawem oświatowym, nieklasyfikowana dziewczynka otrzymała szansę na poprawę oceny w terminie poprawkowym, czyli 29 sierpnia. Sęk w tym, że data mocno kolidowała z planami nastolatki i jej matki.

Obie panie zażyczyły sobie, by egzamin odbył się wcześniej i mocno to zakomunikowały. Powód? Akurat pod koniec letniej przerwy w nauce miały spędzać błogie wakacje poza miastem.

Uczeń zatańczył z dyrektorką na studniówce, wszystkim opadły szczęki. Nagranie jest hitem

Dyrektorka szkoły pod cenzurą kuratorium

Co mało zaskakujące, błahe uzasadnienie prośby nie spotkało się z pozytywnym odbiorem dyrektorki liceum, która nie dała się namówić na przełożenie egzaminu. Wtedy zaczęły się schody, bo uczennica poskarżyła się na brak zrozumienia w samym Małopolskim Kuratorium Oświaty. Absurd? Owszem. Ale jeszcze większym jest to, że zgłoszenie potraktowano poważnie.

Annie Drwiędze nie pozostało więc nic innego, jak wytłumaczyć, że terminy egzaminów klasyfikacyjnych są jasno określone przez przepisy prawa oświatowego, a datę wyznacza na drodze rozporządzenia sam minister edukacji i nauki.

Pracownice kuratorium pozostały jednak nieugięte i miały telefonicznie naciskać na dyrektorkę, by ta zmieniła decyzję, nie bacząc na obowiązujące powszechnie regulacje. Gdy ta odmówiła, w lipcu do szkoły weszła niezapowiedziana kontrola.
 

Zawieszona nauczycielka prosi o pomoc władze Krakowa

Jak nie trudno się domyślić, owa “kontrola” nie wypadła pomyślnie dla pani Anny, której zarzucono m.in. to, iż “nie kierowała się w swoich działaniach dobrem ucznia z poszanowaniem jego osobistej godności”. 

- Zmiana terminu wyjazdu na wakacje oznacza dodatkowe finansowe obciążenia, na co kuratorium ma zaświadczenie z biura podróży - uzasadniało kuratorium.

Po kilku miesiącach na dyrektorkę VIII LO spadł jeszcze większy cios niż słowne oskarżenia, bowiem okazało się, że w styczniu wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne. W efekcie, została zawieszona, o czym poinformowała w otwartym liście.

- W toku kontroli w oparciu o nierzetelną analizę niekompletnych i niepodpisanych przez kogokolwiek wydruków projektu protokołu rady pedagogicznej doszły do wniosku, że skarżąca się uczennica tak naprawdę otrzymała ocenę pozytywną z chemii, a ja nie wyznaczyłam jej terminu egzaminu poprawkowego. Jest to o tyle niedorzeczne, że w dokumentach przedstawionych przez szkołę wizytatorkom i wymienionych w protokole kontroli znajduje się sporządzone i podpisane przez nauczyciela przedmiotowego pisemne uzasadnienie oceny niedostatecznej - napisała dyrektorka, apelując do władz miasta o to, by wstawiły się za nią w walce z Małopolskim Kuratorium Oświaty.

Sama uczennica zaś wywołała ogromna aferę, zaszkodziła władzom szkoły, po czym zmieniła placówkę edukacyjną.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: Facebook, Gazeta Wyborcza