Goniec.pl

pixabay

Już dziś o 21:30 w całej Polsce zapłoną znicze. Wiemy co się dzieje

25 Maja 2023

Autor tekstu:

Weronika Uszakiewicz

W czwartek 25 maja Polacy upamiętnią  75. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, który został zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie. O godzinie 21:30 w całym kraju zapłoną znicze.

Obchody 75. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego

W czwartek 25 maja 2023 roku przypadają obchody 75. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego. Ich główna część odbywa się w Warszawie, a o godzinie 21:30 IPN planuje zapalenie zniczy pod pomnikami i tablicami poświęconymi pamięci rotmistrza i żołnierzy podziemia antykomunistycznego, a także w szkołach imienia Witolda Pileckiego. Symboliczne światełka zapłoną również na symbolicznym grobie rtm. Witolda Pileckiego w "Kwaterze na łączce" na warszawskich Powązkach Wojskowych. 

W głównej części obchodów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL mieszczącym się w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej wziął udział prezydent Andrzej Duda. Zaplanowano też zwiedzanie muzeum śladami Witolda Pileckiego i złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci. O godzinie 19 odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialne a 45 minut później rozpocznie się msza św. w intencji  rtm. Witolda Pileckiego i jego podkomendnych. Na 20:45 zaplanowano koncert muzyki kameralnej "Nieugięty, Niezłomny, Niepokonany" zespołu Boarte Piano Trio. O 21:15 Polacy oddadzą hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu pod Ścianą Śmierci w godzinę egzekucji. 

Tina Turner nie żyje

Tina Turner nie żyje. Piosenkarka zmarła w wieku 83 lat

CZYTAJ DALEJ

Śmierć rtm. Witolda Pileckiego

25 maja 1948 roku o godzinie 21:30 rtm. Witold Pilecki został zamordowany przez komunistów w więzieniu mokotowskim. Rotmistrz był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 roku, oficerem AK oraz więźniem Auschwitz. 

Podczas II wojny światowej współtworzył Tajną Armię Polską w okupowanej stolicy. Podając się za Tomasza Serafińskiego - ukrywającego się żołnierza polskiego - został wywieziony do obozu Auschwitz, do którego trafił w nocy z 20 na 21 września. Działając pod pseudonimem Serafiński zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. To właśnie Witold Pilecki przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz. 

Pilecki stworzył w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Według jego oryginalnego pomysłu więźniowie, głównie byli żołnierze, tworzyli grupy - tzw. piątki. Każda z nich rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną, nie mając jednocześnie pojęcia o istnieniu innych "piątek". 

Witold Pilecki otrzymał wyrok śmierci

8 maja 1947 roku Witold Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 roku został skazany na karę śmierci. 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej zginął przez strzał w tył głowy, a jego ciało nigdy nie zostało odnalezione.

policjant Białystok

Białystok. 24-latek zmarł w czasie policyjnej interwencji. Prokuratura wszczęła śledztwo

CZYTAJ DALEJ
beczkowóz alert rcb

Skażona woda w kranach, RCB alarmuje mieszkańców. Na ulicach postawiono beczkowozy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Nie żyje

Podobne artykuły

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-letnia Pola zmarła w szpitalu, zaczęło się od zwykłej grypy. W akcji prokuratura
Czytaj więcej >
Weronika Uszakiewicz

Redaktorka portalu Goniec.pl. Z zawodu jest dziennikarką, z zamiłowania - artystką. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem. Uwielbia trzymające w napięciu książki i filmy kryminalne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]