Goniec.pl > Wiadomości > Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 05.06.2023 21:07

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły

emerytki
Marek BAZAK/East News

Czerwiec 2023 przynosi ważne zmiany dla polskich emerytów i rencistów. Chodzi przede wszystkim o osoby, które dorabiają sobie do comiesięcznego świadczenia i o limity dopuszczalnych kwot. Dodatkowo czerwiec to ważny moment odnośnie decyzji ws. przejścia na emeryturę, chociaż jak się okazuje - niekoniecznie optymalny.

Wchodzą w życie ważne zmiany

Czerwiec przynosi nowe, ważne informacje odnośnie świadczeń emerytalnych. Od pierwszego czerwca zmianie uległy limity dorabiania do emerytury. Przypomnijmy, w Polsce, zgodnie z obowiązującymi zasadami, by jednocześnie sobie dorabiać i otrzymywać pełnoskalową rentę i emeryturę, nie można zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku, gdy dany emeryt zarobi ponad przyjęte 70 proc., jednak mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy świadczenie.

W przypadku gdy dana osoba przekroczy próg 130 proc., ZUS ma pełne prawo całkowicie zawiesić wypłatę świadczenia emerytalnego. Dla wielu osób, tego typu decyzja byłaby prawdziwie druzgocąca.

 

Doda o skandalicznym zachowaniu reżysera w Opolu. "Wypier*alaj. Odpie*dol się"

Zmiana limitów dorabiania do emerytury

Tym samym od 1 czerwca, zgodnie z najnowszymi danymi GUS odnośnie przeciętnego wynagrodzenia, można dorobić do kwoty 4 tys. 987 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosownie będzie obniżał wypłacane świadczenie.

W przypadku zarobków powyżej 9 tys. 261 zł 60 gr, ZUS całkowicie zakręci dopływ emerytury. Trzeba pamiętać, że limity nie obowiązują w pełni uprawnionych do emerytury osób, czyli kobiety po przekroczeniu 60. roku życia oraz mężczyzn po przekroczeniu 65. lat. 

Warto poczekać do lipca z przejściem na emeryturę

Oprócz tego, wraz z początkiem czerwca ma miejsce coroczna waloryzacja składek uzbieranych na kontach osób ubezpieczonych. Wskaźnik rocznej waloryzacji składek emerytalnych wyniesie w tym roku 14,4 proc. Tym samym osoba, która zebrała na emeryturę 400 tys. zł, już w lipcu na koncie emerytalnym będzie mieć o 14,4 proc. więcej - czyli o 57 tys. zł.

Tym samym warto zadecydować o przejściu na emeryturę w lipcu! Jak wyliczył Super Express, przy zgromadzonych 500 tys. złotych w ZUS, po czerwcowej waloryzacji, można liczyć na emeryturę wyższą nawet o 400 zł.

Przykładowo senior w wieku 70 lat, który przejdzie na zasłużony odpoczynek w lipcu, może zyskać nawet 425 zł miesięcznie w stosunku do czerwca. Warto się więc wstrzymać do kolejnego miesiąca, by cieszyć się wyższym świadczeniem.

Źródło: Goniec.pl/ SE