Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wiadomo, jak brzmi najdłuższe nazwisko w Polsce. Ma aż 51 znaków
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 04.06.2023 22:15

Wiadomo, jak brzmi najdłuższe nazwisko w Polsce. Ma aż 51 znaków

Dowód osobisty, prawo jazdy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Portal dane.gov.pl opublikował informacje odnośnie do nazwisk polskich obywateli. Najpopularniejszym nazwiskiem w naszym kraju jest Nowak. Kowalskich jest  “tylko” 65 tys. mniej. Wiadomo też, że najdłuższe nazwisko w Polsce ma… 51 znaków.

Nowak i Kowalski niezmiennie na prowadzeniu

Portal dane.gov.pl opublikował wykaz nazwisk w Polsce zawierający informacje dotyczące aktualnie żyjących osób zarejestrowanych w systemie PESEL. Zgodnie z opublikowanymi danymi najczęściej występującym nazwiskiem w Polsce jest Nowak, które nosi ponad 99 tys. mężczyzn oraz ponad 101 tys. kobiet.

Na drugim miejscu w zestawieniu znajduje się nazwisko Kowalski/Kowalska, które nosi - odpowiednio - ponad 67 tys. mężczyzn oraz ponad 68 tys. kobiet. Na trzecim miejscu natomiast znajduje się nazwisko Wiśniewski/Wiśniewska, które występuje ponad 53 tys. razy wśród mężczyzn i ponad 54 tys. razy wśród kobiet.

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler o kulisach programu. Zdradziła, kto płaci za metamorfozy

Najdłuższe nazwisko w Polsce składa się z 51 znaków

Ciekawostką jest fakt, że najdłuższym nazwiskiem noszonym w Polsce składającym się z 51 znaków jest Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. W Polsce noszą je dwie kobiety. Na drugim miejscu pod względem liczby znaków znalazły się dwa męskie nazwiska: Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko oraz Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha.

 

Zmiana nazwiska i wybór nazwiska dla dziecka

Wiadomo, że nazwisko można zmienić - nie tylko wstępując w związek małżeński. Można skorzystać z tej okazji, jeśli aktualne nazwisko jest ośmieszające lub niezgodne z godnością człowieka, zostało bezprawnie zmienione lub ma nastąpić zmiana na nazwisko używane.

Wyzwanie może też stanowić wybór nazwiska dla dziecka. Decyzja ta z reguły należy do rodziców. Zgodnie z polskim prawem, mają oni dwie możliwości: mogą nadać swojemu dziecku nazwisko ojca lub matki albo mogą stworzyć dziecku nazwisko dwuczłonowe, łącząc nazwisko ojca i matki (kolejność członów jest decyzją małżonków).

W niektórych sytuacjach, np. po rozwodzie, rodzic może ubiegać się o zmianę nazwiska dziecka. W przypadku osoby, która ukończyła 13. rok życia, zmiana nazwiska będzie wymagała zgody samego zainteresowanego.

Źródło: dane.gov.pl