Goniec.pl > Wiadomości > Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 05.06.2023 19:21

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach

bankomat
Marek BAZAK/East News

W związku ze wzrostem bankowych kosztów operacyjnych bank ING podnosi opłaty. Przełoży się to bezpośrednio na finanse 4,4 miliona klientów indywidualnych oraz około 500 tys. klientów korporacyjnych. Które opłaty pójdą w górę?

Bank ING podnosi opłaty

Jak informuje portal Biznesinfo.pl, już od 29 sierpnia 2023 roku klientów Banku ING czeka szereg podwyżek. Zapowiedź zmian pojawiła się 1 czerwca br. Bank ING zamierza podnieść miesięczną opłatę za obsługę zbliżeniowej karty Visa z 7 do 10 zł. Opłata nie zostanie ściągnięta, w sytuacji, gdy w okresie rozliczeniowym klient wykona transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę: minimum 300 zł dla konta Direct, konta Mobi powyżej 26 lat i konta Komfort oraz minimum 200 zł dla konta Direct 18-26 lat.

Z większymi opłatami muszą się liczyć wszyscy, którzy będą chcieli wypłacić gotówkę poza granicami Polski. Wypłata gotówki za granicą (inne niż EUR w krajach SEPA) dla zbliżeniowej karty Visa będzie oznaczała wzrost kosztów z 3 proc. do 5 proc. kwoty wypłaty. 

 

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler o kulisach programu. Zdradziła, kto płaci za metamorfozy

Złe informacje dla klientów banku

Dodatkowo, jak dowiadujemy się, podwyżką zostanie objęta także opłata za aktywowanie pakietu wypłat gotówki na karcie Visa zbliżeniowa do 25 zł (wzrost o 10 zł). Nieciekawe informacje także dla wszystkich użytkowników karty Mastercard EUR. Miesięcznej opłata za obsługę wzrośnie z 1,50 zł na 4,50 zł. W górę idzie także wypłata z bankomatów obcych w kraju i za granicą dla karty Mastercard EUR z 3 proc. do 5 proc.

Będzie trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami także w przypadku wypłaty gotówki z bankomatów obcych w Polsce (oraz EUR w krajach SEPA). Jak dowiadujemy się, dla konta Mobi powyżej 26 lat i konta Direct, opłata ta będzie wynosić: 10 zł zbliżeniową kartą Visa (wzrost o 5 zł) i 5 zł BLIKIEM – od drugiej wypłaty (wzrost o 2,50 zł).

Bank PKO BP także podnosi opłaty

Bank ING tym samym dołącza do grona banków, które podnoszą opłaty dla swoich klientów. Niedawno tego typu zmiany wprowadził największy polski bank, PKO BP. Co prawda rachunki bankowe nadal będą prowadzone za 0 zł, ale za obsługę karty trzeba będzie już zapłacić aż 10 zł, chyba że w miesiącu wykonamy 5 transakcji kartą lub Blikiem. 

Powody do niezadowolenia od pierwszego czerwca mają także wszyscy korzystający z kart kredytowych. W przypadku Przejrzystej karty kredytowej (Visa lub Mastercard) opłata roczna wynosić będzie nie 30 zł lub 60 zł, a 40 zł lub 80 zł (w zależności od kwot wydawanych kartą). 

Jednocześnie największy polski bank przypominał, że każdy z klientów ma szansę na uniknięcie opłat. - Jeżeli chodzi o opłaty za prowadzenie konta lub obsługę karty płatniczej - w większości przypadków wystarczy wykonać odpowiednią liczbę transakcji, aby uniknąć dodatkowych kosztów - mogli przeczytać klienci PKO BP.

Źródło: Biznesinfo.pl/ PKO BP