Goniec.pl

Twitter/BertrandUE

Szymon Hołownia chce wprowadzenia euro w Polsce. "Nie ma co się bać Kaczyńskiego"

26 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Nie cichnie debata na temat wprowadzenia w Polsce euro. Wraz ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezentacją przez poszczególne partie zarysów swoich programów, na nowo podnoszone są postulaty "za" i "przeciw" unijnej walucie. Jednym z opozycyjnych liderów, którzy zajęli stanowisko w tej sprawie jest Szymon Hołownia. W miniony weekend założyciel Polski 2050 zdradził, co myśli o odrzuceniu rodzimego złotego.

Szymon Hołownia wziął udział w niedzielnym spotkaniu ponad setki eurodeputowanych frakcji Renew Europe, do której należy założona przez niego partia Polska 2050. Delegaci z Polski i innych krajów Europy dyskutowali podczas wydarzenia nie tylko przyszłości kontynentu, ale także roli, jaką w układzie sił ma odgrywać Polska.

Jeszcze przed rozpoczęciem kongresu Hołownia zachwalał inicjatywę jako rozmowę „o tym, jak serce Europy może przesunąć się w stronę Warszawy". I choć wątków poruszanych było wiele, to właśnie akcent na nasze, krajowe sprawy były dziennikarz położył podczas swojego przemówienia, czyniąc performens poniekąd jednym z elementów kampanii wyborczej do polskiego parlamentu.

Hołownia postuluje wprowadzenie w Polsce euro

Polska jest w sercu Europy. Serce Polski jest w Europie, której jesteśmy nieodwołalną częścią. Mamy wpływ na to, jak będą szły sprawy europejskie  – mówił wyraźnie pobudzony Hołownia do swoich słuchaczy.

Następnie oświadczył, że przez lata poprzednie rządy nie wykorzystywały danych im szans, m.in. w sprawie zielonej energii, a także wszedł na grząski grunt i poruszył temat budzący wśród Polaków mieszane uczucia, a mianowicie wprowadzenia euro.

Na temat wspólnej waluty polityk wypowiadał się już w czerwcu na konferencji przed budynkiem NBP. Mówił wówczas, że wprowadzenie euro to "polska racja stanu" i przekonywał, że zapewni ono bezpieczeństwo Polakom, z których wielu znalazło się w dramatycznej sytuacji.

- Gdy nagle okazało się wartość naszej waluty - faktyczną, którą poznajemy w sklepie, kupując usługi, produkty - nagle spada z miesiąca na miesiąc o więcej niż 10 proc., to należy szybko działać - argumentował. W tym samym tonie Hołownia przemawiał również wczoraj, nie zapominając przy tym zaznaczyć, że jego partia jest jedynym ugrupowaniem, które postulat taki umieściło w swoim programie.

Ważna jest silna i przewidywalna polska waluta. Dlatego mówimy o konieczności wprowadzenia euro. Potrzebujemy stabilności, apeluję do polityków innych ugrupowań, by nie chowali głowy w piasek. Nie ma co się bać Kaczyńskiego – euro to nasz narodowy interes - oświadczył.

PO wciąż nie może się zdecydować

W kontekście pieniędzy i samego złotego wiele gorzkich słów padło pod adresem szefa NBP Adama Glapińskiego, którego lider Polski 2050 określił jako osobę "z nieprawdopodobnymi umiejętnościami w dziedzinie estrady", których "nie pokrywa jakaś specjalna kompetencja". 

- Nie może być tak, że nasze pensje szaleją i nie wiemy, ile będziemy zarabiać za miesiąc lub dwa ze względu na szalejącą inflację i raty kredytów, a nasi przyjaciele z Drezna czy Kopenhagi, czy z innych miejsc w Europie to wiedzą. To są rzeczy, które musimy przepracować i które musimy wreszcie załatwić - przekonywał.

Szkopuł tkwi w tym, że entuzjazmu Hołowni nie podzielają sami Polacy. Mimo wojny w Ukrainie i nawoływań o jeszcze głębszą integrację z Unią Europejską, obywatele naszego kraju pełni są obaw.

Po części wynika to z tego, że mało wiemy na temat tego, co faktycznie oznacza wejście do strefy euro, jakie niesie korzyści i zagrożenia. Ciężką pracę w zohydzeniu tej wizji wykonują także państwowe media i władza, straszące widmem totalnego kryzysu i zachwalające pod niebiosa chwiejnego złotego, którego pilnie strzec ma Adam Glapiński.

Mały entuzjazm wyborców wykorzystywany jest także w walce z opozycją, a głównie z Donaldem Tuskiem. Jak przekonują bowiem rząd oraz szef NBP, to lider PO chce zrujnować Polskę w porozumieniu z Niemcami, likwidując złotego i drastycznie obniżając poziom życia Polaków.

To zresztą skutecznie zagoniło byłego premiera w kozi róg i pozostawiło w niezręcznym położeniu. Podczas swojego wakacyjnego objazdu po Polsce Tusk ani razu nie złożył jasnej deklaracji, klucząc i mówiąc o potrzebie szerokiej debaty oraz zasłaniając się wymogami, jakie spełnić musi państwo aspirujące do przyjęcia euro.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia, Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Andrzej Duda dostaje kolejne rezygnacje. Nie chcą z nim pracować przez Lex Tusk
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opozycja już jest przekonana o sukcesie marszu 4 czerwca. "Największa manifestacja po 1989 roku"
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda uderzył w PiS. Powodem jest spot reklamowy. "Działanie niegodne, nie ma dla niego usprawiedliwienia"
Czytaj więcej >

Polityka

Pierwsza rezygnacja u Andrzeja Dudy po podpisaniu lex Tusk, mocne słowa. "Odrodzenie się brudnych metod politycznych"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Co zrobić, żeby dostać 800 plus na dziecko? Minister wyjaśnia zasady wypłaty świadczeń
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ujawniono, ile wydała podkomisja Macierewicza. Podatnicy musieli za nią sporo zapłacić
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polityka

Wiadomości

Monika Majko

Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podał się do dymisji. Jest komentarz rzecznika
Czytaj więcej >
Wiadomości

Monika Majko

Pilne oświadczenie Andrzeja Dudy ws. "lex Tusk". "Przygotowałem projekt nowelizacji"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Monika Majko

Donald Tusk powiedział to wprost, nie ma już złudzeń ws. Andrzeja Dudy. "Patologiczna zależność od Kaczyńskiego"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Monika Majko

Lech Wałęsa wprost o wyborach w 1989 roku. "Wstydzę się"
Czytaj więcej >
Polityka

Bartłomiej Binaś

Ośmieszyła dziennikarkę TVP. Nagranie hitem sieci
Czytaj więcej >
Polityka

Bartłomiej Binaś

Rząd chce wydłużyć wakacje kredytowe, ale nie dla wszystkich. Premier Morawiecki ujawnia
Czytaj więcej >